Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Jazz, 19.yüzyılın son dönemlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Orleans eyaletinde Afrika asıllı Amerikalıların topluluklarında ortaya çıkan bir nevi isyan müzik türüdür. Jazz müziği, Blues ve Ragtime müzik türlerinin devamı niteliğindedir. O dönemde siyahi insanların yaşadıkları zorlukların ve ırkçılığın yansımasıdır. Jazz, mavi notalar, swing, doğaçlama, çoklu ritim, atışma, ve senkop tekniklerini de kullanır. Jazz müzik türünün yükselişi gerçek anlamıyla 1910’larda gerçekleşmiştir. Jazz, insanlar ile ilk olarak 1917 yılında Dixieland Jazz Band’ın albümü ile tanışmıştır. Daha sonraları Afrika - Amerikan ve Avrupa(Avrupa’da bazı orduların Bando Marşlarından esintiler taşımaktadır) - Amerikan müzikal soyları ile harmanlanan bağımsız hem geleneksel hem popüler bir müzik stili halini almıştır. Jazz, bir çokları tarafından Amerika’nın klasik müziği olarak kabul edilir. Jazz’ın, dünyadaki entelektüeller tarafından” Amerika’nın orijinal sanat formlarından biri” olduğu kabul edilmiştir. Jazz’ın Afrika kökenli olmasının en büyük kanıtlarından bir tanesi ise “doğaçlama” kısmıdır. Doğaçlama şu anlama gelmektedir, müzisyenler belirli bir melodiye bağlı kalarak doğaçlama yapmaktadırlar.

Jazz

Jazz ile Blue Arasındaki Fark Nelerdir?

  1. Önce Blues sonra ise Jazz yaratılmıştır.
  2. Birbirine benzemesine rağmen ayırt edilmesi zor olmayan iki türdür Jazz ve Blues. Aralarında ki en büyük farklardan bitanesi enstrüman olarak ortaya çıkmaktadır. Blues daha çok gitar ağırlıklıdır. Jazz’da ise saksafon, piyano ve bas ağır basmaktadır.
  3. Jazz, Blues’a göre daha hareketli bir müzik türüdür. Blues daha slow ve keskindir.
  4. Temelinde benzer olan müzik türleridir. İki müzik türünün de çıkış yeri Afrika’da gerçekleştirilen törenlerdir .  Fakat Jazz sonrasında Avrupa’dan etkilenmiştir. 
  5. İlk yayımlanan Blues müziği 1908 yılında; Antonio Maggio’nun “Blues I Got” şarkısıdır. İlk yayımlanan Jazz kayıdı ise 1917 yılında yayımlanmıştır; Original Dixieland Jass Band - Livery Stable Blues.
  6. Blues Missisipi ve Texas doğumludur. Jazz ise New Orleans’da doğmuştur.
  7. Jazz şehir müziği, Blues ise daha çok kırsal müziği olarak nitelendirilmiştir.
  8. Blues’da söyleyen kişi yani “vokal” ön plandadır. Jazz’da ise enstrüman ön plana çıkar.

**Blues tarihinin önemli sanatçıları; B.B. King, Muddy Waters, W.C. Handy, John Lee Hooker, Mammie Smith, Gus Cannon, Ma Rainey, Leadbelly, Big Bill Broonzy, T-Bone Walker, Mississippi John Hurt, Rev. Gary Davis, Tommy Johnson, Sonny Boy Williamson, Eric Clapton, Hwolin' Wolf.

**Jazz tarihinin öne çıkan sanatçıları; Miles Davis, Ornette Coleman, Louis Armstrong, John Coltrane, Duke Ellington, Dizzy Gillespie, John Zorn, Elvin Jones, Charlie Parker, Thelonious Monk, Dave Brubeck, Herbie Hancock, Frank Sinatra, Charles Mingus, Ella Fitzgerald, Billie Holiday.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.