Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Chrome, Google firmasının geliştirdiği açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. Google şirketinin CEO'su olan Eric Schmidt Chrome tarayıcısının çıkışına 6 yıl öncesine kadar karşı iken şirketin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page bir kaç Mozilla Firefox geliştiricisini işe alarak beta sürümümü oluşturdular ve büyük bir başarı elde ettiler.

Google Chrome'un tabanını oluşturan Chromium tasarısı BSD lisans altında yürütülmektedir. BSD lisansının esnekliğinden yararlanarak, açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olduğu halde bu kodların, kapalı kaynaklı Google Chrome projesinde kullanılabiliyor. Google Chrome ‘un ilk olarak 2 Eylül 2008 tarihinde Microsoft Windows için geliştirilen beta sürümü, 43 farklı dilde kullanıma sunulmuştur. Bunun ardından Mac OS X ve Linux sürümleri de geliştirilmiştir.

Chrome

Chrome diğer tarayıcılara oranla oldukça hızlı olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir.  Özellikle profesyonel kullanıcılar 50 sekmeye kadar takılmadan kullanıla bilindiğini söylemektedirler. Safari ile benzer olarak, kullanıcı ara yüzü temel olarak geri, ileri, yenile, yer imi, git ve iptal opsiyonlarını içerir. İnternet Explorer ile benzer olarak ise ayarların lokasyonunu gösterebiliriz. Minimize, maksimize ve pencereyi kapatma butonlarının ise Windows Vista ‘yı temel aldığını görürüz.

Chrome Eklentileri

Chrome üçüncü parti yazılımlara ve pluginlere diğer browserlar kadar kolay izin vermez.  Fakat Google Chrome'a özel eklenti ve uzantılar bulunmktadır. Google Chrome uzantıları, tarayıcınıza daha fazla özellik ve işlev eklemenizi sağlar. Her kullanıcının profili ve ihtiyaçları farklıdır. Chrome uzantılar sayesinde kullanıcıların tarayıcılarını kullanmadığı özelliklerinden ve karmaşasından kurtarırken, Google Chrome'u beğendiğiniz özellikleri içerecek şekilde özelleştirebilmenizi sağlar. Bu sayede her kullanıcı kendine özel içeriklere sahip bir tarayıcıya sahip olabilirler.  Aşağıdaki bağlantıdan Chrome web mağazasından binlerce eklentiyi inceleyebilir, size uygun olanları Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Chrome İndir

Chrome tarayıcısının ihtiyacınıza uygun olarak mobil veya masaüstü sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Engin Akkaya avatar
Engin Akkaya
mail adresi ile Google hesabı farklı mıdır ?

UZMANIN CEVABIEsasında ikiside aynı olmamasına rağmen birbirine tamamen benzer şeyler. Bir Google hesabı aldığınızda doğal olarak mail (Gmail) hesabı sahibi olmak zorunda kalacaksınız. Gmail hesabınız varsa bu hesabınızı aynı zamanda bir Google hesabı olarak kullanabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.