wmaraci reklam

Döviz Nedir? Döviz Kuru ve Döviz Hesaplama

Döviz Nedir? Döviz Kuru ve Döviz Hesaplama

Döviz, yabancı ülkelerin paralarını adlandırmak için kullanılan bir sözcüktür. Dilimize Fransızcadaki devise kelimesinden geçmiştir. Yabancı ülkelerin paralarının dönüştürülmesiyle ilgili işlemlerleyse döviz işlemleri yada kambiyo adı verilir.

Döviz Kuru

Döviz kuru, bir ülkenin parasının birim diğerinin bir başka ülkedeki fiyatına denir. Döviz kurları, yatırım yapmak için veya ihtiyacınızı karşılamak için döviz alım satım işlemlerinde takip edilen net rakamlardır. Döviz kurları evrensel olarak belirlenir ve farklı kanallar üzerinden takip edilebilir. Parası daha değerli olan ülkelerin dövizlerini almak için kendi para biriminizde daha çok harcama yapmanız gerekir. Bir ülkenin ekonomik durumu döviz ve kurları etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Web Nedir? Web Siteleri ve Web Kayıt
İlginizi Çekebilir!

Web Nedir? Web Siteleri ve Web Kayıt

Web, internet üzerinde yayınlanan birbiriyle bağlantılı hiber metin elemanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Web kelimesi, İngilizce anlamıyla kumaş dokusundan esinlenerek verilmiş bir isimdir. Dilimizdeki karşılığı ise ağ kelimes...

Döviz Hesaplama

Döviz alım veya satım işlemlerinde hesaplama işlemi gerçekleştirilir. En doğru sonucu alabileceğiniz döviz hesaplama yöntemi, güncel ve güvenilir bir kaynaktan anlık döviz kurunu öğrendikten sonra matematiksel işlemlerle hesaplama yapmaktır.  Örneğin 1 Dolar 2,96509783 TL ise 5 dolar satın almak istediğinizde, birim fiyatı x alacağınız döviz fiyatı şeklinde kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Başta doviz.com gibi internet siteleri olmak üzere piyasayı anlık olarak takip eden web sitelerinin sunduğu döviz çevirici araç yardımıyla da güncel döviz kuru üzerinden otomatik olarak hesaplama gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al