Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Hello World (Merhaba Dünya), bir kullanıcının yeni bir programlama dili öğrenirken ilk olarak ekrana yazdıracağı kod satırı ve merhaba dünya programıdır. Hello World kavramı ilk defa Brain Kernighan tarafından B programlama dili öğretilirken kullanılmıştır. Daha sonradan bu kavram “The C Programming Language” kitabının içerisinde de kullanılmış ve tüm dünyada program dili eğitiminin temeli haline gelmiştir.

Hello World’ün bu şekilde bir gelenek haline gelmesinden sonra dünyadaki tüm programlama dillerinin ilk adımı “Hello World” cümlesini ekrana yazdırmak haline gelmiştir. 2016 yılını baz alacak olursak bugün itibariyle Hello Word’ün ekrana yazdırılmasıyla başlayan toplamda 553 programlama dili bulunuyor. Elbette bu programlama dillerinin hepsi insanlar tarafından aktif olarak kullanılmıyor ancak aktif olarak kullanılan 76 programlama dilini öğrenmeye başlayanların da yine ilk adımı Hello World oluyor.

Hello World

Hello World tümcesi aslında bir dilin yeteneklerini veya kapasitesini ortaya koymaktan oldukça uzak bir gelenek ancak oldukça kolay bir giriş olması nedeniyle tüm programlama dillerinde ilk adım olarak atılmaya devam ediliyor.

Hello World yani Merhaba Dünya bir gelenek haline gelmeye başlayınca tüm programlama dillerinde ilk girişin yani Hello World’ün nasıl yapıldığını anlatan “The Hello World Collection” adında bir internet sitesi kurulmuştur. Bu internet sitesi 1994 yılından günümüze kadar tüm programlama dilleri içerisinde Hello World adımının nasıl atıldığını gösteren içeriklere sahip. Eğer toplamda 553 programlama dilinde ilk adım olan  Hello World’ün nasıl atıldığını bilmek istiyorsanız helloworldcollection.de internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

fikret avatar
fikret
ulkusohbet.org sitesi bana ait yanlız sunucuda ilk kuruluşta vorld preste hello vorld vardı onu sildirdim acaba sitem için bi sorun olurmmu bunu sildirmem cevaplarsanız sevnirim

UZMANIN CEVABI"Hello World" WordPress'de sitenin içerik kısmının tümüyle boş kalmaması ve kullanıcı için bir örnek oluşturması amacıyla otomatik olarak oluşturulur. Eğer bu yazıya ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız Hello World yazısını silebilirsiniz. Bunun sitenize hiçbir zararı olmayacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.