reklam
Twitter Retweet

Fobi Nedir, Fobi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Fobi Nedir, Fobi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Fobi, bir duruma ya da konuya karşı, durumun ya da konunun geneline duyulan korku hali durumudur. Duyulan fobiler günlük hayatları kötü etkiler ve eğer karşılaşma miktarı yüksekse daha kötü psikolojik sorunların öncüsü olabilirler. Oluşumlarında ise çoğunlukla geçmişe dayalı travmatik bir olayın yaşandığı görülebilmektedir. Yine de travmatik bir hatırası bulunmamasına karşın, yoğun fobi durumları yaşayan hastalarla karşılaşılması da oldukça normaldir.

Birçok konuda fobilerle karşılaşıldığı görülmüştür. Rahatsızlık duyan kişi kimi zaman bir böcek türünden korkar, kimi zamansa karanlıktan. Yine oldukça yaygın fobi türleri arasında ateş ya da sıcaklık korkusu ve yükseklik korkusu da sayılabilir. Her ne kadar bu korkular bireyleri çok yoğun bir şekilde etkiliyor olsa da, çeşitli tedavi denemelerinde sonuç alındığı da görülmüştür. Buna karşın maalesef pek çok insan fobilerini çevresiyle paylaşmaktan çekindiği ya da psikolojik tedavi almayı reddettiği için bu rahatsızlıkla birlikte hayatlarına devam etmektedir. Yani konuyla ilgili psikiyatri alanında cevaplanmış ya da cevap aranan sorunlardan ziyade maalesef asıl konu toplumun bilinçli davranmaması olmuştur.

Phobos, kelimeye anlamını veren Yunan Tanrısının adıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi kendisi korku tanrısıdır. Yunan mitolojisinde adı anıldığında kişilerin ve toplumların ona karşı besledikleri korku durumu da dillendirilir.

Korku ile savaşı kazanmanın ya da bu korkuyu geri planda bırakabilmenin çeşitli yolları günümüzde uygulanmaktadır. Peki, Fobi tedavisi nasıl uygulanır?

Fobi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ruh sağlığı bozuklukları arasında sayabileceğimiz Fobiler, aynı zamanda diğer rahatsızlıklardan kaynaklanabilir ya da diğer hastalıkları tetikleyebilir. Özellikle bu noktada korkular, kaygı bozuklukları ve panik atak rahatsızlıkları ile birlikte anılabilir. Fobi sahibi olan insanlar buna çoğunlukla bu rahatsızlıklar yüzünden sahip olur ya da fobileri bir noktada bu rahatsızlıklara sebep olabilir. Lütfen bu yazıda size bilgi vermek dışında yardımcı olamayacağımızı, eğer rahatsızlık hissediyorsanız doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Tedavi aşaması birçok yolla uygulanabilmektedir. Bazen deneysel yöntemler tercih edilse de çoğunlukla kendisine literatürde yer edinmiş yollar uygulanmaktadır. Aynı zamanda çoğu fobi durumu alanında uzman kişilerin etkili tavsiye ve önerilerine uyulmasıyla da yatıştırılabilmektedir. Yani profesyonel destek almak, tıp alanındaki çoğu konu gibi burada da önemlidir. Aynı zamanda ileri seviyede rahatsızlıklarda ilaç tedavisi uygulanmasına da sıkça denk gelinebilir. Bu noktada psikoloji alanının vazgeçilmezlerinden olan antidepresanların kullanımı görülmektedir. Diğer bir yandan da ilaç tedavisi ile birlikte hipnoz ya da daha farklı tedavi yöntemleri ile çözüm arayışına girebilen doktorlar da mevcuttur. Unutmamak lazım, konu pek çok farklı korku türü ve onların sizi ne ölçüde etkilediğiyle bir hayli dallı budaklı hale gelmiş bir konu. Eğer doktora gitmekten çekiniyorsanız lütfen bunun herhangi fiziksel bir rahatsızlıktan farkı olmadığını unutmamaya çalışın ve doktorlarınız tavsiyesine mutlaka uyun. İnternette okuduğunuz bunun gibi makaleler ancak konu hakkında yüzeysel bilgiler edinmenizde size yardımcı olabileceğini unutmayın.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al