reklam
reklam

AC Nedir? AC Adaptörü ve AC Adaptör Türü Belirlenemiyor Hatası

AC Nedir? AC Adaptörü ve AC Adaptör Türü Belirlenemiyor Hatası

AC (Alternating Current), zamanla yönü veya şiddeti belli bir oranda değişiklik gösteren akım türüdür. AC yani, Alternatif akım gündelik hayatta en çok faydalandığımız akım türlerinden biridir. Bilgisayar ve telefonlarımızda kullandığımız bataryalar, elektronik cihazlarımızda kullandığımız piller ve ulaşım araçlarında kullandığımız akülerin içerisinde alternatif akım yer almaktadır.

AC Adaptörü

AC Adaptörü, dizüstü bir bilgisayarın bataryasını şarj etmek ve dizüstü bilgisayarın prizle ilişkisini kestikten sonra batarya gücüyle kullanmaya yardımcı olması için kullanılan güç adaptörüdür. AC Adaptörü yardımıyla bilgisayarınızı şarj edebilir veya bataryası olmayan dizüstü bilgisayarları doğrudan AC Adaptörü kablosu yardımıyla kullanabilirsiniz. AC kablosunda bir arıza meydana gelmesi durumunda bilgisayarınızın pilini şarj edemez ve bilgisayarınızı doğrudan elektrik gücü yardımıyla çalıştıramazsınız.

AC Adaptörü Türü Belirlenemiyor Hatası

“AC Adaptörü Türü Belirlenemiyor” mesajıyla bir hata ekranınıza yansıdığında bilgisayarınızın pili veya AC Adaptörüyle ilgili bir sorun meydana gelmiş demektir. Bu hata mesajıyla karşılaştığınız anda yapabileceğiniz birkaç ufak kontrol işlemi var. Aşağıdaki kontrol listesini uygulamanız muhtemelen AC Adaptörü türü belirlenemeyor sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır;

  • Kullandığınız AC güç adaptörünün bilgisayarınıza ait güç adaptörü olduğundan ve adaptörün üretici tarafından tavsiye edilen orijinal bir ürün olduğundan emin olun. Eğer eski adaptörünüz bozulduysa ve yeni bir adaptör aldıysanız, yeni satın aldığınız adaptörünüz orijinal olmayabilir ve sorun bu yüzden kaynaklanıyor olabilir.
  • AC adaptörünüzün bilgisayarınıza tam ve doğru bir şekilde bağlı olduğundan emin olun.
  • AC kablosunun elektrik prizine tam ve doğru şekilde oturduğundan prizde elektrik sorunu olmadığından emin olun.

Yukarıda yer alan adımlar hala sorununuz için çözüm getirmediyse muhtemelen sisteminizde takılı olan AC adaptörü veya sistemin AC adaptör bağlantı soketi hasar görmüş demektir. Bu aşamada sorunun tespiti için teknik servise başvurmanız önerilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al