reklam
reklam

Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Erken doğum, normal şartlar altında insanlarda 9 ay ve 10 gün süren gebelik sürecinin, beklenenden daha erken bir şekilde tamamlanması durumuna verilen tıbbi bir kavramdır. Erken doğumlar çocuklar için belirli noktalara kadar zararsız olabilmektedir. Ancak anne rahmin gelişimini tamamlayamamış çocuklar doktorları tarafından riskli görüldüğü durumlarda kuvözlerde bekletilebilir. Bu durumlarda bebeklerin prematüre olarak da anıldıklarını görebiliriz. Elbette her erken doğan bebek için prematüre demek de doğru olmaz. Zira kimi durumlarda bebek anne rahmindeki gelişim sürecini tam anlamıyla tamamlasa da bu süreç 9 ay 10 günden kısa sürebilmektedir.

Peki, birçok annenin ve anne adayının korkularının toplandığı bu başlığın belirtileri nelerdir ve neden meydana gelir? Buyurun alt başlıklar halinde bu sorulara da yanıt vermeye çalışalım.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğumun, doğum öncesi belirtilerin daha erken olarak görülmeye başlamasıyla benzer belirtileri vardır. Örneğin ciddi kramp ve sancı artışı durumunda doktorunuza görünmenizi tavsiye ettiğimizi hatırlatırız. Sürecin doğal kasılmaları ile erken doğuruşun sancıları arasında elbette belirli farklar da bulunmaktadır. Annelerimize dikkat etmeleri gereken belirli noktaları maddeler halinde aktaralım.

 • Sancılı krampların kasık kemiğinin üzerinde gerçekleşiyor olması.
 • Bağırsaklarda sancı ya da ishal yaşanıyor olması.
 • Cinsel organda yaşanan akıntıların sıklığının ve yoğunluğunun artıyor olması.
 • Leğen kemiğinde, bel ve sırt bölgelerinde, kasık kaslarında ağrıların yaşanıyor olması.

Bu tip durumlar şüphe oluşturuyorsa, doktorunuzdan tavsiye almayı unutmayın.

Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle erken doğuma neden olabilen unsurların çok çeşitli olduğunu belirtmemizde fayda var. Sebep genetik, psikolojik ya da fiziksel olabilirken çoğu zaman hepsinin bir karışımı da olabilmektedir. Ancak şunu belirtmekte varda var, belirtileri görmeye başladıktan sonra dahi aksiyon almak doğumu daha ileri tarihlere taşımak için yardımcı olabilmektedir. Anneler bu süreçte stresten uzak kalmayı denemeli, sıvı tüketimini aksatmamalı ve küçük egzersizler dışında vücutlarını dinlendirmeliler. Bu tavsiyelerimiz ardından sıklıkla denk gelinebilen nedenleri de maddeleyerek soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

 • Stres, gerginlik durumlarının süreklilik kazanması ve annenin rahatsız olması durumu nedenler arasında önemli bir yer tutmaktadır.
 • Ağır kaldırmak, vücudu gereğinden fazla zorlamak sebeplerden sayılabilir.
 • Kimi zaman bebeğin gelişimini erken tamamladığına da denk gelinmektedir.
 • Vücudun sık sık susuz kalması ve sıvı kaybı yaşaması da nedenlerden birisi olabilmektedir.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al