Giriş Yap / Kayıt Ol

Yurtdışı İnternet Alışverişleri Bankalar Yardımıyla Vergilendirilecek

Tarih: 12 Haziran 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2145 kez okundu

Bu haber başlığının altında sizi bir iyi, bir de kötü haber bekliyor. Kötü haber, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre yakında yurtdışı tabanlı internet sitelerinden yapacağımız internet alışverişleri için banka taraflı bir vergilendirilme yöntemine başvurulacak. İyi haberler de var. Oksijen vergisi vermenize gerek kalmadan kafanızı pencereden sarkıtıp istediğiniz kadar oksijen alabilirsiniz!

Bakan Ağbal’ın açıklamasına göre yurtdışı merkezli alışveriş siteleri veya aracı kurumlar Türkiye’de yer almıyor veya merkezi bulunmuyor olsa bile ödemelerine stopaj vergilendirmesi uygulama hakları bulunuyor. Gelir İdaresi bünyesinde yer alacak olan 200 kişilik bir ekip, gerekli düzenlemeler sonrasında bankalar aracılığıyla yapılan yurtdışı alışverişlerini takip edecek ve bu alışverişlerin vergilendirilmesini sağlayacak.

Bakan Ağbal, “Stopaj yöntemi ile Türkiye’den yurtdışına gidecek paradan vergi keseceğiz. Vatandaş kredi kartıyla ödeme yaparken, bankadan, bu ödemeden kesinti yapmasını isteyeceğim. Tüketici bu işlemden etkilenmeyecek. Ancak, Türkiye’de vergi dairesine kayıt olan internet siteleri için bu söz konusu değil” açıklamasıyla yeni vergilendirme sisteminin kısaca içeriğini de değindi.

Şimdilik yapılan açıklamalara göre gerçekleştirilecek vergi düzenlemesiyle masraf tüketiciye yansıtılmayıp, satışı yapan veya yaptıran aracı kuruma yansıtılacak. Tabii böyle bir vergilendirme gerçekleşirse birçok yabancı alışveriş sitesi ya Türkiye alışverişlerine ek fiyat farkı yansıtacak ya da ürünlerin ülkemiz tarafından satın alınmasının önüne geçecek yöntemler geliştirecektir.

Her halükarda söz konusu vergi farkının tüketiciye olumsuz yansıyacağı ve internet alışverişlerini daha güç hale getireceği gerçeği karşımıza geçmiş oturuyor. İyi yanından bakacak olursak hala vergi vermeden oksijen almak için yeteri kadar fırsatımız var.

Yeni yapılacak vergilendirme ve taze oksijen hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce bu vergilendirme tüketiciyi en çok nerede sıkıştıracaktır?

31 Yorum
opencartim avatar
opencartim • 11 ay önce
Arkadaş napalım anlamıyorum ki ülkeyimi terk edelim herşey vergi ya vallahi billahi ya.
Hocam ben tam olarak anlayamadım şimdi, bu bizemi patlıyor yani alış veriş yaparken
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Şu an için patlamıyor / patlamayacak diyorlar ama ben de Being isem bu iş tüketici olarak mutlaka bize patlayacak.
opencartim avatar
opencartim • 11 ay önce
Valla, huzur bırakmadılar ciddi ciddi. Yaşam standartlarını o kadar kısıtlıyorlar ki, ne emekçi kazanabiliyor, ne iş veren allah sonumuzu hayır etsin
novaterro avatar
novaterro • 11 ay önce
ağam havanın vergisini ne zaman verecez
webteoneno avatar
webteoneno • 11 ay önce
İşte Güçlü Türkiye!
Avrupa, Amerika bizi kıskanmaya devam et wink
nihatturan avatar
nihatturan • 11 ay önce
haha ne kadar komik
Karatius avatar
Karatius • 11 ay önce
Devlet Zengin Vatandaş fakir
bekirbulut avatar
bekirbulut • 11 ay önce
Bizim Dünya Liderimiz var, amerigaya gafa duduyoz hacııığğhhhh.
webteoneno avatar
webteoneno • 11 ay önce
Amerika bizi kıskanıyor
İsa avatar
İsa • 11 ay önce
Mühendis Murat'ın sonu yakın. Devlet herife kafayı taktı.
MuscleTower avatar
MuscleTower • 11 ay önce
amazon zaten vergi ödediği için etkilenmiyor
Atila avatar
Atila • 11 ay önce
Artık insanları nasıl soyacaklarını şaşırdılar.
fenered avatar
fenered • 11 ay önce
Yakında nefes alma vergisi de alınır.
fortehk avatar
fortehk • 11 ay önce
https://www.youtube.com/watch?v=6N_aBsWBolk
Ülkeyi yönetenler, Temsili değil!
snaipersoldier avatar
snaipersoldier • 11 ay önce
devlet vergi almayıp ne yapacaktı. ay başı gelince bankamatiğe koşuyorsunuz. Nerden gelecekti o para amerikamı gönderiyor maaşlarınızı.
Metallicali avatar
Metallicali • 11 ay önce
Senin gibi düşünenler sayesinde; "Nede olsa her şeyden vergi alarak gelir sağlarız" diyerek ülkede üretim kalmadı. Eskiden "Devlet millet içindi şimdi millet devlet için. " kavramı ağır basmaya başladı.

Devlet milleti düşünseydi, köprüyü bakıma aldık, ücretli köprüleri ücretsiz yapalım diyerek sosyal devlet anlayışının dibine vururlardı ama görüyorum ki vatandaşın dibine vuruyorlar..
Samet Raşit avatar
Samet Raşit • 11 ay önce
Zaten ,Yurt dışı alışverişlerde %18 veya %30 oranında vergi ödüyoruz.Elektronik parca veya gsm tasiyan elektronikler yasak.Üstelik bu ucretlendirmeyi 2 hafta içinde ödemez isek alınan mal devlet hazinesine aktarılıyor.
webteoneno avatar
webteoneno • 11 ay önce
Ülke üretim yapmadığı için bu halde. Eğer dindar bir nesil yerine bilime,sanata,teknolojiye,tarıma kısacası üretime yönelik nesil yetiştirilse böyle olmazdı. Ayrıca ameriga amariha diye diye tek suçlu onu gösterdiniz. Türkiye Cumhuriyeti'ne kendi vatandaşı kadar, terör örgütleri zarar vermemiştir emin ol. Terör örgütünü falan yok etmek, Yüce Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emin ol 1 ayını dahi almaz. Ama Ergenekon gibi Ordu'ya yönelik saldırı yapan malum kişiler, büyük komutanlarımızı , Osman Pamukoğlu gibi adamları çekemeyince böyle oldu. Sonra ülkede niye terör var, yok amerihanın oyunlarıymış. Bırakın bu oyunları. Her gün televizyonlarda gördüğüm kişilerin mazisini ben çok iyi biliyorum siz de bilmiyorsanız en basitinden YouTube'a bakabilirsiniz.
TheLacivert avatar
TheLacivert • 11 ay önce
Devlet vergi almayıp ne yapacaktı? Ü R E T İ M
cthax avatar
cthax • 11 ay önce
Sana maaşını yatıran iş veren vergi ile mi geçiniyor ?
fenered avatar
fenered • 11 ay önce
Devlete, bize o parayı geri maaş olarak ver diye mi vergi ödüyoruz ?
fortehk avatar
fortehk • 11 ay önce
Önce bir o bankamatiklerin yediği ile verdiğinin hangisi fazla onu öğren.

Sonra ise o maaşı ben alın terimle kazanıyorum ama saray gibi yerlerde yaşayan devlet büyükleriniz o alın terimize ortak olarak altın musluklardan kuvetlerine su doldurup süt banyosu yapıyorlar. Sende Allahın'ın suyunu 4 tarafı denizlerle yer altı su kaynakları ile dolu ülkende şişesini 1TL ye içiyorsun.
turkmaxi avatar
turkmaxi • 11 ay önce
Yoo eşşek gibi çalışıyorum çekeceğim tabii senin gibi yattığımız yerden para almıyoruz.Hem de o bankamtiğe kadar yürürken bile vergi veriyoruz.Sen daha hayata girmemişsin anlaşılan.Çalışmaya başladığında anyayı konyayı görürsün.Amerika gönderse daha çok faydası dokunur bize
mustix avatar
mustix • 11 ay önce
Şimdi Nazi Almanya'sı ve Nazi Hollanda'sı düşünsün. Şimdi onlar düşünsün...
domaino avatar
domaino • 11 ay önce
aliexpress vardı bi o da rahmetli oldu desenize.
fortehk avatar
fortehk • 11 ay önce
Kısaca bakan diyor ki, Türkiye'den başka yerden alış veriş yapma çünkü biz TR'den aldığınız her maldan %1398129381 vergi alıyoruz. Türkiye'ye başka siteler mal satmış satmamış umurumuzda değil zaten istediğimiz de bu, bizim dinimiz imanımız para yedik yedik doymuyoruz midemizde ki kara deliği beslememiz lazım. Bu arada bu kadar vergiden aç kalıp ölecek olursanız merak etmeyin bununla ilgili yeni bir vergi düzenlemesi yapıyoruz sağlam iç organlarınızı vergi karşılığında alacağız.

Bu insanlara laf söyleyince de vatan hayini oluyoruz!
alperi avatar
alperi • 11 ay önce
Bunlar daha iyi günlerimiz, devletin elinde satılmak için arsa kalmadığında (gerçi arsası da yok denecek kadar az ha bire orman yakıp kendimize arsa çıkarıyoruz) bankaların dağıttığı kredilerin geri dönüşü olmadığında (şu anda 58 Milyar TL kredinin dönüşü yok mesela, ödenemiyor) benzini arabanda değil rüyanda görürsün, günah vergisi ödersin, osuruktan tayyare vergisi ödersin, bunları ödediğin yetmez çalıştığın tazminatı bile alamazsın ki sayın hökümet ahalisi çaktırmadan işçiye tazminat ödememenin derdinde. Sonra aramızda yaşayan, gidip ödediği vergilerle maaşını çeken ama kendileri UZAYLI olan ARKADAŞLAR bile gün gelir isyan eder!
Komut avatar
Komut • 11 ay önce
Öncelikle vergilendirmeler ürünlerin üzerine maliyet olarak eklenir. Doğal olarak buda son kullanıcıları etkiler. Fiyat 1.5 kr. değil 2.00 TL üzerinden satış gerçekleşir. Satıcı yada aracı bu farkı mutlaka müşteriden alır.

Gelelim düzenlemenin iyi, kötü çirkin kısmına. Ben her ay google'a yaklaşık 20.000 civarı reklam bedeli ödüyorum ortada fatura yok. A kişi ali express'ten alışveriş yaparak ülke ekonomisinden çalıyor. Bir ülke kanunsuz yaşanmaz. Ülke vergilerle dönen bir çarktır ve herkes bu çarka uymak zorundadır. Vergi oranları yüksek bunu ayrı tartışabiliriz. Doğru yüksek vergilerimiz ancak vergi kaçakçılığı alenen suçtur. Bu suçuda en güzel bankalarla ortadan kaldırır. Bu yüzden bu düzenleme bence iyi oldu.

Vergi oranlarımı gerçekten yüksek. Ben yurtdışında üniversitemi okudum ve cidden vergilerimiz haddinden fazla yüksek. Vatandaşlar yaklaşık 30 yıldır kandırılıyor. Geçici vergi 89 senesinde kalkacaktı kalkmadı. Stopaj denilen saçma vergi tek Türkiye'de var 90 larda oda kalkacaktı oda kalkmadı. Araba vergilerini söylemiyorum bile 1 vw alim dersen yanında 1 vw lik vergi veriyorsun. Biz ülke olarak ancak vergi ekleriz farklı vergiler buluruz var olanları düşürelim derdine kimse gitmez, yada kalması gereken yıllardır bekletilen vergileri de kaldırmayız. Özetlersek yasalarımız profesyonel bir hırsız. Buda kötü olsun.

Bizim maliye bakanımız gerçekten çirkin. Şu bakanlara adam gibi şöyle 25 - 30 yaşlarında güzel bi bakan vermiyorlar.

Üretimi, tarımı ve hayvancılığı arttıramayan bir ülke vergiler ile döner.
alemburda avatar
alemburda • 11 ay önce
Bence asıl büyük sorun eğer bu vergi yurtdışı şirket statülü her para gönderimi için vergi kesilir ise iğne bile alırken öderiz.
Eğer sadece yurtdışı alışveriş sitelerine yapılan ödemelerde geçerli olursa sıkıntı yok smile
noop avatar
noop • 11 ay önce
uygulanamaz. örnek vereyim. 100 liralık bir alışveriş yaptık. banka amazon heabına 80 lira geçerse amazon ödemeyi alamadığı için alışveriş gerçekleşmeyecek. bizim 120 lira göndermemiz ve karşıya 100 lira geçmesi halinde olur. yani bu vergi bize yansır.

btc ile ödeme yaparsak takibini yapamazlar. kripto paralar türkiye sayeinde zirve yapar. gurur duydum.

bitcoine soğuk bakıyordum ama böyle bir yasa yürürlüğe girdiği gün yüklü bir miktar bitcoin alırım.
grimedya avatar
grimedya • 11 ay önce
Rezillik resmen bu kadar olamaz ya uçan kuştan niye uçuyorsun diye vergi alacaklar resmen
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.