Giriş Yap / Kayıt Ol

İşlemci, bilgisayarlarımız, telefonlarımız ve tabletlerimiz başta olmak üzere daha birçok bilgisayar mantıklı makinenin içerisinde yer almakta olan bir ana işlem birimidir. Bir bilgisayar içerisinde işlemcisi olmadan çalışamaz ve yerine getirmesi gereken işlevleri tam olarak gerçekleştiremez. İnsan vücudu için beyin ne denli bir organsa bilgisayar ve bilgisayar türevlerindeki makineler için de işlemci o demektir.

İşlemci

İşlemci Çeşitleri

İşlemcilerin çeşitleri dediğimizde oldukça büyük bir alan meydana geliyor. Yine de bu alanı size vereceğimiz ufak bilgilerle daraltabilmemiz mümkün. İşlemci çeşitleri dediğimizde ilk olarak akla gelen işlemcinin ne tür bir işlemci mimari tarzı kullandığıdır. İşlemcilerin büyük bir kısmı benzeri mimariyi kullanıyor olmalarına karşın markalara göre aralarında farklılıklar olabiliyor. İşlemcileri çeşitlere ayırabileceğimiz bir diğer alan ise işlemcilerin çekirdek limitleridir.

İşlemci Karşılaştırma

Yeni bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız veya kendinize bir bilgisayar toplayacaksanız işlemcilerin performansı hakkında fikir sahibi olmanız daha üst seviye ve parasının ederi bir bilgisayar almanız açısından önemlidir. İşlemci karşılaştırması için birçok farklı yerli ve yabancı internet sitesi karşılaştırma testleri sunmaktadır. Bu sonuç tablosuna göre hangi işlemcinin hangi şartlarda ve hangi sistemle daha yüksek bir performans sunduğunu görebilmek ve buna göre tercih yapabilmek daha iyi bir bilgisayar sahibi olmak için önemli bir püf noktadır. Google veya benzeri bir arama motoruyla yapacağınız “İşlemci Karşılaştırma” araması sonucunda karşılaştırma yapmanıza yardımcı olacak olan otomatik web robotları karşınıza gelecektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.