kripto para yorum
wmaraci

Haham Nedir?

Haham Nedir?

Haham, Musevilerin inancında din adamıdır. Rabbi olarak da, anılan hahamlar Tevrat’a hâkim, Yahudi kültürlerine aşina olmalarıyla öne çıkarlar ve Yahudilerin dili İbranicede bilge olarak anılır. Hahamların bir çeşit öğretmen veya eğitmen oldukları söylenebilir. Müslümanlardaki hoca ve imamlardan, Hristiyanlardaki papaz ve pederlerden onları ayıran bir yönleri de bulunmaktadır. Dini tören ve etkinliklerin yönetilmesinde rabbi ve hahamların bulunması zorunlu değildir. Her ne kadar bu tercih edilse de nedeni inanca uygunluğun sağlanması olarak yorumlanabilir. Bu durumla birlikte Yahudi toplumunda herhangi bir yetişkin erkeğin bu tür törenlerde görev üstelenebildiğini söyleyebiliriz.

Rabbiler için yine Hristiyan mezheplerinde görebildiğimiz din adamlarının evlenmemesi durumu da geçerli değildir. Evlenmeleri serbesttir. Elbette haham, olabilmek için sadece Musevi olmak yeterli değildir. Bir Yahudi’nin din adamı olabilmesi için yeterlilik belgesi gibi yorumlayabileceğimiz ‘Semiha’ belgesine ihtiyacı vardır. Bu belgenin alınması için öğrenim tamamlanır. Ayrıca belge karar alıcılığı da din adamına verir ve kişi yetkili hale yine bu belgeyle birlikte gelir.

Haham

Havra ve Sinagoglarda görev alan bu din adamları için İsrail dışında çoğu ülkede gönüllülük esaslı sorumluluk üstlendiklerini belirtebiliriz. Ülkemizde de yer alan çeşitli Sinagog ve Havralarda denk gelebileceğimiz Hahamlar, inançlarına dair esasları ve öğrenmek istediklerinizi sorduğunuzda sizlere yardımcı olacak ve bilgilerini sizinle çekinmeden paylaşacaklardır. Zira bir rabbinin temel görevleri arasında öğretim de yer almaktadır ve pek çok Sinagogda buna yönelik odalar ve alanlar bulunmaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al