wmaraci reklam
lidertakipci

Grafik Tasarım Geleceği Nedir? İş Alanları Nedir?

17 Mesajlar 18.467 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

HellBoy05 HellBoy05 Patron Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci / Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 14 / 45
  • Ticaret 5, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Grafik tasarım yapıyorum ben ve bu yıl dershaneye gideceğim çalışma ile birlikte istediğim bölüm Grafik Tasarım bölümü.
Fakat aklıma takılan birkaç soru var; iş alanları ne olur, pozisyon sahibi olabilirmiyiz? Ücretimiz ne kadar olur? Ne tür firmalarda çalışılır. SMMM gibi Kendi büromu v.b. yeri açabilir miyim? Çünkü bazı yakınlarım bana şunları söylüyorlar;

"Benim akrabam grafik tasarım okudu, kendisine iş aldı batırdı yapamadı"

bu tarz yorumlarla karşılaşıyorum. Aynı şekilde benim gibi evinde oturup bu bir yere bağlı olmadan çalışanlarda var yani ne kadar ilerleme kaydedilebilir. Hadi okul bittiğin 22-23 yaşında olacak 30-35 e kadar yolu var daha sonrası için tasarımda pozisyonda kalınabilir mi? Yaş ilerleyecek benden sonra gelecek nesil daha kreatif tasarımlar, daha yaratıcı olabilirler onu geçiyorum şuanda hiçbir şirket 40 dan sonra çalışan almaz. Ya tanıdık olacak, ya yıllar önce girmiş artık müdür v.b. rütbeye erişmiş olacak ki çalıştığınız yerde kalabilesiniz.

Yani bu benim çok aklıma takılıyor.

Şuan çalıştığım şirket bana şunu öneriyor;

bu arada aklımda grafik tasarım ve mimarlık var.

"Sen Mimarlık okuacaksan İTÜ gibi üniverstelerde oku diğerlerinde pek birşey olunmaz"

deniliyor ama dün biraz baktım nerdeyse TAM PUAN gerekiyor sınavda imkansız yapmam benimde bir kapasitem var.. Ne yapılabilir arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz? Yani asıl sorum grafik tasarım bölümü okuduktan sonra ne olunur?

wmaraci
reklam

ColorTR ColorTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Creative Group Head
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 2 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Bu işte herşeyden önce referans ve gösteriş önde gelir :) Okulun sırasında staj yaparken ya da okulun bittikten sonra deneyimsiz olarak bir ajansa girip çalıştığında alacağın maaş 500-900 TL arasında olur. Deneyim herşeyin başında gelir genelde.

İlerleyen yıllarda iyi bir grafik tasarım uzmanı olduğun zaman maaşın 2,500 ile 3,000 civarında olur (şansın varsa daha fazla) çalıştığın zaman dilimi boyunca ıvır zıvır reklamcılar yerine büyük ve kreatif ajanslarda çalışman (alacağın ücret düşük olsa dahi) benim kesinlikle tavsiyemdir. Dediğim gibi ileride bir şeyler başarmak iyi bir yerlere gelmek istiyorsan deneyim her şeydir. Bu süre boyunca da çeşitli yarışmalara katılıp ödüller alabilirsen, ingilizce kursuna gidip imkanın varsa yurtdışında da kısa bir ingilizce eğitim alıp ingilizceni ileri seviyeye taşırsan önünde Art yada kreatif direktorlük için pek bir engel kaldığı söylenemez.

Art director olduğun zaman eskisine göre %60 daha az iş yapıp %70 daha fazla maaş alırsın, kreatif director olduğun zaman eskisine göre %80 daha az iş yapıp %90 daha fazla maaş alırsın :)

Bu arada Art director olduğunda maaşın 5,000 ila 10,000 TL arasında kreatif olduğun zaman 8,000 ila 15,000 arasında değişir. Ki emin ol bunlardan fazlasını da alan insanlar her zaman vardır :)
tdilek007 XLifeDesign Cals

kişi bu mesajı beğendi.

www.ColorTR.com

Cals Cals Джансу | SEO Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 70 / 30
  • Ticaret 2, (%100)
Öncelikle merhabalar, ülkemizde belli bir sosyal statü anlayışı yerleşmiş durumda. Bizim oğlan İTÜ mezunu yok bizim oğlan avukat, doktor, mühendis gibi yanlış anlayışlar olduğu sürece insanlar hayatları boyunca mutsuz bir şekilde para kazanacaklar. Bunları yıkmak tabii bizim elimizde bilmemiz gereken tek şey şu aldığımız riskin arkasında sonuna kadar durabilmek.

Grafiker olmak çok kolay mı? Elbetteki değil her işin kendine göre bir zorluğu var. Ama siz seviyorsanız bu zorlukları aşmak inanın daha zevkli bir hal alacaktır. Bu durum 20 yaşınızda da geçerli 50 yaşında olduğunuzda da. Önemli olan sosyal statü anlayışını birazcık aralayıp içlerinden sıyrılabilmek. Tanıdığım ODTÜ mezunları var kasiyerlik yapan, bir de bu şekilde düşünün bence olayı. Her şey okulda bitmiyor, kendinizi geliştirmezseniz okulların size vereceği pek bir şey yok aslında.

@ColorTR mesleki olarak gayet açıklayıcı bir cevap paylaşmış, kendisini tebrik ediyorum. Benim cevabımda biraz pratik alanla ilgili oldu. Birbirini tamamlamış ve size bir şeyler kazandırmışsak ne mutlu bize.

Daima sevdiğiniz işleri yapmanız ve mutlu olmanız dileklerimle...
ColorTR

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 14 / 45
  • Ticaret 5, (%100)

ColorTR adlı üyeden alıntı

Merhaba,

Bu işte herşeyden önce referans ve gösteriş önde gelir :) Okulun sırasında staj yaparken ya da okulun bittikten sonra deneyimsiz olarak bir ajansa girip çalıştığında alacağın maaş 500-900 TL arasında olur. Deneyim herşeyin başında gelir genelde.

İlerleyen yıllarda iyi bir grafik tasarım uzmanı olduğun zaman maaşın 2,500 ile 3,000 civarında olur (şansın varsa daha fazla) çalıştığın zaman dilimi boyunca ıvır zıvır reklamcılar yerine büyük ve kreatif ajanslarda çalışman (alacağın ücret düşük olsa dahi) benim kesinlikle tavsiyemdir. Dediğim gibi ileride bir şeyler başarmak iyi bir yerlere gelmek istiyorsan deneyim her şeydir. Bu süre boyunca da çeşitli yarışmalara katılıp ödüller alabilirsen, ingilizce kursuna gidip imkanın varsa yurtdışında da kısa bir ingilizce eğitim alıp ingilizceni ileri seviyeye taşırsan önünde Art yada kreatif direktorlük için pek bir engel kaldığı söylenemez.

Art director olduğun zaman eskisine göre %60 daha az iş yapıp %70 daha fazla maaş alırsın, kreatif director olduğun zaman eskisine göre %80 daha az iş yapıp %90 daha fazla maaş alırsın :)

Bu arada Art director olduğunda maaşın 5,000 ila 10,000 TL arasında kreatif olduğun zaman 8,000 ila 15,000 arasında değişir. Ki emin ol bunlardan fazlasını da alan insanlar her zaman vardır :)

Cals adlı üyeden alıntı

Öncelikle merhabalar, ülkemizde belli bir sosyal statü anlayışı yerleşmiş durumda. Bizim oğlan İTÜ mezunu yok bizim oğlan avukat, doktor, mühendis gibi yanlış anlayışlar olduğu sürece insanlar hayatları boyunca mutsuz bir şekilde para kazanacaklar. Bunları yıkmak tabii bizim elimizde bilmemiz gereken tek şey şu aldığımız riskin arkasında sonuna kadar durabilmek.

Grafiker olmak çok kolay mı? Elbetteki değil her işin kendine göre bir zorluğu var. Ama siz seviyorsanız bu zorlukları aşmak inanın daha zevkli bir hal alacaktır. Bu durum 20 yaşınızda da geçerli 50 yaşında olduğunuzda da. Önemli olan sosyal statü anlayışını birazcık aralayıp içlerinden sıyrılabilmek. Tanıdığım ODTÜ mezunları var kasiyerlik yapan, bir de bu şekilde düşünün bence olayı. Her şey okulda bitmiyor, kendinizi geliştirmezseniz okulların size vereceği pek bir şey yok aslında.

@ColorTR mesleki olarak gayet açıklayıcı bir cevap paylaşmış, kendisini tebrik ediyorum. Benim cevabımda biraz pratik alanla ilgili oldu. Birbirini tamamlamış ve size bir şeyler kazandırmışsak ne mutlu bize.

Daima sevdiğiniz işleri yapmanız ve mutlu olmanız dileklerimle...

YOrumlarınız kafamda azda olsa birşeyler canlandırdı. Ben Ticaret Lisesi Muhasebe Finansman bölümü mezunuyum bu yıl mezun oldum ve staj yaptığım şirkette mimari bölümde çalışıyorum artık. Çalışma arkadaşlarıma referanslarımı gösterdim hepsi beğendiler. Şimdi ben grafikerlik işinide seviyorum güzel. Kendimi şuana kadar bölümüm dışında olduğu halde geliştirdiğime inanıyorum.

fakat sizler art director olursan demişsiniz. bu pozisyonlara gelmek için eminim yurtdışında okumak gerekecektir ki sizde ingilizcenizi ana dilin gibi yap demişsiniz. bu her meslek için geçerli diyebiliriz aslında. ama o pozisyonlara da gelemezsek alacağımız maaş 900-3000 TL arası diyebilirmiyiz? Ben maaş diyorum ama sonuçta geçimimi sağlamam gerekiyor benimde hayallerim var. Onu da geçiyorum bir grafiker olarak o maaş az kalmıyormu statü de lazım gerçi?

Şimdi bu şekilde devam edersem üniverste sınavında istediğim bölümü kazanıp okulu bitirdiğimde mezun olduğumda bir yere girsem alacağım maaş belli 1000-2000 arası öyle değilmi?az değilmi? yani ben öyle çokda bu piyasada bu işi yapacak, yaptıracak yerler göremedim

wmaraci
wmaraci

nettebilgi nettebilgi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1454
  • Beğeniler 254 / 430
  • Ticaret 8, (%100)
Normal grafikerlerin alacağı maaş en fazla 1500 tl dir. ColorTR'nin dediklerine aynen katılıyorum. Gözün yükseklerdeyse hayal dünyanı sürekli geliştir. Değişik orjinal sıradışı tasarımları yapmaya çalış. İngilizceyi mutlaka orta derecede olsa öğren. Karın tokluğunada olsa yardımcı grafiker olarak büyük firmalarda 1-2 yıl deneyim elde et. Yaptığın işlerden referans oluştur.

Cals Cals Джансу | SEO Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 70 / 30
  • Ticaret 2, (%100)

HellBoy05 adlı üyeden alıntı

YOrumlarınız kafamda azda olsa birşeyler canlandırdı. Ben Ticaret Lisesi Muhasebe Finansman bölümü mezunuyum bu yıl mezun oldum ve staj yaptığım şirkette mimari bölümde çalışıyorum artık. Çalışma arkadaşlarıma referanslarımı gösterdim hepsi beğendiler. Şimdi ben grafikerlik işinide seviyorum güzel. Kendimi şuana kadar bölümüm dışında olduğu halde geliştirdiğime inanıyorum.

fakat sizler art director olursan demişsiniz. bu pozisyonlara gelmek için eminim yurtdışında okumak gerekecektir ki sizde ingilizcenizi ana dilin gibi yap demişsiniz. bu her meslek için geçerli diyebiliriz aslında. ama o pozisyonlara da gelemezsek alacağımız maaş 900-3000 TL arası diyebilirmiyiz? Ben maaş diyorum ama sonuçta geçimimi sağlamam gerekiyor benimde hayallerim var. Onu da geçiyorum bir grafiker olarak o maaş az kalmıyormu statü de lazım gerçi?

Şimdi bu şekilde devam edersem üniverste sınavında istediğim bölümü kazanıp okulu bitirdiğimde mezun olduğumda bir yere girsem alacağım maaş belli 1000-2000 arası öyle değilmi?az değilmi? yani ben öyle çokda bu piyasada bu işi yapacak, yaptıracak yerler göremedim

Hocam artık diplomadan çok yetenekler iş yapıyor sektörde. Tabii kendi kişisel gelişiminiz içerisinde dil öğreniminiz önemli yer tutmakta. Bunun dışında işinizin ehli olmanız gerekiyor. Sürekli trendleri takip edebilen, trendlere uygun ürünler geliştirebilen bir kişiliğiniz olmalı bunun için. Okulda okul gibi bir anlayış doğmuş sizde nedendir bilinmez lakin tekrar tekrar söylüyorum; okul sizlere tek başına hiçbir şey kazandırmayacaktır, kendinizi geliştirdiğiniz sürece bir şeyler kazanmaya başlayacaksınız.

Eğer sizin için önemli olan dolgun maaşlar ise daha fazla çalışıp avukat, doktor olun sosyal statü akımına uyarak. Ya da kendi istediğiniz şeyi yapın, yapabildiğiniz kadar kazanmayı göze alarak :)

• Üyelik 25.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 14 / 45
  • Ticaret 5, (%100)

Cals adlı üyeden alıntı

Hocam artık diplomadan çok yetenekler iş yapıyor sektörde. Tabii kendi kişisel gelişiminiz içerisinde dil öğreniminiz önemli yer tutmakta. Bunun dışında işinizin ehli olmanız gerekiyor. Sürekli trendleri takip edebilen, trendlere uygun ürünler geliştirebilen bir kişiliğiniz olmalı bunun için. Okulda okul gibi bir anlayış doğmuş sizde nedendir bilinmez lakin tekrar tekrar söylüyorum; okul sizlere tek başına hiçbir şey kazandırmayacaktır, kendinizi geliştirdiğiniz sürece bir şeyler kazanmaya başlayacaksınız.

Eğer sizin için önemli olan dolgun maaşlar ise daha fazla çalışıp avukat, doktor olun sosyal statü akımına uyarak. Ya da kendi istediğiniz şeyi yapın, yapabildiğiniz kadar kazanmayı göze alarak :)

Hmmm anlıyorum.. Bu işde iyi olmak için kendimi geliştirmem gerekiyor... sağolun yorumlar için arkadaşlar

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Bu meslekte 2 farklı sınıf vardır.

1- Grafiker

Grafiker tasarım yapmaz, ortaya bir ürün koymaz. Grafik tasarım uzmanlarının, sanat yönetmenlerinin direktifinde verilen işi uygulamaya koyar. Onlar şunu şu şekilde yapacaksın der, sende yaparsın. Amacın fikirleri uygulamaya koymaktır. Operatörlük yapmaktır.

2- Grafik Tasarımcısı

Renk uyumu, kompozisyon, mesajın iletilmesi, geometrik yapıları vs dikkate alarak işe özel yaratıcı fikirler üretir. Kafasındaki fikirleri de yine varsa operatör uygular.

Ama grafik tasarım alanında hiçbir zaman işsiz kalmazsın.
Kitap kapaklarında, markette eline aldığın her üründe ( Logosu, içeriği bölümü, resmi, ambalajı), reklamlarda, film stüdyolarında, web sitelerinde, üzerinde logo olan her üründe, ürün kutularında yani kısacası üzerinde resim ve yazı olan herşeyde grafik tasarımcının emeği vardır ve bu iş alanlarında tasarımcıya ihtiyaç duyulur.

Alacağın maaş da senin bilgi birikimine ve yeteneklerine bağlıdır. Tabii kullandığın teknik malzemeler de önemli. Grafik tablet şart.

Autodesk maya, cinema 4d, 3ds, illustrator .... hem 2 boyutlu hem 3 boyutlu hem de animasyon konularında kendini geliştirirsen her firmada iş bulabilirsin.
Cals

kişi bu mesajı beğendi.

ColorTR ColorTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Creative Group Head
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 2 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Diploma yabancı dil gibi unsurlar sadece Art & Kreatif drectorluk vasıflarında gerekli oluyor en büyük sebebide hem ajansınızın yurtdışı firmaları ile çalışıyor olacak olması ve ihale vs. gibi unsurlarda rol alacak olmanız.

İyi bir grafik tasarım uzmanı olursan 2,500 tl maaşı "çok rahat" alabilirsin. Peki bu iyi tanımını ne açıyor dersen en başta portfolyondan diyebilirim. Yaptığın işler ve bunları güzel bir şekilde sunman çok önemli. Örneğin grafik tasarım çalışmalarını dümdüz sunmak yerine mockuplar ile sunarsan çok daha iyi olacaktır.

Genel olarak reklam piyasasındaki en büyük unsurda "kendini iyi pazarlamaktır". İki iki daha dörtse bu da tecrübe ile bu kadar nettir. İşlerini ne kadar güzel sunup, diksiyonun, kişiliğin davranışın ne kadar düzgünse ve bir iş görüşmesine gittiğinde kendini ne kadar iyi anlatabiliyorsan o kadar iyisin demektir. Bir diğer konu internet ve sosyal medya aleminde seni aradıklarında güzel ve kaliteli bir izlenim vermen.

Yaklaşık 8 yıldan beri bu piyasanın içerisindeyim, grafik tasarımcı değil türkçesi tam olarak olmasa da UI/UX Designer yani Kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarım uzmanıyım. Uzmanlık alanım web üzerine. Zaten google'da ColorTR yada freelance web tasarım diye aradığınızda piyasanın önde gelen isimlerinden olduğumu görebilirsiniz :) Bunu hava atmak için değil, kendi deneyimlerimden yola çıkarak size söylediğim bilgilerin sadece sallama değil tecrübeye dayanarak ve kendiminde uyguladığını göstermek.

Gördüğünüz gibi siteye üyeliğim ilk çıktığı zamanlardan olsada hiç yorumum falan yoktur. Yolun başında olan arkadaşımıza yardımcı olmak istedim sadece.

Umarım herşey gönlünce olur, herkese iyi çalışmalar :)

www.ColorTR.com

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)

ColorTR adlı üyeden alıntı

Y

Umarım herşey gönlünce olur, herkese iyi çalışmalar :)

ColorTR arkadaşa ek olarak şunu da belirtmek istiyorum. Kendini pazarlamadan bahsetmiş.

Evet bunlar çok önemli. Giyim kuşam konusunda kendine has bir tarzın olmalı ya da son trendleri takip etmelisin. Bu her alanda yeniliklere açık olduğunun da bir göstergesidir. Kalitli elbiseler giymelisin. Özellikle işverenle yüzyüze geldiğin konumlarda, ceket çıkartma gibi bir durum varsa ceketinin markasını gösterecek şekilde tutmalı ya da asmalısın. Giyim kuşam ve aksesuarlardaki kalite birnevi seninde kaliteni ortaya koyar. Evde tek başına AVATAR filmini yapmış olsan bile, pantalonun üzerinden sarkmış kırışmış bir gömlek, dağınık saçlar, uzamış sakallar yaptığın işi geri plana atar. Üzerin düzenli, temiz ve kaliteyse çalışma ortamı ve çalışma şeklinin de düzenli ve kaliteli olduğunu gösterir. Görüşüm bazı durumlarda yanlış olabilir ama genelde böyledir.

Bunun yanında görsel çalışmalarını dijital ortamın yanısıra basılı olarak sunmakta çok etkilidir. Birinin karşısına elle tutulur bir ürünle çıkmak fazladan bir duyu organına daha hitap ettiği için etkisi daha fazla olur. Görmek-duymak+hissetmek....

Kendini pazarlama konusunda; parasız kalsan bile prensiplerinden vazgeçmemek, kalitesiz işlere el atmamak gibi birkaç şey daha yazılabilir. Yaptığın her çalışmayı ileride çekinmeden gösterebilmen gerekir. Çünkü oluşturduğun her iş ömür senle gelecek, iyi veya kötü referansın olacak...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al