Giriş Yap / Kayıt Ol

Dark Web, World Wide Web üzerinde sıradan internet tarayıcılarını kullanarak giriş yapmanın mümkün olmadığı Deep Web’in bir katmanıdır. Dark web’de yer alan internet sitelerine sıradan internet tarayıcılarını kullanarak girilemeyeceği gibi standart arama motorları tarafından bulunmaları mümkün değildir.

Dark Web’e girmek için en çok tercih edilen yöntem Tor adındaki internet tarayıcısını kullanmaktan geçiyor. Tor internet tarayıcısı sayesinde Dark web’de yer alan Webmaster’lar kendi internet sitelerinin IP adreslerini saklayarak anonim kalmaya başarabiliyor. Tor üzerinde internet sitelerine ait IP adresleri Spoofing yöntemiyle saklandığı için bu internet sitesini kullanan kişiler ve internet sitesinin kurcularına ulaşmak sanıldığından güç hale geliyor. 

Dark Web

Dark web için internet siteleri hazırlayan Webmaster’lar sitelerini Tor internet tarayıcısına göre optimize ettikleri için bu kriptolanmış sitelere yalnızca tor internet tarayıcısını kullanarak giriş yapmak mümkün oluyor. Tor internet tarayıcısı Dark web dünyasındaki siteleri I2P gibi gelişmiş protokollerle şifreleme şansı sunuyor. I2P ile şifrelenen internet sitelerini görüntülemek için ancak I2P destekleyen Tor benzeri bir internet tarayıcısını kullanmanız gerekiyor.

Internet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi popüler internet tarayıcılarını kullandığımızda ne yazık ki Dark web’de yer alan internet sitelerine erişemiyoruz. Dark web dünyasında yer alan internet sitelerinin kendilerini anonim tutmayı başarmak için kullandığı en önemli güvenlik katmanı Tor internet tarayıcısı olmasına karşın bu tek yol değil. Webmaster’lar Tor filtresi dışında farklı güvenlik katmanları kullanarak hem popüler tarayıcılar tarafından internet sitelerinin ziyaret edilmesini engelliyor hem de site kurucularının kimliklerine erişilmesinin önüne geçiyor. 

Dark Web’de Sizleri Neler Bekliyor?

Tüm Deep web ortamında olduğu gibi Dark web içinde sizi bekleyen içeriklerin büyük çoğunluğu kriminal faaliyetler için kullanılan kaynaklar ve illegal aktivitelerden ibaret. İnternet korsanları bazen insanlara ait bilgileri bazen ise popüler şirketlere ait bilgileri Dark web üzerinden satışa sunuyor. Kredi kartı numaraları, sosyal güvenlik numaraları ve diğer kişisel kullanıcı bilgileri dark web’de en çok bulunan içerik türlerinin başını çekiyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.