Giriş Yap / Kayıt Ol

HTTP 451 Hata Kodu, bilgisayar ağlarını kullanan bir kullanıcının HTTP protokolünü kullanarak erişmek istediği bir linke yasal nedenler sorunuyla ulaşılamaması halinde görülen hata durum kodudur. 451 hata koduyla sıklıkla bir sayfanın idari makamlar tarafından engellenmesi sonucunda karşılaşılır. Bir nevi 451 hata koduyla karşılaşılan sayfalar yasal nedenler gerekçesiyle sansürlenmiş ve kullanıcıların erişimine kısıtlanmış olan sayfalardır. HTTP 451 hata kodu 403 Forbidden hatasının farklı bir sürümü olarak da açıklanabilmektedir. HTTP 451 durum kodu RFC 7725 olarak standartlaştırılmıştır.

451 Hatası

HTTP 451

451 Hatasını eğer ekranda HTTP 451 Unavailable For Legal Reasons ya da türevi bir etiketle görüyorsanız karşılaştığınız hata bir üst başlıkta da açıklanan HTTP 451 durum kodudur. Bu durum koduyla karşılaşılan internet sayfaları genellikle idari makamlar tarafından erişilmesine izin verilmeyen sayfalardır.

İnternet sitelerinin veya spesifik bir sayfanın 451 durum koduyla askıyla alınmasının birçok nedeni olabilir. Genellikle bu durum koduyla karşılaşılmasının nedenleri şunlardır;

  • İdari makamların, bu içeriğin sosyal güvenliği tehdit ettiği kanaatine varması
  • Web sitesi üzerinden yasal olmayan ürün veya hizmetlerin sunulmaya çalışması
  • Korsan içeriklerin sunulması
  • Kutsal kabul edilen değerlere karşı aşağılama ve hakaret içeren içerikleri barındırması
  • Tüm bunların haricinde ülke yasalarında yasa dışı kabul edilen eylemlerin var olması

Fahrenheit 451

HTTP 451 durum koduna “451” kod rakamının verilmesinin nedeni Ray Bradbury tarafından 1953 yılında yayınlanan Fahrenheit 451 isimli romanda baskıcı rejimler tarafından yasadışı olarak kabul edilen kitapların 451 Fahrenheit derecede yakılmasıdır. 451 HTTP durum koduna bu kod rakamı verilerek romandaki yasadışı duruma atıfta bulunulmuştur.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.