Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Görüntü kirliliği, yapay nedenlerle görsel anlamda yaşanan düzensizliğin görüntü ve manzarayı kötü etkilemesi durumuna verilen isimdir. Görüntü kirliliği pek çok nedenle oluşabilmektedir. Kimi zaman kötü bir şehir planlaması buna sebep olabilirken, kimi zaman kaldırımlar ya da kullanılan tabelaların renk uyumsuzluğu dahi kirlilik oluşturan unsurlar arasında sayılabilir. Uyum ve düzenin yok olması genel olarak bu durumun başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Bir yerde görüntü kirliliği olduğunu gösteren oldukça basit bir yol vardır. Baktığınız yer sizde negatif bir his uyandırıyor ve daha fazla bakmama isteği oluşturuyorsa bu durumun varlığından söz edebiliriz. Günümüz kentlerinin pek çoğu bu sorun ile uğraşmak zorunda olduğu için belediye ve diğer yönetim unsurları bu konuda çalışmalara ve harcamalara ağırlık verdi ve probleme gündemlerine getirmeye nihayet başladı. Bu konuda özellikle yasa koyucular kirliliği oluşturabilecek nedenlerin önüne geçmeye çalışıyor ve bu çalışmalar sırasında da mimarlar ve diğer uzmanlarla ortak çalışmalar yürütüyor.

Görüntü Kirliliği

Görüntü Kirliliği Cezası

Görüntü kirliliği çevre ve şehircilik bakanlığının ‘Çevre Kanunu’ ile hukuk sistemimize dâhil edilmiştir. Birçok başlığa yer verilen bu kanunda cezalandırma hükümleri de mevcuttur. Elbette cezalar idari para cezaları olmakla sınırlıdırlar. Yine de bu durumun olumlu olduğunu belirtmek lazım. 2014 yılı itibariyle yasal mevzuatta yeri bulunan bu suçu işlediğine karar verilen insanlar gerekli memurlar tarafınca tutanak tutularak para cezasına çarptırılabiliyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.