Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Yeni ve Google’a Bağımlı Olmayan Bir Android OS Geliyor: Eelo

Tarih: 26 Aralık 2017   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  3085 kez okundu

Android’in açık kaynaklı bir işletim sistem olduğunu biliyorsunuz. Ne varki açık kaynaklı bu işletim sistemi birincil olarak Google tarafından geliştiriliyor ve düzenleniyor. Google’ın işletim sistemine parmak atması, istediği gibi tüm diyarda uçtan uca at koşturmasına izin veriyor. Bu sevdaya Android cihazlarınıza zorla yüklenen ve kaldırılamayan Google uygulamaları, hatta binlerce reklamcıyla paylaşılan kişisel bilgileriniz de dahil. “Ben bu oyunu bozarım arkadaş!” diyen Mandrake Linux’un geliştiricileri yakında yeni bir OS yayınlayacaklar; Eelo.

Biçimsiz şekilsiz isim seçiminin aksine Eelo gerçekten sağlam ve kullanıcı faydasına hizmet eden temeller üzerine geliştirilmeyi hedefliyor. Yine açık kaynaklı bir işletim sistemi olacak olan Eelo, açık kaynaklı fakat Google’a bağımlı olmayan bir Android işletim sistemi olarak yapılandırılacak. Kar amacı gütmeyen Mandrake Linux’un geliştiricileri — yeni adı Mandriva Linux — Android’in saf deneyimini Google’a bağlı kalmadan deneyimlemek isteyen kullanıcıların dertlerine derman olmayı planlıyor.

Eelo OS’in birincil amacı kullanıcı verilerini sadece kullanıcıların elinde kalmasını sağlmak ve Google’ın tekelliğinde sunulan zorundalıkların dışına çıkabilmek olacak. Henüz bir KickStarter projesi olarak hayatına başlayan Eelo OS’i akıllı cihazlarımızda görmemiz için önümüzde 3 yıllık bir yol haritası var. Geliştiriciler ilk yıl içinde birçok popüler Android cihaz tarafından kullanılabilecek sürümü yayınlamayı planlıyorlar. İlk yılın sonunda ise Eelo OS’in bilgisayar sürümünü ücretsiz olarak paylaşmak gibi radikal fikirleri var.

Yalnızca bir Android OS alternatifi olmaktan fazlasını hedefleyen ekip; Eelo OS’i aktif web servisleriyle donatacaklar. İşletim sisteminin kendine ait e-mail, bulut depolama ve online ofis araçları gibi ücretsiz servisleri olacak. Eelo’un Android uygulamalar için kendine özgü uygulama mağazası olacak ama kullanıcılar dilerlerse Google Play üzerindeki uygulamalarından da faydalanabilecek.

Eelo OS’in karşısında Google gibi büyük bir dev tekel varken işletim sisteminin ne kadar başarılı olacağını kestirmek şimdilik güç ancak firmalardan destek alması durumunda önümüzdeki yıl Android kullanıcılarını heyecanlı günler bekliyor olabilir. Eelo’nun resmi internet sitesi de yayına alınmış.

Henüz geliştirilme aşamasının başında olan Eelo OS hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Cihazınızda Google’ın Android OS’i yerine Eelo’yu kullanmayı düşünür müsünüz?

8 Yorum
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 3 yıl önce
Bende android cihazımın benden çok googlenin kullanması sinirimi bozuyordu.
Tabletime root atıp bütün google uygulamarını kaldırıp yerine alternatiflerini kurdum ama ne kadar çalışırsam çalışayım makesef andorid cihazı google den bağımsız yapamadım.
İnşallah kısa sürede bizim rahatlıkla ulaşabileceğimiz ve kurabileceğim bir sistem olurda hemen tecrübe edebilme şansını yakalarım.
Bu arada being uzun zamandır makale paylaşmadın çok özlemişim senin makalelelrin bende bağımlılık yaptı smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Google benim çıplak fotomu çekip, FBI ile bakıp bakıp gülüyorlardır şimdi.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 3 yıl önce
Belki fotoğrafına bakıp gülmez ama ileride çok önemli mevkilere gelirsen şantaj için kullanabilirler.
Para karşılığında sizin rakiplerinize satabilirler.
Tabi sadece fotoğraf olarakda düşünemek lazım sizin geleceğe dair projelerinizi öğrenip hayata geçirebilirler.
Mesela google youtube projesini daha önce öğrensetdi milyonlarca dolar vermekten kurtulabilirlerdi.
Tabi sizin dediğinuz gibide sadece gülüp geçebilirler smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Benim için geçerli değil bu. Bu ülkede önemli mevki dayı işi.
divcoder avatar
divcoder • 3 yıl önce
Şantaj mı? Hangi yüz yılda yaşıyoruz. Böyle bir şey olursa kendi sonlarını getirmiş olurlar. Aynı Apple'nin yavaşlatma iddiasında olduğu gibi. Sizin söylediğiniz şey bundan da daha ağır bir olay.
alemburda avatar
alemburda • 3 yıl önce
Google o kadar lisans varken nasıl düzenleme yapacaklarını merak ettim. Valla yazılımdan önce Google lisanlarını bir gözden geçirmeleri gerekiyor.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Google'ın lisansı kapsamlı değil, sonuç itibariyle Android açık kaynaklı bir işletim sistemi.
berkaykrx avatar
berkaykrx • 3 yıl önce
Android şuanda bu yüzden kullanımı tercih edilmiyor. Eğer böyle bir adım atarlarsa büyük bir adım atmış olurlar smile İphone kullanımını bırakabilirim bunun için..
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.