Giriş Yap / Kayıt Ol

Doktora, üniversite eğitiminde akademik derecelerden birisidir. Doktora tamamlayan birisi doktorluk ünvanına da sahip olmayı başarır. Elbette bu doktorluk ünvanı PhD yani bilim insanı olma yönünde bir ünvandır ve Tıbbi olarak kazanılan mertebeyle arasında fark bulunmaktadır. Doktora yapabilmek için kişinin öncelikle bir Lisans ve ardından da bir Yüksek Lisans derecesini tamamlaması gerekmektedir. Yani akademik basamaklarda doktora bu basamaklardan üstte yer almaktadır.

Doktora tamamlanırken üzerine çalışılan tezin ve araştırmanın kurula karşı sözlü bir şekilde savunulması gerekmektedir. Bu savunma başarıyla tamamlandığında kişi doktora aşamasını da tamamlamış olur ve unvan kazanır. Yüksek Lisansta uzmanlık kazanan akademisyen doktora aşamasının da ardından akademik kadroda doktor olarak yer alabilmektedir.

Doktora Ne Kadar Sürer?

Dersleri 2 dönemde tamamlanan sürecin, 6 dönem de tez süreci bulunmaktadır. Yoğun araştırmanın ardından 8 dönem yani 4 yıl geçirilerek savunma aşamasına gelinebilir. Tabii araştırmalar daha uzun da sürebildiği için kurumlar 16 döneme kadar araştırmacıya izin vermektelerdir. Ancak bu 8 yılın ardından savunma aşamasına gelemeyen akademisyenin kurumla ilişiği kesilir.

Doktora

Doktora Neden Gereklidir?

Akademik basamaklarda en üst noktalara dahi ulaşabilmenin önündeki anahtarın doktora yapmak olduğunu söylesek pek de hata yapmış olmayız diyebiliriz. Doktora bir alanda en yetkin bilim insanlarından birisi olma şansı tanır ve akademik dünyada adınızın anılmasına vesile olur. Ayrıca özel sektörde de sizin araştırmanızdan faydalanmak isteyen şirketler, bir bilim insanı olan sizden danışmanlık almak isteyebilir ve çalışmalarınızın gerçek dünyadaki karşılıklarını da gözlemleme fırsatı elde edersiniz.

Doktora Öğrencileri Maaş Alabilir mi? Araştırma Görevlisi Olabilir mi?

Hem Yüksek Lisans öğrencileri, hem de doktora kademesindeki insanlar üniversite kadrolarında yer alabilirler. Hem asistan olarak, hem de araştırma görevlisi olarak ücretli işlerde görev alabilirler. Bu sayede maddi gelir elde ederler ve eğitimlerini tamamladıklarında üniversite kadrosunda yer edinmeleri de daha kolay gerçekleşebilir. Bu bağlamda doktora yapan öğrencilerin hocalarıyla bağlar kurmaları, savunma aşamasına gelmeden dahi tezleri hakkında hocaları bilgilendirebilir ve pozitif bir etkiye neden olabilir. Dolayısıyla öğrencilik döneminde okulda görev almanın pek çok olumlu yönü olduğunu söylememiz hiç de yanlış olmayacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.