wmaraci reklam

WMaraci Makale Taban Fiyatları

30 Mesajlar 5.109 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

aylakmumya aylakmumya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 146
  • Beğeniler 33 / 55
  • Ticaret 22, (%100)
Selamlar.
WMaraci makale taban fiyatlarının daha önce tartışıldığı birkaç konu görmüştüm. Bu konularda açıkçası gerçekten uzak argümanlar görmüştüm.
Taban fiyatın bu kadar düşük olması oldukça mantıksız şu durumda. Bunun başlıca nedenleri

- Site üzerinde ''ekip'' kurduğunu söyleyen 3-4 farklı oluşum oluyor. Bu oluşum bütün işleri 1.5 2TL gibi fiyatlardan alarak başkalarına 1TL'e yazdırıyor. Hatta daha düşük miktarlara yazdıranlar bile var. Bu durum bana göre ticari etiğe bir noktadan sonra uymuyor. 2 Liraya iş alan birinin bunu başkasına 1TL'e yazdırması ciddi bir sorun. Bu kesinlikle ticaret değil.

- Normal olarak bir iş veren kişi bunun forumda taban fiyatı 1TL o zaman piyasa 1TL olarak düşünüyor. Bu yüzden yüksek miktarlara iş yazdırmak onun için hep bir sorun oluyor. Düşük fiyata yazdırdığı kişilerden verim alamıyor ama bu kişilerin argümanı ise ''ucuz'' yazması oluyor. Hem iş verenin hem yazanın daha kaliteli bir ticaret yapması için bu fiyatın arttırılması gerekiyor.

- Birçok farklı platformda taban fiyat 1TL üstü şu an. Bu durum ilginç bir paradoks yaratıyor. Orada en az 1.5TL(genelde daha üstü) üzerinden iş alan adam Wmaraci aracılığı ile aldığı yazara bunu 1TL'den yazdırıyor. O platformlardan haberi olmayan veya farklı sebeplerle üye olamayan kişiler için bence ortada bir haksızlık oluşuyor. Sonuçta bir ticari başarı sonucu veya yatırım yaparak almıyor oradan işi alan kişi. Bu konu çok açık. İçerik alıp başkalarına veren kişilerin büyük bir girişimci gibi davranmasını hiç anlamadım zaten ama bu farklı bir konu elbette.

- Ekonomik koşullardan bahsetmeye bile gerek yok. 1TL işi insanları sömürmek oluyor bu konu tartışmasız. Piyasanın fiyatları belli.

- Makale piyasasında çok kısa süre içerisinde büyük bir müşteri kitlesine ulaştım. Yakın zamanda yapacağım yeniliklerle ben kendi yazarlarıma taban fiyatı 1.5TL yapacağım fakat wmaraci'nin da artık bence bu konuda harekete geçmesinin zamanı gelmiş durumda. Sektörde bir ağırlığı olan bir isim olduğu bir gerçek. Bu konuda hala tabanı 1TL üzerinde tutmasının doğru olmadığını düşünüyorum.

Bütün bu maddelerde genel olarak üzerinde durduğum konu şu aslında;

Makale yazanlar bir ürün satmıyor. Tamamen emeklerini ve zamanlarını satıyorlar. Bu noktada başka bir insanın onlara 1.5-2TL gibi rakamlardan iş alıp 1TL gibi bir rakama yazdırması(az deşilse forumda çok daha altı çıkacak...) bence ciddi bir sömürü noktası oluyor. Bununla kalmıyor forumda birisi 2TL'e birine sipariş verdiğinde bu yazının 1TL'e başkasına yazdırılıp ona gönderileceğinden rahatsız olmuyor mu? Bu tarz çirkin bir hareketin kesinlikle ''ticaret'' kavramına sığmadığını düşünüyorum.

-

not:
Ek olarak kendim 1.10 gibi bir rakama yazdırıyorum fakat bana iş verenlerde bilir ki bu 1.5TL altı aldığım işlerde geçerlidir. Ben bir yazardan 30 kuruştan fazla kazanmayı kendime yediremem ortalama olarak. Bunun için ekibimde olan birçok kişiye parça parça 1.5TL'lik işler veririm. Bunlar 1.5 üstü ortalamaya sahip işlerim içindir. Bu açıklamanın nedeni ''peki sen?'' diyecekler içindir...
ferbe webisyo Muhammed

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Lederheld Lederheld Hello WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 132
  • Beğeniler 0 / 30
  • Ticaret 2, (%100)
Bence de taşören sistemi gibi işliyor hiç etik bir ticaret değil fakat ticaretin mantığı budur hocam. 3'e alıp 5'e satmak maalesef
94087

kişi bu mesajı beğendi.

94087 94087 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 10.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 50
  • Beğeniler 20 / 19
  • Ticaret 2, (%100)
Çok güzel bir konuya imza attın hocam. 1 TL yine iyi. Başka sitelerde adamlara 60 kuruşa yazdırıyorlar makaleyi. Yanlış anlaşılmasın 1 TL olmasını savunmuyorum ama adamlar 60 kuruşa yazdırıp, 2 TL 'ye satıyor.
+ Eee noldu?
- "Biz profesyonel bir firmayız."

Sadece isim yapmış olmaları tercih edilmelerini sağlıyor. Yani görüyoruz adamları, 1 TL'ye yazdırıyorlar üzerinden komisyon kazanıyorlar. İki üç reklam veriyorlar sağa sola, üzerinde bir düzenleme yapmadan teslim ediyorlar. Ben zamanında 100 kelimesini 50 kuruşa yazardım. Sırf ihtiyacım olduğu için. Allah'ıma binlerce şükürler olsun ki, şu an daha iyi kazanıyorum.

Kesinlikle dediklerinize katılıyorum hocam. Taban fiyatın 1,5 TL olması gerekiyor. He, düşük fiyata iş alıp makaleleri tekrarlanan cümlelerle yazanlar da var. Millet memnunsa, buna diyecek bir şey yok.

Sözüm meclisten dışarı

Demem o ki, komisyon mantığıyla para kazanmaya çalışan arkadaşlar yapmayın etmeyin. Millet üzerinden para kazanmayı bırakın. 1 TL'ye yazdırıp, 2 TL'ye satmayın. İnsanlar da emek veriyor. Saatlerini harcıyor belki..

Bu güzel konu için teşekkürler hocam, minnettar oldum cidden. Gönül gözüyle bakmışsın konuya, helal olsun.

hilal3 hilal3 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / K
  • Meslek makale yazarlıgı
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 54
  • Beğeniler 17 / 18
  • Ticaret 18, (%100)
çok haklısınız ama benim asıl rahatsız olduğum konu, makale yazdıracak kişi fiyat teklifi istiyor iyi yazarlar 2- 1.50 derken başka bir yazar 1 tl dediğinde iş ona kalıyor. yani burada sadece iş veren değil iş alanlarda kendi emeklerine ve zamanlarına acımıyor, hal böyle olunca fiyatlarda yükselmiyor. kimse 1 tlden yazmazsa zaten fiyatlar hak ettiği yere gelir, kendi düşüncem :)
dyg95 aylakmumya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Taban fiyatlar bizim kafamıza göre belirlediğimiz rakamlar değil, piyasada yer alan rakamların ortalamasıdır. Biz bir kategoriye taban fiyat belirlerken piyasa da ürünlerin ortalama satış rakamlarını esas alırız.

- Site üzerinde ''ekip'' kurduğunu söyleyen 3-4 farklı oluşum oluyor. Bu oluşum bütün işleri 1.5 2TL gibi fiyatlardan alarak başkalarına 1TL'e yazdırıyor. Hatta daha düşük miktarlara yazdıranlar bile var. Bu durum bana göre ticari etiğe bir noktadan sonra uymuyor. 2 Liraya iş alan birinin bunu başkasına 1TL'e yazdırması ciddi bir sorun. Bu kesinlikle ticaret değil.

Burada serbest piyasa devreye girer, biz buna müdahale edemeyiz, buna kimse müdahale edemez. Marketten sebze alırken o sebzeler önce sebze halinde ikinci kişi tarafından alınır, sonra markete satılarak üçüncü kişiye ulaşmış olur, oradan da evimize girer dördüncü kişi oluruz. Biz markete bunun için kızıyor muyuz? Hayır.

Ticaret demek, al sat demektir. Sermayesi olan insanlar bunu yaptıkları zaman bunun adı da ticaret olur, zaten asıl ticaret budur, geri kalan kısım ürünün işçilik bedelidir.
Asimcan06 EmineT

kişi bu mesajı beğendi.

KralFx KralFx WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 02.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek tasarımcı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 2408
  • Beğeniler 815 / 525
  • Ticaret 105, (%100)
Bence makale fiyatından ziyade makale yazarlarının kalitesine bir taban belirlenmeli. Makale yazarları belli testlere tabi tutulup onay alabilenler forumda makale satışı yapabilmeli. Zira makale satışı yapanların 1 liraya yazanı da 1,5 a yazanı da 2 ye yazanı da çöp yazıyor. İstisnalar olabilir ama malum kaideyi bozmaz. 20 kişiyle çalıştıysam 15 i rahat çöp diyebilirim. Kimi çalar makale diye sunar, kimi anlatım bozukluklarının dibine vurur. İmla kurallarına hiç girmiyorum bile.
FARKHOSTiNG

kişi bu mesajı beğendi.

bloghocaniz bloghocaniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 45 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
serbest piyasa hocam. isteyen istediği fiyatı vermekte yazan da istediği ücreti talep etmekte özgür.

https://bloghocaniz.com

aylakmumya aylakmumya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 146
  • Beğeniler 33 / 55
  • Ticaret 22, (%100)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Taban fiyatlar bizim kafamıza göre belirlediğimiz rakamlar değil, piyasada yer alan rakamların ortalamasıdır. Biz bir kategoriye taban fiyat belirlerken piyasa da ürünlerin ortalama satış rakamlarını esas alırız.

Burada serbest piyasa devreye girer, biz buna müdahale edemeyiz, buna kimse müdahale edemez. Marketten sebze alırken o sebzeler önce sebze halinde ikinci kişi tarafından alınır, sonra markete satılarak üçüncü kişiye ulaşmış olur, oradan da evimize girer dördüncü kişi oluruz. Biz markete bunun için kızıyor muyuz? Hayır.

Ticaret demek, al sat demektir. Sermayesi olan insanlar bunu yaptıkları zaman bunun adı da ticaret olur, zaten asıl ticaret budur, geri kalan kısım ürünün işçilik bedelidir.

Bu konuda gereken cevabı ben yine konu içerisinde verdim. Bu iş ''sebze alıp, satma'' işi değil. İşin ne olduğu ortada. Bu nedenle farklı bir örnek vermeye gerek yok direk olarak ''içerik üretimi'' üzerinden konuşabiliriz.

İlk olarak taban fiyatlar piyasa ortalamasına göre belirleniyorsa zaten fiyatlar arttırılmalı. Birçok platformdan iş alıp & veriyorum. Bunlar arasında yan sanayi makale sitelerini saymayıp itibarı olan kurumları ele alırsak en düşük taban fiyat wmaraci üzerinde bulunuyor.

İkinci olarak ilk başta dediğimiz ''serbest piyasa'' konusuna gelelim. Serbest piyasa demek bu değil.

Neredeyse her türlü durum ve oluşumu ''fakat normlar bu şekilde'' diyerek doğrulamak mümkün. Ben burada bir iş etiğinden söz ediyorum. Üstelik bahsettiğim iş etiğinin yokluğunda hem iyi yazı yazabilecek makale yazarları düşük ücret aldığı ya da bir şekilde düşük ücret alan kişilerle iş iletişimi kurduğu için yeterli düzeyde yazamıyor, hem de makale satın alan kişiler belli bir kaliteye ''eyvallah'' demek zorunda kalıyor. Aslında bu anlaması çok zor olan bir şey değil. Eğer herkes kendi anlık kazancının en üst düzeyde olacağı durumları yaratmaya çalışırsa ve sektör de buna zemin hazırlarsa zamanla sektör yozlaşır, ekonomi kitaplarındaki ''görünmez el'' kavramının da artık eriyip bittiğini söylemek zor bir şey değil. Bir sistemin doğru işlediğinin savunması da diğer sektörlerdeki benzeri olamaz. Bu iş normal ekonomik sistemdeki manavın, halin ve marketin dağılımına değil daha çok karaborsa durumu ile benzerlik gösteriyor. İşlerin yüksek kısmını alan kişiler diğerlerine düşük ücretle dağıtıyor ve bu piyasanın kalitesini düşürüyor. Dünyanın her yerinde mesleki etiğin ve saha kurallarının belirlendiği kurumlar var mesleğe özel olarak. ''Burası serbest piyasa, burada herkes at koşturur'' diye bir durum yok.

Ek olarak sadece taban fiyat konusundan konuşursak dünyada her sektörde bu tür belirlemeler belirgin veya belirgin olmayacak şekilde yapılır. Bir teknoloji mağazasından, emlak sektörüne kadar bu işlerin bir belirlenme noktası vardır. Örnek olarak dünyanın her noktasından örnekler verilebilir tabii ama başta dediğim gibi biz ''içerik üretme'' işinden bahsedebiliriz.

''Ticaret'' kısmının ise ''avantacılık'' olduğu konusunda şüphe yok. Burada bu işi alıp veren kişiler ne yapıyor bir bakalım;

''taban fiyatı daha yüksek sitelerden işi teklif ediyor ve alıyor wmaraci gibi taban fiyatın düşük olduğu bir platform üzerinden işi yaptırıyor ve teslim ediyor''

Burada ticari bir zeka, emek yok. O siteye adam üye olmuş olsa zaten işi kendi alacak. Bu belirttiğim gibi sadece avantacılık. Elbette tüm makale işini ekip olarak yapanları bununla itham etmiyorum fakat piyasa içerisinde bu kar oranlarını sadece başka platformlar üzerinde olan makas ile yapan kişiler avantacılık yapıyor.

Burada yine belirttiğim iki sorunun çıktığı nokta ise ilk olarak düşük fiyatlardan dolayı çift taraflı bir ''kalitesizlik'' ikinci olarak ''avantacılık'' bence taban fiyatların arttırılmaması konusunda ısrarcı olmamak gerekiyor.

Erhanyavuz91 Erhanyavuz91 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Doktor
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 719
  • Beğeniler 127 / 221
  • Ticaret 22, (%100)
Adsense gelirlerinin düştüğü, TL'nin değersizleştiği şu ortamda gelirler artmadan makale taban fiyatlarını yukarı çekmek bu sektörde de krize neden olur :) ancak anlattığınız konuda o kadar haklısınız ki.

bloghocaniz bloghocaniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 45 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
ben sözümün arkasındayım valla. bu serbest piyasa. senin verdiğin katma değeri daha ucuz fiyata veren olduğu sürece yapacağın iki şey var. ya onun verdiği hizmeti daha iyi vereceksin ya da yeni bir hizmet sunacaksın. kimse aynı elmayı 3 liraya almak varken 5 liraya almaz

https://bloghocaniz.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al