Giriş Yap / Kayıt Ol

Ekran Kartı, bilgisayarın içerisinde yer alan ve bilgisayarın dışarıya görüntü vermesi sağlayan kart ve ana birimdir. Ekran kartları bilgisayar içerisinde iki farklı şekilde bulunabilir. Kimi bilgisayarlar sadece bilgisayarın ana kartı üzerinde yer alan ekran kartlarını kullanırken kimi bilgisayarlar ise ana kartın haricinde bir de değiştirilebilir ekran kartı içerebilmektedir. Günümüzde ekran kartı konusundaysa en çok bilinen firmalar Nvidia ve AMD'dir.

Ekran Kartı

Ekran Kartı Yükseltme

Bilgisayarlarınız içerisinde fazlasıyla ekran kartı performansına ihtiyaç duyan yazılımlar çalıştırıyorsanız, bu yazılımların hem daha kaliteli hem de daha hızlı, yüksek bir performansla çalışması için ekran kartını başka bir ekran kartıyla değiştirmeniz gerekebilir. Bu işleme ekran kartı yükseltme işlemi denir.

Yeni ve daha güçlü bir ekran kartını sisteminize dahil ederken dikkate almanız gereken en önemli şey bilgisayarınızın kullanmış olduğu ana karttır. Bazı ana kartlar bilgisayara ekstradan bir ekran kartı takmaya slot bulundurmayabilir. Bazı ana kartlar ise kullanmak istenilen ekran kartından farklı bir slot girişine ve uyumsuzluk sorununa sahip olabilir. Bu nedenle yeni bir ekran kartı satın almadan önce ekran kartının bilgisayarınıza takılabilir olduğundan ve ana kartınızla eksiksiz çalışacağından emin olmanız gerekir.

Ekran Kartı Testi

Ekran kartları bilgisayarın içerisinde yer alan en pahalı ve en temel birimlerden biridir. Bu nedenle tam olarak doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek veya ne kadar yüksek bir performans sağlayabileceğini öğrenmek birçok kullanıcı için önemlidir. Ekran kartınızın performansını veya diğer verilerini test etmek için faydalanabileceğiniz sayısız ufak boyutlu yazılım bulunuyor. Özellikle popüler olarak kullanılan FunMark ve MSI Kombustor gibi ufak boyutlu yazılımları indirerek hemen ekran kartınızı test etmeye başlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.