Giriş Yap / Kayıt Ol

YouTube’daki Rastgele Kareleri Sanata Dönüştüren AI Eseri Twitter Botu

Tarih: 12 Ekim 2017   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  1573 kez okundu

Neler hissettiğinizi biliyorum. Yatıyoruz AI, kalkıyoruz AI ve bu AI geyiklerinin elle tutulur ciddi bir şeylere dönüştüğü de yok. Mesela hala bulaşıkları yıkamamıza veya evi toplamamıza yardım edecek kıvama gelebilmiş değiller. Belki bir gün bunları da görürüz ancak şimdilik AI’ler daha farklı ve rastgele sonuçlar peşinde koşuyor. Mesela YouTube’daki kırık görüntüleri saptayıp bunları birer sanat eserine dönüştürmeye çalışan Twitter botu YouTube Artifact gibi…

David Kraftsow tarafından tasarlanan YouTube Artifact adındaki bu AI tabanlı bot, modern kareler üzerinde yaptığı basit manipülasyon çalışmalarıyla ortaya sanatsal hissiyatı olan tablolar çıkarmayı hedefliyor. Daha önce YouTube’da video izlerken muhakkak görüntü kırılması olayı yaşamışsınızdır. Ecnebilerin “datamoshing” adını verdiği bu kırılmaları teorik olarak birkaç cümleyle açıklamak güç fakat aşağıdaki örnekleri gördüğünüzde ne demek istediğimi mutlaka anlayacaksınızdır. 

YouTube Artifact botun geliştiricisi Kraftsow’un şimdilik hedeflediği ciddi bir durak yok. Engadget’a röportaj veren yazılımcı, AI tabanlı olarak geliştirilen hiçbir yazılımın insan yeteneklerinde olduğu gibi ciddi çalışmalar ortaya koyabileceğine inanmadığını belirtiyor. Küçük veya büyük fark etmez, AI’nin bu tarz projelerle yaygınlaşmaya başlaması yakın gelecekte çok daha ciddi projelerin gelebileceğinin habercisi gibi duruyor.

Yahşi batıdan ufak bir kesitle içeriği noktalamak istiyorum: “Fırtına öncesi sessizlik bu, daha büyük şeyler olacak!”

3 Yorum
JumperTech avatar
JumperTech • 11 ay önce
https://www.youtube.com/watch?v=DuLDjABmKgw
furkan021 avatar
furkan021 • 11 ay önce
Vay anasını sayın seyirciler.
:)
ismail03 avatar
ismail03 • 11 ay önce
Şerif sıkalım gitsin smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.