Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Cinsiyet seçimi, diğer bir adı cinsiyet belirleme ile de anılmakta olan doğacak bebeğin yapay yollarla cinsiyetinin belirlenmesi işlemine verilen bir isimdir. Doğal süreçte gebelik döneminin başlaması için birçok spermden bir tanesinin yumurtaya girebilmesi gerekir. Bu noktada yumurtaya giren hücrenin taşıdığı kromozomlar daha sonrasında bebeğin cinsiyetini de belirlemektedir. Yani doğal süreçte bu durum oldukça şansa bağlı bir şekilde ilerler. Cinsiyet seçiminde ise süreçten şans faktörü çıkartılır ve erkek bebek kromozomuna sahip olan bir sperm yumurtanın içine yerleştirilir.

Doğacak bebeğin cinsiyetini seçme işlemi ancak mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek doğumunda mümkündür. Yani döllenme işlemi laboratuvar ortamında gerçekleşmelidir. Bununla birlikte seçimi mümkün kılmak için de tüp bebek tedavisinde uygulanan iki yöntemden birisi olan mikroenjeksiyon yolu kullanılmalıdır.

Cinsiyet Seçimi

Cinsiyet Belirleme Yasal mı?

Tüp bebek tedavisi çok yaygın bir şekilde dünyanın pek çok ülkesinde uygulansa dahi cinsiyet seçimine izin veren ülke sayısı oldukça azdır. Örneğin ülkemizde tüp bebek tedavisi uygulanıyor olmasına cinsiyet belirleme işleminin önü kanunen kapatılmıştır. Bu yüzden çevre ülkelerden bu hizmeti alan aileler görülebilir. Yavru vatan Kıbrıs bu işleme izin veren ülkeler arasındadır.

 İşlemin kanunen yasak olmasının sosyolojik sebepleri de bulunuyor. Bu sebeplerin başında ülkemizin nüfusunun cinsiyet ağırlığı söz konusu diyebiliriz. Bu tip müdahaleler cinsiyet ağırlığını belli bir noktaya kaydırarak süreç içerisinde kötü etkiler yaratabilir. Dolayısıyla serbest olduğu ülkelere de göz atacak olursak daha çok nüfusu daha az ve bunu sağlık turizmi amacıyla yapan ülkeleri görebiliriz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.