reklam
reklam

Program Nedir?

Program Nedir?

Program, bilgisayar ve bilgisayar mantıklı cihazlar içerisinde özel fonksiyonlar ve taslakları meydana getiren kodlar bütünüdür.  Örneğin Microsoft Word bir kelime işlemci programıdır ve bu program kullanıcılara istedikleri dokümanları oluşturmayı veya oluşturulan dokümanları ön izleme olarak sunmayı hedefler. Programlar olmaksızın bilgisayarlar tamamen işlevsiz birer cihazdır. Bilgisayarları ve mobil cihazları bizler için değerli kılan işletim sistemli ve yazılımlarıdır.

App ve Program Arasındaki Farklar

Apple ilk defa iPhone’u satışa çıkarttığında İngilizcede uygulama kelimesi olan Application sözcüğünün kısaltmasını kullanarak yazılımları tekrardan adlandırmıştır. App olarak başlanan popülarite kısa sürede artmış ve tüm dünyada “mobil cihazlar için yazılım” gibi bir algıya neden olmuştur. Oysa tıpkı bilgisayarda olduğu gibi mobil cihazların içerisinde de kullandıklarımız birer programdır.

Yani, her ne kadar farklı düşünülürse düşün; program, uygulama veya yazılım aynı şeylerdir.

Program ve Script Arasındaki Farklar

Program oluşturulduğu anda bu programın dilini anlayacak bir derleyici de bilgisayarın içerisinde yer alır. Bilgisayara bir kere derleyici yerleştirdikten sonra artık o yazılım ve o yazılım diliyle programlanan yazılımlar sürekli olarak çalışabilirler. Script ise derlenmez ancak buna karşın bilgisayarın bu kodu anlayabilmesi için bir derleyiciye ihtiyaç duyulur. Derleyici olmaksızın script’i bilgisayarın içerisinde çalıştırmak mümkün değildir.

Oyunlar da Birer Program mıdır?

Tıpkı yazılımlarda olduğu üzere oyunları da meydana getirirken çeşitli programlama dilleri kullanılır ve onlar da tıpkı bir programda olduğu gibi programlama aşamasından geçerler. Temelde birer program olmalarına karşın oyunların birçok alt kategorisi bulunur. Bu nedenle oyunları program diye nitelendirmek yerine oyun şeklinde nitelendiririz. Böylece FPS, MMO veya RPG gibi birçok kategoriyi de program kategorisi yerine oyun kategorisinin altında inceleriz. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al