Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Barista, espresso ve diğer kahve çeşitlerini hazırlayan kişiye denir. Bir kişinin “Barista” olabilmesi için özellikle “espresso” hazırlama konusunda profesyonel bir eğitim alması gerekmektedir. Barista espresso’nun yanı sıra Latte, Cappuccino, fitre kahve, Americano ve Türk Kahvesi gibi kahve çeşitlerinin hazırlanışı konusunda da iyi olmalıdır. Genellikle Baristalar, Kahve Evleri(coffeehouse), kahve mağazaları ve Coffee Bar’larda çalışmaktadırlar.

Barista

Baristanın Kelime Anlamı Nedir? Nereden Gelir?

Barista İtalyanca kökenli olup adını “Bartender” yani Barmenden almaktadır. İtalyan kültüründe Barmen, alkollü ve içinde kahve ya da espresso içeren alkolsüz içecekler hazırlayan kişiye denmektedir. Ancak İtalyan terminolojisinde Barista için erkek ve kadın için farklı kelimeler kullanılmaktadır. Örneğin kadın Baristalar için “Bariste” bizim daha çok aşina olduğumuz ise “Barmaid’tir”. Erkekler için ise “Bartender” anlamına gelen “Baristi” kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde ise bu terimler alkol içermeyen ve sadece kahve içeren içecekler hazırlayan çalışanlar çin kullanılır. 

Barista’nın Önemi Nedir?

Dışarıdan bakıldığında işlerinin çok basit olduğuna dair bir kanı vardır. Çünkü günümüzde artık her şeyin bir makinesi olduğu düşünüldüğünde doğru bir kanıymış gibi gelebilir. Ancak öyle değildir. Özellikle ticari espresso makineleri kullanımı zor olan makinelerdir. Bazı kahvelerin hazırlanışı manuel ve özel beceri gerektirmektedir. Örneğin kahvelerin damıtılma miktarı, şekli, zamanı, kahveye eklenen diğer ürünleri ile olan uyumu, o günün hava koşullarına göre kullanılan malzeme çeşidi ve müşterinin kişisel isteklerini karşılayabilme gibi diğer etkenler ile uyum sağlama ve beceriye sahip olma gereksinimi duyulur. Espresso yapımının yanısıra Baristalar köpük, krema ve buharlı sütler kullanarak espresso bazlı içecekler de hazırlamaktadırlar. 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.