reklam
reklam

Fazla Çalışma Nedir? Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Fazla Çalışma Nedir? Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Fazla çalışma yani fazla mesai kavramı 4857 Sayılı İş Kanununda belirlenen haftalık normal çalışma süresini aşan çalışmalardır. İş Kanununda çalışma süresi haftada en fazla 45 (kırkbeş) saattir. Günlük çalışma süresi ise 11 saati aşamaz. “Yer altı ve maden işlerinde çalışanların haftada en fazla 37,5 saati ve günlük 7,5 saati aşmaması durumu ise İş kanununda belirtilen istisnai bir durumdur.”

Haftalık normal çalışma süresi olan 45 saati aşan her çalışma fazla mesai olarak tanımlanır ve fazla çalışma ücreti verilmek zorundadır. Bazı durumlarda haftalık 45 saati geçmeyen fakat günlük 11 saati aşan çalışmalar da söz konusu olabilir. Örnek yargıtay kararları ile günlük 11 saati aşan her çalışmada fazla çalışılan süre kadar fazla mesai ücreti ödenmek zorundadır.

İş sözleşmelerinde aksi belirtilmemişse iş yerleri 45 saati, haftalık çalışılan gün sayısına bölerek eşit olarak belirler. Burada bir diğer detay ise çalışma saati boyunca ara dinlenme sürelerinin çalışma süresine dahil olmaması durumudur. Bir örnekle açıklarsak; çalışma saatleri 08:00 – 18:00 olan bir iş yerinde öğle yemeği arası yarım saat ve günde iki kez 15 dakika çay molası verilen durumda günlük çalışma süresi 9 saat olacaktır. Çalışan ara dinlenme süresinde dinlenir veya serbest şekilde molasını kullanabilir. Ara dinlenme süresinde çalışmadığı yani bu süre çalışma süresine dahil olmadığı için bir ücret ödenmesi de gerekmez. Çalışan molada çalışmaya zorunlu kılınırsa ücret ödeme zorunluluğu doğar ve haftalık yasal çalışma süresini aştığı için fazla çalışma kavramı gündeme gelir.

Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Fazla mesai yapılan her saat, normal çalışma saat ücretinin en az 1,5 katı ile hesaplanır ve çalışma saatine eklenir.

Saatlik ücret üzerinden örnek bir hesaplama yapacak olursak:

  • Aylık net ücret 10.000TL
  • 10.000 / (45*5) = 44,44TL saatlik net ücrettir.
  • 44,44 * 1,5 = 66,66TL ise saatlik fazla mesai ücretidir.

Dolayısıyla aylık 10.000TL net maaşlı bir personel için fazla mesai olarak yapılan her saat başına yukarıdaki örneğimiz üzerinden gidecek olursak en az 66,66 TL ödenmek zorundadır.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde ise personel 1(bir) saat çalışsa dahi, çalışma saati ücretinin bir günlük ücret şeklinde ödenme zorunluluğu vardır. Netleştirmek adına; işçinin aylık net ücreti 30’a bölünerek bir günlük ücreti bulunmalı ve ilaveten bir günlük ücretine eklenmesi doğru olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al