Giriş Yap / Kayıt Ol

403, bir HTTP durum kodu hatası olup, internet bağlantınızın ulaşılmaya çalışılan sayfa veya kaynağa herhangi bir kısıtlamadan dolayı erişemediği anlamına gelmektedir. 403 Hataları farklı internet sunucuları tarafından farklı şekillerde ekrana yazdırılabilir. Web sunucuların 403 hatasını kullanıcılara bildirdiği en genel hatalar şu şekildedir;

 • "403 Forbidden"
 • "HTTP 403"
 • "Forbidden: You don't have permission to access [directory] on this server"
 • "Forbidden"
 • "Error 403"
 • "HTTP Error 403.14 - Forbidden"
 • "Error 403 - Forbidden"
 • "HTTP Error 403 - Forbidden”
 • “403 Erişim Engellendi”

403 Hatası

403

403 Hatası, internet veya bağlantı üzerinde meydana gelen kısıtlamalar nedeniyle kullanıcıların ekranında beliren bir HTTP durum kodudur. Yaygın olarak görülen 404 gibi hataların aksine 403 hatası pek sık görülen bir hata durum kodu değildir.

403 hatasını kullandığınız cihaz, internet tarayıcısı ve işletim sistemi fark etmeksizin alabilirsiniz. Ayrıca Microsoft Windows Update veya Google Play gibi öne çıkan servislerde de 403 hatasıyla karşılaşabilmeniz mümkündür.

403 hataları çoğu kez kullanıcıların erişim izni olmayan bir hedef adrese ulaşmaya çalıştığında ekrana gelebilir. Bu nedenle 403 hatasını aldığınızda bir kullanıcı olarak yapabileceğiniz pek fazla şey bulunmuyor. Ancak internet sitesinin oluşturucusu veya teknik servis ekibi kısa süre içerisinde hatayı giderebilir. Bu nedenle 403 hatasını aldığınızda biraz bekledikten sonra gerçekleştirmek istediğiniz işlemi tekrardan yinelemeniz çözüm elde etmenize yardımcı olabilir.

403 Hatası Çözümü

Meydana gelen 403 hatalarının çoğunluğu sunucu taraflı sorunlar olacağı için kullanıcı olarak sizin 403 hatasına doğrudan müdahale edip, sorunu çözüme kavuşturmanız pek mümkün değil. Yine de bazı durumlarda 403 hatası almanızın nedeni sunucu kaynaklı olmayabilir. Bu nedenle kullanıcı olarak aşağıdaki adımları deneyerek sorununuzu çözüme kavuşturmaya çalışmayı deneyebilirsiniz.

Kullanıcılar için 403 Hatası Çözümü

 1. Gitmeye çalıştığınız URL adresini kontrol edin ve dosya adı ile dosya uzantısı olan bir sayfaya gitmeye çalıştığınıza emin olun. Örneğin google.com/sitebolumu.php gibi… Eğer girmeye çalıştığınız yerin URL adresi google.com/dizin şeklinde olursa 403 hatasıyla karşılaşabilirsiniz.
 2. İnternet tarayıcınızın sahip olduğu çerezleri temizledikten sonra sayfaya tekrar giriş yapmaya çalışın.
 3. İnternet sitesinde hesabınızla oturum açtıktan sonra ulaşmak istediğiniz adrese girmeye çalışın.
 4. Web sitesinin yöneticileriyle irtibata geçip yaşadığınız sorunu rapor edin.
 5. Ulaşmaya çalıştığınız adres tarafından IP adresinizin engellenmediğinden yani banlanılmadığınızdan emin olun. Hedef adresiniz devlet tarafından erişim engeline uğratılması durumunda da 403 hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

Webmasterlar için 403 Hatası Çözümü

 1. URL yoluyla ilgili bir sorun yaşanmadığından emin olun.
 2. Web sunucusunun sorunsuz çalıştığından ve sürümünün güncel olduğundan emin olun.
 3. 403 hatası alınan noktalara erişim engellemek için ayrı bir protokolün veya dosya izninin tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol edin.
 4. Tüm bunlara karşın sonuç elde edemiyorsanız servis sağlayıcınıza sorunu rapor edin.

ReklamKap avatar
ReklamKap
Zararlı siteleri .htaccess'ten engelliyorum, zararlı siteden gelen linke tıklandığında 403 veriyor. 403 sayfasını 403.php oluşturup yönlendirmek mantıklı olur mu?

Sonuçta zararlı sitelerden gelen ziyareti engellemek istiyoruz birde 403'e yönlendirirsek google sende hem gelmesin diyorsun hemde sayfa açıyorsun demesin?

UZMANIN CEVABIAyrıca sayfa oluşturup yönlendirmenize gerek yok. Sunucunun oluşturduğu 403 sayfayı yeterli olacaktır. Tekrar yönlendirme yapıp ekstra bir işlem yaptırtmayın hiç.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.