Giriş Yap / Kayıt Ol

Gerilla Pazarlama (Guerilla Marketing), ilk defa 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından kullanılan ve geliştirilen; düşük bütçe yüksek yaratıcılık ile meydana getirilen pazarlama çalışmalarının bütünüdür. Gerilla Pazarlamasında iki önemli hedef vardır; bunlardan ilki hiç beklenmedik bir alanda tüketicilerin karşısına çıkması ve ikincisi standartın dışında yaratıcı şekilde hafızada yer edinmesidir.

Modern dünyada artık hemen her alanda büyümüş ve dev statüsüne gelmiş dişli rakipler yer alıyor. Bu rakiplerin arasından yeni kurulan ve reklam bütçesi düşük olan markaların sıyrılması sanıldığı kadar kolay olmuyor. Hatta çoğu zaman telafuzu bile güç rakam hanelerini bu dev şirketler reklam harcaması olarak yapıyor. Bu durumda yeni markalar için devreye gerilla pazarlaması adı verilen pazarlama tekniği giriyor. 

Gerilla Pazarlama

Gerilla pazarlama ile marka, en az reklam bütçesini harcayarak nasıl en büyük etkiyi oluşturabileceğini düşünüyor. Yani bir yerde gerilla pazarlama için düşük harcamayla pastadan en büyük paya sahip olma çabası diyebiliriz. Gerilla pazarlama yöntemsel olarak birçok açıdan viral reklamla benzerlik gösterir. Viral reklam ile gerilla pazarlamanın arasındaki en önemli fark ise viralin gizli kapaklı, gerilla pazarlamanın ise güpegündüz ortada olmasıdır. 

Gerilla pazarlamadan maksimum verimin elde edilmesi için, reklamların tüketicilerin aklına gelmeyecek ama gördüğü anda etkileneceği ve unutamayacağı yerlerde kullanılması gerekir. Örneğin çok satan bir markanın sahibisiniz. Bu durumda eğer bütçeniz de el veriyorsa yapacağınız ilk iş, gidip en afili reklam panosunu satın almak ve bu reklam panosu donatmak olacaktır. 

Siz bunu uygularken sizinle aynı sektörde yer alan ancak reklam bütçesi çok daha kısıtlı olan biri, daha az harcama yaparak örneğin insanların her gün kullandığı bir araç üzerine ilgi çekici yapışkan hazırlayacak ve bu yapışkan sayesinde kullanıcıların tek seferde hafızasına kazınacak. Reklam panosunda zaten herkes reklam göreceğini bilir ama tuvalete veya oturduğumuz banka yerleştirilen bir reklamı herkes orada görmeyi umuyor olabilir mi?

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Gerilla pazarlama modeli, reklamcılar ve pazarlamacılar tarafından düşündüğünüzden daha çok kullanılıyor. Muhtemelen kavramın açıklamasını bilmediğiniz için sadece bu reklamın hangi türe denk geldiğini bilmiyor ve bu tip reklamları kısaca “yaratıcı reklam” olarak özetliyorsunuz. İşte size ülkemizde ve dünyada birçok örneği görülen ve en etkileyici kabul edilen 5 gerilla pazarlama örneği;

Aşağıda gördüğünüz örnek, yerel yönetim tarafından hazırlanan bir gerilla pazarlama örneğidir. Yazıda “Eğer yasadışı grafitti yaparsanız, bir sonraki durağınız hapishane olabilir.” yazıyor. Grafitti, duvara sprey boya ile işlemelerin yapıldığı bir tür sokak sanatı. Bu sanat genellikle metro istasyonlarının duvarına hatta bazen metroların kendisine illegal olarak uygulanıyor. Bu gerilla pazarlama örneğiyle gençler ve grafitti sanatıyla ilgilenen gençler bu hatadan caydırılıyor ve edebi olarak da hiciv yapılıyor.

Gerilla Pazarlama

Bir meyve suyu üreticisi, yeşil alanların çoğunlukta olduğu bölümde ağaçların üzerine hazırladığı bu yaratıcı etiketi yapıştırıyor. Ağacı bir otomata benzeten marka, böylece tüketicilere ürünlerinin ne kadar doğal olduğu mesajını aktarmaya çalışıyor.

Gerilla Pazarlama

Mürekkep ile yaptığımız hatalı yazılımları düzeltmemize yardımcı olan kimyasal bir ürün üreticisi ürününün şişesini tam olarak caddenin beyaz çizgilerinin yanına bırakmış. Hem insanların hiç ummadığı yerde bu markayı görmesi hem de pazarlamanın yaratıcı olarak yapılmasının bu markaya çok şey katacağı kesin. Siz böyle bir pazarlamayı görseydiniz etkilenmez miydiniz?

Gerilla Pazarlama

Bir otomobil markası olan Audi, gerilla pazarlama yöntemi yerine klasik bir yöntemi kullanarak yeni aracının afişini bir reklam panosuna yerleştiriyor. Üzerine de “Şimdi senin sıran BMW” yazıyor. BMW de tam karşısındaki reklam panosunu satın alarak “Şah-Mat” yazan, yeni otomobilinin fotoğrafının olduğu bir pano satın alıyor.

Gerilla Pazarlama

Bir spor salonu, insanların metroda tutundukları destek demirlerini halter haline getiriyor. Böylece insanlara hem yolculukları boyunca şaşırtıcı ve keyifli dakikalar geçiriyor hem de salonun reklamı silinmemek üzere hafızalara kazınıyor.

Gerilla Pazarlama

Daha bunlar gibi birçok gerilla pazarlama reklamcılık örneğini internette ve daha önemlisi ülkemizde hiç beklemediğiniz yerlerde hiç beklemediğiniz anlarda pekala bulabilirsiniz.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları

Gerilla pazarlamanın başarılı bir reklam modeli olduğu ve birçok avantajı olduğu yadırganamaz bir gerçek. Ancak gerilla pazarlama yöntemlerinin avantajlarının olduğu kadar dezavantajlarının olduğunu da kabul etmek gerekiyor.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları

  • Masrafsızdır: Doğru yöntem keşfedildiği taktirde normal bir reklamdan çok çok daha ucuza mal edilerek büyük ölçekte gerçekleştirilebilir.
  • Yaratıcıdır: Gerilla pazarlamada yaratıcı olmak bütçeden çok daha önemlidir ve tüm başarılı gerilla pazarlama kampanyaları yaratıcılığın doruğundadır.
  • Viral Potansiyeli: Gerilla pazarlama ile yapılan reklamların ağızdan ağıza dolaşıp büyüme ve bir anda viral olma özelliği vardır. Günümüzde sosyal medya etkisini de buna ekleyecek olursak gerilla pazarlamanın çok daha önemli olduğu gerçeğini tekrar masaya yatırabiliriz.
  • Büyük Ulaşım: Hazırlanan reklamlar genelde büyük kitlelere erişir. Bu da paranın kesinlikle her zaman satın almayacağı şeylerden biridir.
  • Rekabet Şansı: Küçük işletme ve markalara dev reklam / pazarlama bütçesine sahip rakiplerine kafa tutma şansı tanır.
  • Eğlencelidir: İnsanlar normal bir reklamı gördükleri için kızıp sinirlenebilirler ancak gerilla pazarlama ile hazırlanan reklamlar eğlencelidir ve kimse bu reklamlara tepki göstermez.

Gerilla Pazarlamanın Dezavantajları

  • Yavaş işler: Yaptığınız standart bir reklam gibi hemen nakite dönüşmesini bekleyemezseniz. Gerilla pazarlama yavaş ama etkili şekilde işler.
  • Saman Alevine Dönüşebilir: Etkileyici reklamlar tüm kitleyi tek seferde etkileyip, daha sonradan etkisini yitirebilir. Böylece saman alevi gibi tek seferde dikkat çekici kabul edilen kampanyanın işlevi kısa sürede sona erebilir.
  • Anlaşılamayabilir: İnsanlar doğrudan reklamlara alışkındır. Reklamı böyle yaratıcı vermeye çalışırsanız, insanlar bunu anlamayabilirler. Burada önemli olan elbette kitleyi iyi analiz edebilmekten geçiyor.
  • Sahibi bilinmeyebilir: Bazı gerilla pazarlama örneklerinin sahibi bilinmeyebilir. İnsanlar reklamı fark edebilir ancak reklamın oluşturucusu veya sahibini saptamakta güçlük çekebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.