Giriş Yap / Kayıt Ol

Harf notu, puanlandırmanın rakamlar ve sayılarla değil de, harflerle yapılması sonucu ortaya çıkan nottur. Ülkemizde çoğunlukla üniversitelerde ve akademide karşımıza çıkar. Sayılarla karşılığı olan belirli notların harflerdeki karşılıkları olmasıyla birlikte ‘Çan Eğrisi’ gibi sistemlerde net bir sayı karşılığı bulunmayabilir. Bu noktada alfabetik olarak verilen bu notlandırmayı sayılardaki 100 üzerinden puanlandırmaya değil de, 5 ya da 10 üzerinden puanlandırmaya benzetmek çok daha doğru olacaktır.

Yabancı ülkelerde lise ve lise öncesi eğitimde de sıklıkla görebildiğimiz harfli notlar elbette karşımıza yalnızca eğitim alanlarında çıkmazlar. Gündemde sıklıkla karşımıza çıktığı gibi ülkelerin ekonomik derecelendirmeleri ve kredibilite yönlerinin puanlandırılmasında da bu notlandırma formülüne başvurulmaktadır. Latin alfabesinin kullanıldığı ülkelerin tamamında kolaylıkla anlaşılabiliyor olması bu formülün evrenselleşmesine de olanak sağlamıştır. Fakat bu noktada belirtmemiz lazım, harf notu genel olarak ikiye ayrılmakta. Kurumlar bunları farklı farklı uygulayabildiği için, bizde ayrı olarak anlatalım.

Harf Notu

Harf Notları Çeşitleri

Harflerle oluşturulan not sistemlerinde en sık kullanılan iki sistemin öne çıktığını görüyoruz. Bunlardan birisi bir harf ve bir sembolün yer aldığı sistem, diğeri ise iki harfle kurulmuş olandır. Bir harf ve sembol ile oluşturulan sistemdeki notlar genel olarak şu şekildedir.

A+, A, B+, B, C+, C, D+, D, F ya da A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-, D+, D, D-, F

Bu sistemi genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan üniversite, lise ve devlet kurumlarında sıklıkla görebiliriz. Keza bahsettiğimiz durum nedeniyle Hollywood yapımlarında da gördüğümüz bu sisteme ülkemizde göz yatkınlığımız olduğunu söylesek hata etmiş olmayız. Her ne kadar ülkemizde de çeşitli üniversite ve kuruluşlarda bu notları görüyor olsak da genel olarak aşağıdaki sistemin daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

AA, BA, BB, CA, CC, DC, DD, FF (Finale girmediğiniz durumlarda FG ile de karşılaşabilirsiniz.)

Söylediğimiz gibi bu harf notlarına ülkemizin akademik kültüründe daha sık denk gelmekteyiz. Bunun nedeni olarak ülkemizin üniversite sistemlerinin Kara Avrupası eğitim sistemleriyle gösterdiği benzerlikler gösterilebilir.

Bu notlandırmaların çeşitli üniversitelerde yalnızca 4’lük sistemi harflerle karşılamak için değil, 100’lük sistemi karşılamak için de kullanıldığını son bir not olarak söyleyelim.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.