Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Alerji, vücudun çeşitli etken maddelere karşı oldukça hassas davranış sergilemesi durumuna denir. Bu etken madde kimi zaman bir besinin tüketilmesiyle vücudun uyarılmasına sebep olurken, kimi zaman cilde değerek aynı işlevi görebilir. Alerji yaşanan duruma verilen isimken, bu duruma sebep olan maddeye ya da besine ise alerjen denilmektedir. Vücudun bu tepkiye neden olması kimi zaman doğuştan gelen bir problemken, kimi zaman da belli bir zaman sonra olabilir.

Alerji durumu bazen koku ya da toza karşı aşırı duyarlı olma durumları ile ortaya çıkabilirken, kimi zaman tenimizi belli bir maddeye temas ettirdiğimiz durumlarda ya da belli bir ürünü besin olarak tükettiğimizde ortaya çıkabilir. Alerjen maddenin bizi nasıl etkilediği ise değişkenlik göstermektedir. Maddeler kimi zaman tende kabarma yoluyla kendilerini gösterirken, kimi zaman kaşıntı ile de etki edebilirler. Diğer bir yandan maddelere olan aşırı hassas durumumuzun yaratabileceği bu sorunlar kimi zaman çok hafif olurken, kimi zaman ciddi rahatsızlıkları da peşlerinde getirebilirler. Çünkü yapılan araştırmalarda bazı alerji durumlarının solunum yolumuzu da etkileyebildiği görülmüştür. Buna bir örnek vermemiz gerekirse polenin alerjen olduğu anlarda etkisinin çoğunlukla hapşuruk olduğu gözlemlenmiştir.

Sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılabilen testlerle vücudun hangi alerjenlere karşı tepki verdiği günümüzde kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Testte alerji sahibi insanların çoğunluğunun tepki gösterebildiği maddeler, oldukça düşük dozajlarda vücuda enjekte edilir. Belirli isimlere ve kodlara sahip olan bu maddelerin enjekte edildiği noktalar bir süre gözlemlenerek, kişinin maddeye karşı hassas olup olmadığına bakıldıktan sonra test sonuçlandırılır.

Alerji

Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviden önce gerçekleştirilen test sonucuna göre çeşitli yöntemlerle tedavi gerçekleştirir. Maalesef birçok alerjene karşı elimizdeki en etkili tedavi yöntemi onların etkilerini azaltabilecek krem, hap ve ilaç tedavileridir. Kısacası alerji durumunun direkt olarak tedavi edilerek bir daha görülmemesi gibi bir durumdan günümüzde söz etmek pek mümkün değildir. Deneysel çalışmalar olmasıyla birlikte alternatif tıp formülleriyle de tedavi uyguladığı bilinen kurum ve isimlere denk gelmeniz mümkündür. Yine de ilaç tedavisi de günümüzde oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir.

Biz insanlara belli bir yaşa geldikten sonra, ileride herhangi bir problemle karşılaşmamaları için belirli aralıklarla bu alerji testleri için hastaneleri ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Emin olabilirsiniz, oldukça kısa süren ve acısız süreçlerden ibaretler.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.