reklam
reklam

Güvenlik Duvarı Nedir? Güvenlik Duvarı Ayarları ve Güvenlik Duvarı Kapatma

Güvenlik Duvarı Nedir? Güvenlik Duvarı Ayarları ve Güvenlik Duvarı Kapatma

Güvenlik Duvarı, herhangi bir ağın üzerindeki gelen ve giden trafiğin takibini gerçekleştiren, bu üzerindeki olası güvenlik açıklarına karşı bilgisayarı koruyan yazılımların tümüne verilen isimdir. Güvenlik duvarı bir bilgisayarın sadece ağ üzerinden gelecek olan tehditlere karşı savunmakla görevlidir. Güvenlik duvarının aktif olduğu süreç içerisinde kullanıcılar internetten gelebilecek olan tehditlere karşı bu yazılımlar sayesinde korunabilir ve tetikte olabilirler.

Güvenlik Duvarı Ayarları

Windows işletim sistemi içerisinde kullanıcıları her türlü internet tehdidinden koruyan bir güvenlik duvarı yazılımı Windows Defender ile birlikte geliyor. Bilgisayarınızın denetim masası içerisinden Windows Defender'a giriş yaptığınızda bu güvenlik duvarına ilişkin ayarları görebilir, istediğiniz zaman güvenlik duvarının çalışmasını durdurabilir veya engelleyebilirsiniz.

Diğer işletim sistemlerindeyse kullanılan aktif bir güvenlik duvarı varsa yazılımın ayarlar menüsüne erişerek yazılımın size hangi seçenekleri sunduğunu görebilir, bu seçenekleri düzenleyerek kendiniz için en güvenli olan seçeneklerle yazılımın sizi korumasını sağlayabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı Kapatma

Bilgisayarınızın içerisindeki güvenlik duvarını kapatmak için bilgisayarınızın içerisinde kullanılan güvenlik duvarının (Windows için örneğin Windows Defender) seçeneğine ulaşmanız ve gelişmiş ayarlar sekmesinden güvenlik duvarını kısmi veya tamamen kapatabilmeniz mümkün olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al