Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Yeni Yıl Yeni Vergiler: Mobil Uygulamalara ve Dijital Hizmetlere KDV Yolda!

Tarih: 27 Aralık 2017   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  2355 kez okundu

Yeni yıl sağlık ve huzur getirir mi bilmiyorum ama Türkiye’deki her yeni yıl yeni vergileri bakkaldan alınan ekmek gibi koltuk altında getiriyor. Yıl içinde dijital olarak bir çok ürün ve hizmet için vergi yapılandırmasına giden Maliye Bakanlığı’nın son volesi Google Play, App Store, Amazon ve eBay başta olmak üzere tüm büyük dijital sağlayıcıları vuracak.

Bugün çeşitli gazete ve internet kaynaklarında yer alan habere göre Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Katma Değer Vergisi uygulaması tebliğinde değişikliklere varacağı yeni bir tebliğ taslağı hazırladı. Yenilenen taslağın uygulamaya geçirilmesi halinde Türkiye vatandaşları başta mobil uygulamalar ve oyunlar olmak üzere dijital ortamda satın aldıkları birçok ürün için KDV vergisi ödemek zorunda kalacak. Amazon ve eBay gibi dünyaca ünlü şirketlerin de artık Türkiye’de hizmet vermeye devam etmesi için KDV mükellefi olmaları gerekecek. (Eyy Amazon, Eyy eBay siz kimsiniz yaa?)

Yeni tasarının bazı alengirli yanları var. Düzenlenmenin uygulanmaya başlanması halinde KDV direkt olarak yurtdışı merkezli şirketin kendisinden tahsil edilecek fakat KDV vergisini ödeyenler gerçek kişiler (vatandaşlar) ve firmaların kendisi olacak. Dijital ürünlerden KDV kesintileri bankalar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Öngörülen Taslağın Yürürlüğe Girmesi Halinde Yaşayacaklarımız Neler?

  • İnternet sitesi, sayfa temini, alan adı temini, hosting, bilgisayar yazılımları ve ekipmanların uzaktan bakımları vergilendirilecek.
  • Mobil uygulamalar, uygulama mağazalarından satın alınan müzikler, kitaplar, filmler veya tüm ücretli diğer dijital ürün / hizmetler için vergi uygulamasına başlanacak.
  • Ücretli yazılımların satın alınması, güncellenmesi, abonelik boyutunda güncellenmesi, satışı, web eklentileri ve güvenlik duvarları vergilendirilecek.
  • Stok fotoğraflar, resimler, ekran koruyucular, masaüstü temaları vergilendirilecek.
  • İnternet üzerinden sunulan hosting gibi internet servisleri (haber paketleri hava durumu veya yol durumu raporları dahil olarak) vergilendirilecek.
  • Dijital platformlar üzerinde ticari veya kişisel varlığın sağlanması veya sürdürülmesine ilişkin hizmetler (tanıtım yazıları, SEO çalışmaları, sunulan hizmetler ve ürünler) vergilendirilecek.

Yeni ve nur topu gibi vergiciklerimizden sonra ülkemizin okyanusunda yeni vergicik gemileri yelken açacak. Taslağın yürürlüğe geçmesi durumunda 2018’in vergi yılıyla eşantiyon gelen korsanları yaşatma ve dayanışma vakfılarının kurulacağını öngörebiliriz.

Yeni vergi düzenlemesi hakkısında sizin duygu, düşünce ve ruhani haliyetiniz nedir?

13 Yorum
mustix avatar
mustix • 3 yıl önce
Daha bunlar başlangıç. Araplardan gelen sıcak para, bir takım adalara falan transfer olup suyunu iyice çekince daha neler göreceğiz.
Live avatar
Live • 3 yıl önce
İçimizi kararttın Being! (:
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 yıl önce
İnternet üzerinden yediğiniz her b....k ya vergi alacaz demeleri yetiyordu niye böyle belirtmişker, neyse bu işide bırakırız gider hindistandan adam alırlar. Ben zaten çiftçi olacaktım hıh... AA dur tohumda paralı püüü
SeoDaddy avatar
SeoDaddy • 3 yıl önce
Bir de şu var: Ülkemizde freelancer demek, vergisiz, sigortasız, boş gezenin boş kalfası demek. Resmi olarak freelancer diye bir şey var mı Türkiye'de; yok. Devlet bizi tanımıyor. Eğer makul düzeyde bir vergilendirme ve freelancer kavramının tanınması söz konusu olacak bu iyi bir şey. İşsiz görünüyoruz çünkü. Amerika'da ülke ekonomisinin 3'te 1'i freelancerlar tarafından döndürülüyor ve adamlar her yıl sonunda vergi bildirimi yapıyorlar. Devlet freelancer olarak hayatına istediğin kadar devam et diyor ve sen bir yetki sahibi oluyorsun. Bu açıdan aslında güzel bir şey. Ama bu şekilde düşündüklerini hiç ama hiç sanmıyorum. Canımızdan bezdirecekleri kesin.
murattat avatar
murattat • 3 yıl önce
Tostumuzu yedik bekliyoruz.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Asgari ücret 1.500 tl olacak dediğinde. Halk ile beraber dalga geçmişlerdi. İyi oluyor açlıktan gebersinler.
NumanABi avatar
NumanABi • 3 yıl önce
Disco avatar
Disco • 3 yıl önce
Vergi almasın demiyoruz diyemiyoruz da... Bu kadarı da çok değil mi? Benim emeğim üzerinden nasıl bu kadar çok kazanabilir? Kısa vadeli çözüm vergi koymak yerine üretmeyi bile denemiyoruz artık. Yurtdışı zaten yapıyor üstüne nemalanırız olur gider çok da güzel olur. Voila!
AdSenseİşi avatar
AdSenseİşi • 3 yıl önce
bu işi de bırakın diyorlar sonunda yani yalanmı
MertUslu avatar
MertUslu • 3 yıl önce
Millet vekilleri daha çok maaş alsın, yetmiyor... ... ...
ademkanidagli avatar
ademkanidagli • 3 yıl önce
işi siyasete çekmişsiniz. Gürcistanda asgari ücret 300 TL gibi bizde 1500 TL Gürcistanda benzin 3.70 kuruş bizde 5.50 Gürcistanlı biri 81 litre benzin alıyor maasına bizler 272 litre benzin alabiliyor hesap kaba taslak ne olduğu önemli değil vermek istediğim mesaj çoğu ülkeden iyiyiz.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Siyaset ile hiç işim olmaz WM Aracı editörü konumundayken olsa bile olamaz... Burada asıl konu siyaset değil, dolaylı ve direkt olarak alınan vergilerle birilerinin bizim emeklerimize ortakçı çıkmasıdır. Halinizden memnun musunuz? O zaman hiç sorun yok. Lakin bu halinden memnun olmayan insanların şikayetlerini dile getiremeyeceği anlamına gelmemelidir.
murattat avatar
murattat • 3 yıl önce
Halinden memnunsun yani , şükür etmeyi neden çok yanlış anlıyor müslüman kardeşlerim ? Dinimizde müslümanların güçlü olması gerekir diye yazıyor.Bunu camilerde bile hoca vaaz verirken belirtiyor. Yani müslüman hem maddi hemde manevi zengin olmalı. Ama nedense bizimkiler dünya işlerini ..... takarken sürekli ahirete yöneliyor. Yok böyle bir inanç arkadaşım , paranın köpeği olmayacaksın ancak çok zengin olmak içinde çalışacaksın.Yoksa şu an suudi arabistan köpeklerini kadar tanınmazsın bu dünya da. Türkiyeyi ...leyen hiç bir dünya yok Orta doğu dışında. Biz 3. sınıf bir ülkeyiz , teknoloji de çok gerideyiz. Şu an tüm devler teknoloji firmalarından oluşmaktadır.

Tarım , hayvancılık desen oda vasat durumda , önceden en azından bu konuda iyiydik artık otumuzu da etimizi de farklı ülkelerden alıyoruz.

Hadi bakalım sizler şükür etmeye devam edin ve gözlerinizi kapatın. Bizlerde şükür ederken daha çok çalışıp daha çok eleştireceğiz.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.