wmaraci reklam

Chrome Nedir? Chrome Eklentileri ve Chrome İndir

Chrome Nedir? Chrome Eklentileri ve Chrome İndir

Chrome, Google firmasının geliştirdiği açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. Google şirketinin CEO'su olan Eric Schmidt Chrome tarayıcısının çıkışına 6 yıl öncesine kadar karşı iken şirketin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page bir kaç Mozilla Firefox geliştiricisini işe alarak beta sürümümü oluşturdular ve büyük bir başarı elde ettiler.

Google Chrome'un tabanını oluşturan Chromium tasarısı BSD lisans altında yürütülmektedir. BSD lisansının esnekliğinden yararlanarak, açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olduğu halde bu kodların, kapalı kaynaklı Google Chrome projesinde kullanılabiliyor. Google Chrome ‘un ilk olarak 2 Eylül 2008 tarihinde Microsoft Windows için geliştirilen beta sürümü, 43 farklı dilde kullanıma sunulmuştur. Bunun ardından Mac OS X ve Linux sürümleri de geliştirilmiştir.

Chrome diğer tarayıcılara oranla oldukça hızlı olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir.  Özellikle profesyonel kullanıcılar 50 sekmeye kadar takılmadan kullanıla bilindiğini söylemektedirler. Safari ile benzer olarak, kullanıcı ara yüzü temel olarak geri, ileri, yenile, yer imi, git ve iptal opsiyonlarını içerir. İnternet Explorer ile benzer olarak ise ayarların lokasyonunu gösterebiliriz. Minimize, maksimize ve pencereyi kapatma butonlarının ise Windows Vista ‘yı temel aldığını görürüz.

Chrome Eklentileri

Chrome üçüncü parti yazılımlara ve pluginlere diğer browserlar kadar kolay izin vermez.  Fakat Google Chrome'a özel eklenti ve uzantılar bulunmktadır. Google Chrome uzantıları, tarayıcınıza daha fazla özellik ve işlev eklemenizi sağlar. Her kullanıcının profili ve ihtiyaçları farklıdır. Chrome uzantılar sayesinde kullanıcıların tarayıcılarını kullanmadığı özelliklerinden ve karmaşasından kurtarırken, Google Chrome'u beğendiğiniz özellikleri içerecek şekilde özelleştirebilmenizi sağlar. Bu sayede her kullanıcı kendine özel içeriklere sahip bir tarayıcıya sahip olabilirler.  Aşağıdaki bağlantıdan Chrome web mağazasından binlerce eklentiyi inceleyebilir, size uygun olanları Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Chrome İndir

Chrome tarayıcısının ihtiyacınıza uygun olarak mobil veya masaüstü sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al