Giriş Yap / Kayıt Ol

Yıldızlar da Kayar Durmaz Yerinde: YouTube Hacklendi!

Tarih: 10 Nisan 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  4153 kez okundu

Olayımız astronomi olmadığı için yıldızların kayıp kaymadığı, yerinde durup durmadıklarından emin değiliz. İnternet dünyasının yıldızlarının ise yerinde durmayıp bazen kaydığına defalarca kez şahit olduk. Şimdi sıra milyarlarca görüntülenmeye kucak açan internetin yıldızı YouTube’da…

Luis Fonsi tarafından yayınlanan ve YouTube tarihindeki ilk 5 milyar görüntülenme oranını yakalamayı başaran “Despacito” klibi bugün esrarengiz bir sorunla karşı karşıya kaldı. Önce videonun kapak fotoğrafında Netflix’in La Casa De Papel dizisinden bir görüntü iliştirildi. Hemen ardından videonun oynatılmasına ilişkin sorun yaşanmaya başladı ve birkaç dakika sonra video tamamen YouTube’dan kaldırıldı. Çeşitli haber kaynakları tarafından yapılan yayınlara göre sorun sadece Despacito’luk değil. Vevo tarafından yüklenen ve aralarında Drake, Taylor Swift, Selena Gomez ve Shakira’nın da yer aldığı birkaç düzine videoda benzer gariplikler yaşandı.

Yapılan saldırıyı kendilerini “Prosox and Kuroi’sh” adını veren bir hacker grubu üstlendi. Saldırganların bıraktığı mesaj ise “Özgür Filistin” mesajı oldu. Hack olayının ardından elini hızlı tutan YouTube birkaç dakika gecikmeli olarak müdahalede bulunarak, videoların eskisi gibi kaldığı yerden yayına girmesini sağladı.

İlginç hack saldırısının şimdilik bilinen tek mağduru Vevo olduğu için korsanların Vevo’ya ilişkin hesap bilgilerini ele geçirmiş olması ihtimali de muhtemel. Sorun düzeltmesine rağmen Twitter ve diğer sosyal medya profillerinden yaşanan soruna ilişkin YouTube veya Vevo tarafından bir açıklama yapmadı. An itibariyle bu içeriği okuduğunuz sırada YouTube sorunu tamamen gidermiş duruyor.

Sorunun YouTube mu yoksa Vevo mu olduğu şimdilik belirsiz. Benim ise 5 gün önce tarihi rekorunu kıran video için viral ihtimali kafamda fır dönüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

7 Yorum
Güven avatar
Güven • 3 yıl önce
ben bazen böle şeylerden işkilleniyorum. Mesela bu videodan hiç hoşlanmayan bir Youtube calışanı olaya bi el atmış ve yeter artık gına geldi deyip ince bir ayar çekmiş olabilir mi? Tabi bu bir varsayım. Mesela ben Youtube çalışanı olsam önce şu yeşil uzaylı dansı çılgınlığına el atardım. Şükürler olsun ki çalışanı değilim. Yoksa yapacaklarım akla zarar şeyler. Vardır bu işte bi içlik..
Decimas avatar
Decimas • 3 yıl önce
Bir çalışan için çok fantastik düşünüyorsun, sıradan bir çalışana her seviye yetki verilmez, o yetkiye sahip olanda bahsettiğin kafaya sahip değildir. Herkes video yükleyip etkileşimde bulunsun ve reklamlardan gelir elde edilsin diye çabalıyor çünkü işleri bu.
Güven avatar
Güven • 3 yıl önce
işte bu yüzden değilim. Ayrıca koca Facebook'ta bile son dönemlerde çalkalanan öne çıkarılan reklamların sol görüşlü olduğu kişisel verilerin sızdırıldığı, bu doğrultuda ülkenin gidişatını bile değiştirildiği haberleri apaçık ortada. Üstelik bunu yapanlar sen ben gibi etten kemikten. Demek ki neymiş yapılabiliyormuş.
RauL avatar
RauL • 3 yıl önce
Bu kafayı yaşamak için ne içiyorsun? Söylediğin yetkiye sahip olan biri zaten para içinde yüzüyordur, insan bindiği dalı keser mi? Eminim o yetkiye sen sahip olsaydın gıkını dahi çıkarmazdın. Sonuçta onbinlerce dolar maaş + prim ve en üst düzey yetki! Facebook olayına gelince, Uygulamanın sahibi böyle bir açıkla bundan faydalanıyor. Facebook yetkilisi böyle bir şey yapmıyor.
Boş beleş konuşmayla olmuyor.
AdiG3 avatar
AdiG3 • 3 yıl önce
vevonun hesabını hacklediler onlar farkında değildi eeee hacklenmeyecek sistem yoktur hackleyemeyecek lamer çoktur die boşa dememişler
Oburix avatar
Oburix • 3 yıl önce
googlenin restore etmesi o içerikleri loglardan bakarak bir kaç saniye sürmüştür tahmini ama güzel başarı adamlar sonuçta içeri bir şekilde sızmış. smile
ishana avatar
ishana • 3 yıl önce
fazla anlam yüklemeye ve gözümüzde büyütmeye gerek yok. Eninde sonunda bu işlerin de bir sonu gelecek aslında...
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.