reklam
reklam

Yeni Ucuz Yazılım İşçiliği Ülkesi Türkiye mi Olacak?

Ülkemizin geliştiricilerini ve mühendislerini elimizden geldiğince övüyor ve öne çıkartıyoruz. Doğrusu bunu yaparken oldukça haklı sebeplere de sahibiz. Yani taraflı gibi görülmeyelim, Türkiye’nin yazılım noktasındaki başarıları göz doldurur cinsten. Peki, bu noktada ivme gerçekten sorunsuz mu?

Yazılımda başarılı olmamız, iyi hocalar yetiştirmemizin hem sonucu, hem de nedeni. İyi hocalar yetiştirdikçe, eğitimimize kalite ve vizyon kazandırdıkça elde ettiğimiz önemli bir netice daha bulunuyor. Oldukça iyi yetiştirilmiş mezunlar. Bu başarılı okullu yazılımcıları çoğu sektörde görebiliyoruz ve dahası yurtdışında attıkları önemli adımları da unutmamak lazım. Bugün global ölçüde etkilere sahip olan Google, Microsoft gibi şirketlerin kadrolarında ülkemizden yetişmiş isimleri görebiliyoruz.

Cevap arayışına başladığımız alt başlığa geçmeden önce bir gruptan daha bahsedelim. Kodlarla aranızın iyi olmasının tek yolu üniversite diploması değil elbette. Alaylı yazılımcılarımız da bu noktada üniversite eğitimi alan yazılımcılarla benzer kalitede işler ortaya koyabiliyorlar ve hatta çoğunlukla sektör açısından daha tecrübeli olabiliyorlar. Dolayısıyla işlerinde oldukça kalifiye olduklarını söyleyelim. Hatta maalesef ülkemizin önemli üniversitelerinden birisinden eğitim almadıysa ve hevesli değilse bir okullu yazılımcının, alaylı yazılımcının eline su dökmesi neredeyse imkânsız.

Her Şey Güllük Gülistanlık Değil

Ülkemiz ileri teknoloji geliri maalesef ki çok yüksek bir devlet değil. Başarılı mühendislerimizin, vizyoner girişimcilerimizin de atılımıyla pek çok alanda ilerleme sağlıyoruz ancak konu çoğu zaman bunlarla sınırlı olmuyor. Ülkenin gelir kaynakları ağırlıklı olarak farklı kategorilerde olduğu için yazılım mesleğinde kendini geliştiren insanlar ‘işsizlik’ gibi önemli bir sorunla karşılaşabiliyorlar.

Doğrusu onların bir avantajı var ki yazımızın konusu da aslında bu. Yazılım öğrenmek için dil önemli bir gereç, çoğu yazılımcı da temel iletişim seviyesinin üzerinde İngilizce biliyor elbette. Bu nedenle de işsizlikle karşılaştıklarında dünyanın herhangi bir yerinde yazılımla ilgili hizmet arayan birisine hizmet sunabiliyorlar. Bu gerçekten önemli bir avantaj ancak çok kullanıldığında başlıkta ele aldığımız sonuçla bizi baş başa bırakabiliyor.

Ucuz Yazılım Denildiğinde

Ucuz yazılım ve yazılımcı denildiğinde akla gelen ilk ülke Hindistan. Orada da hem ekonomik olarak, hem de süreç olarak benzer noktalardan bahsedebiliyoruz. Dünyada önemli yazılımcıları yetiştiren bu topraklar, aynı zamanda bu bağlamda iyi de eğitim vererek iyi eğitimcileri de yetiştirdiler. Ancak ülke bu yazılımcıların arz üretebileceği kadar gelişmiş bir ileri teknoloji üretimine saha oluşturamadı. Bugün hangi freelance uygulamasına girseniz birkaç dolardan önemli yazılım hizmetleri veren Hindistan vatandaşlarına denk gelebiliyoruz.

Stabil devam eden ya da ancak belli bir ölçüde artan dünyanın yazılım talebine karşılık, ülkemizdeki işsiz yazılımcıların talep artışı önemli bir sorunu da beraberinde getirebilir. Hizmete karşılık beklenen tutarların da düşebileceğini düşünmek zor değil. Sonuç olarak insanların bir şekilde sürüm elde etmeleri gerekiyor ve bu beklenti içerisinde ülkedeki ekonomik istikrar sekteye uğradıkça dışarıdan alınacak işlere ihtiyaç da artıyor. Umalım da süreç yakın bir zamanda tersine dönsün ve ülkemizde yazılımla ilgili işlerin önemi, aldıkları yatırımlar hızlı bir şekilde artsın.

Sizin yazılım ve yazılım geliştiricilerle ilgili görüşleriniz neler? Sizce ülkemizdeki geleceklerinde böyle kötü durumlar yaşama ihtimalleri var mı? Yorumlarda görüşelim.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 4.57 / 5 (7 değerlendirme)

7 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al