Giriş Yap / Kayıt Ol

Hijacking, girmek istediğiniz bir web sitesi yerine sizi farklı bir web sitesine ulaştıran yönteme verilen isimdir. Hijacking veya DNS Hijacking olarak adlandırılan bu yöntem çoğunlukla bilgisayar korsanları tarafından ve nadiren zorunlu durumlarda kullanmak için devlet adamları tarafından tercih edilir. Hijacking'de yöntem şudur; diyelim ki siz Google'a girmek istiyorsunuz fakat DNS'ler üzerinde bir değişiklik meydana getiriliyor ve Google yerine sizi istedikleri herhangi bir web sitesine yönlendiriyorlar. Ayrıca buradaki web sitesinde de size dair referrer bilgilerinize ulaşıyorlar.

Hijacking

DNS Hijacking ile Türkiye'deki birçok kullanıcı Gezi Parkı Olayları sırasında karşılaşmıştır. Değiştirilen DNS'ler neticesinde Twitter'a giriş yapmakta zorluk çekilmiş ve kullanıcılar daha farklı bir internet adresine yönlendirilmişti. Sonuç olarak bilgisayar kullanıcıları Twitter'a ulaşım sorununun Twitter'dan kaynaklandığını düşünmüştü.

Bir diğer popüler Hijacking yöntemi ise bir alan adına benzer bir alan adını alarak siteyi taklit etmektir. Örneğin facebook.com adresi yerine faceboook.com internet adresi satın alınıyor ve bu sitenin tasarımı bizzat orijinaline uygun şekilde hazırlanıyor. Giriş yapmaya çalıştığınızda bilgileriniz ise formlar aracılığıyla kötü niyetli kişilerin eline geçmiş oluyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.