Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Yazılımlarını Satmak Yerine Kiralayan Adobe Parayı Fena Vurdu

Tarih: 17 Mart 2017   Kategori:   Yazar: Being  |  9219 kez okundu

Yıllardır karınca gibi çalışıp yazılımlarını satmak için kendini heder eden Adobe, bildiğiniz gibi 2015 yılı itibariyle 5 kuruşa sınırsız ekmeğin olamayacağını söylemiş ve ürünlerinin bundan sonra kiralama usülüyle aylık ve yıllık planlar halinde satılacağını söylemişti. 5 kuruşa 3 köfte sınırı getiren Adobe 2017’nin ilk çeyrek sonuçlarına göre yakında köfteyi kenara itip, kebap salonu bile açabilir!

Adobe, yapısı ve mizacı gereği hep piyasaya oynayıp yıllar süren çalışmaları sonucunda endüstri düzeyinde kabul edilen yazılımlara sahip oldu. Dijital ajanslar, freelancer çalışanlar ve hemen herkes söz konusu olan birçok alanda eğer mevcutsa ilk olarak Adobe’un ürünlerini tercih ediyor. Ne var ki, yazılımlarını sınırsız lisans mantalitesiyle satan Adobe bu işten bir türlü mutlu olmayı beceremedi. 2015 yılında da abonelik usulüne dönen Adobe, artık değerine katarak yoluna devam edecek.

Kiralama ile çalışmasının ardından gelir rekorları kıran Adobe, 2017’nin ilk çeyreğinde 1.68 milyar dolar gelir elde etti ki bu geçen senenin ilk çeyreğinden tam 300 milyon dolar daha fazla. Tüm bunların sonucunda Adobe’un yalnızca bir yılda elde ettiği gelirinin %25 oranında artışı söz konusu.

Tabii, bunlar iyi şeyler güzel şeyler fakat sürekli olarak vergiye bağlanmış gibi yazılıma para ödemeyi düşünmeyen binlerce kullanıcının da Adobe ürünlerini kırık kullandığı ve bu potansiyelin hızla artmakta olduğunu söyleyelim.

Samimi bir soru; siz Adobe’u kişisel kullanımda lisanslı olarak kullanmayı tercih ediyor musunuz?

Etiketler:
11 Yorum
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 3 yıl önce
Kişisel ( Tek işlevi: Kardeşim şu fotoğrafı bir shoplasana. Kardeşim bize bir kartpostal tarzı bir şey hazırlasana. ) ise lisans ücreti ödemem açıkçası. Ama profesyonel olarak kullansaydım. Yani bu işi meslek olarak yapıp bir gelir elde etseydim gerçekten karşılıksız bırakmazdım. Bir nevi ekmek kapın onların yazdığı program oluyor sonuçta.
melankolia avatar
melankolia • 3 yıl önce
Katılıyorum hocam sadece adobe için değil diğer programlar içinde bunu düşünüyorum adam para kazanıyor bir program sayesinde ama kaçak kullanıyor buna sonuna kadar karşıyım
fortehk avatar
fortehk • 3 yıl önce
Eğer yazılım bana kazandırıyorsa tabikide parası ile almak mantıklı olandır fakat sırf merak ve küçük uğraşlar için almakta bir o kadar saçmadır. O yüzden ben C şıkkı yani duruma bağlı diyorum.
darkknightt avatar
darkknightt • 3 yıl önce
tabiki de smile

Musa avatar
Musa • 3 yıl önce
2015 sınırsız pirat sürümler yeter.
wpuzman avatar
wpuzman • 3 yıl önce
İlginç bir tesadüf oldu. Bugün aklıma birden illustrator lisansı almak geldi. 200-300 tlyi gözden çıkararak İnternete girdim ve Adobe nin sınırsız lisansı olmadığını gördüm. Sonra da bu yazı karşıma çıktı smile
gr3g0r avatar
gr3g0r • 3 yıl önce
Para vermek yerine yine Crack smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Crack isteyen varsa vereyim smile
BerkayDincer avatar
BerkayDincer • 3 yıl önce
Hiç bir zaman demiyim , photoshop cs6'dan sonra aklım başıma geldi ve dedim ki bu adamlar bu programı yaparken emek harcıyorlar biz crack indirerek hem bilgisayarımız'a belki zarar veriyoruz hem'de adamların ekmeği ile oynuyoruz. bu yüzden lisans satın aldım. ve gayet hoşuma gidiyor en güzeli ise bir çok şeyi ücretsiz kullanabiliyorsun
SnR1071 avatar
SnR1071 • 3 yıl önce
Kesinlikle lisanslı kullanıyorum ben bu işten para kazanıyorum artı adamlar lisanslı kullan gerisi bizde der gibi her ne sorun olursa olsun hep anında çözüm buldular hatta utanmasam takıldığım aklıma gelmeyen yerleri sorsam onuda söyleyecekler ayrıca bilgisayarıma zararı yok kasmıyor herşeyi ile mükemmel
noteprex avatar
noteprex • 3 yıl önce
Bir youtube projesi için adobe premiere kullanmayı planlarken kaba bir hesapla her yıl 240 usd vereceğimi anladığımda gittim corel video studio aldım (70 euro) her işimi de çatır çutur görüyor ileri de profesyonel bir şey gerekir ise premiere i belki kiralarım ama şu etapta sanmıyorum.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

adsterra
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.