wmaraci reklam

Ghosting Yapmak Nedir? Ghosting Yapan Erkek ve Ghosting Yapan Kadın

Ghosting Yapmak Nedir? Ghosting Yapan Erkek ve Ghosting Yapan Kadın

Ghosting Yapmak, yaşanılan ilişkide iletişimin hiçbir açıklama olmadan birden kesilmesidir. Ghosting terimi daha çok romantik ilişkilerde kullanılsa da bu terim arkadaşlık ilişkilerini de kapsıyor. Ghosting yani hayalet sevgili, mutlu ve güzel giden ilişkide bir taraf birden bu ilişkiden koparak tamamen iletişimi keser ve ilişki yaşadığı kişiyle arasına bir duvar örer ve adeta bir hayalete dönüşür. Ghosting sevgili, sanki ilişki hiç var olmamış gibi, sanki hiç ilişki yaşamamış gibi yaparak hayatına kaldığı yerden devam eder. Araştırmalara göre ilişkide hayalet sevgiliye dönüşenlerde erkeklerin oranı daha fazla.

Ghosting Yapan Erkek

Ghosting yapan erkekler, yapılan bir araştırmaya göre daha çok cinsellik istedikleri kadınlara karşı böyle oluyorlar. Yine farklı bir araştırma gösteriyor ki yaşanılan cinsellikten sonra erkekler bir süre kabuğuna çekilip yalnız kalmak isterken kadınlar geceyi erkeğe sarılıp mutlu şekilde uyuyarak bitirmek istiyor. Bu da bir nevi erkeklerin ghosting yapmaları demek. Fakat tabii ki erkeklerin ghosting yapmalarının tek sebebi cinsellik değil. Duygusal ve ilişki sorumluluğuna girmek istemeyen, kadınlara karşı özgüveni olmayan, bir suç işleyip bu suçla yüzleşmek istemeyen, ilişkinin geleceğinden kaygılı olan, bağlanma sorunları yaşayan ve ilişki yaşadığı insana karşı güvenemeyen erkekler, ghosting yapmayı tercih ediyorlar.

Ghosting Yapan Kadın

Ghosting tabii ki sadece erkeklere özel bir şey değil. İlişkide kadınlar da sık sık ghosting yapmayı tercih edebiliyorlar. Erkeklere göre ghostin yapan kadınların oranları az olsa da, özellikle ‘narsist’ olarak nitelendirilen kadınlar ghosting yaparak ilişkiyi bitiriyorlar. Ghosting yapan kadınlar üzerinde yapılan psikolojik araştırmada, çoğu kadın ghostingi başka erkeklerden hoşlandıkları için yaptıklarını söylediler. Kadınların duygularını ve mantığını erkeklere göre daha iyi kontrol edebildikleri bilimsel bir gerçek. Ghosting konusunda da erkeklere göre daha ‘kontrollü’ olan kadınlar, ilişkide güven problemi yaşadıklarında, erkeğin onları her anlamda tatmin edemedikleri durumda, erkeğin onları değerli hissettirmedikleri gibi durumlarda sık sık ghosting yöntemine başvuruyorlar. Erkekler ghostingi daha çok içgüdüsel yapıyorlarken kadınlar isteyerek ve bilerek yapabiliyorlar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 2 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
 • 3 Safari
  Haydar taştan Safari Windows ücretli’mi... Safari
 • 4 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 5 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al