Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Blues, 19.yüzyılın sonlarında Amerika’daki Afrika asıllı kölelerin tarlalarda çalışırken söyledikleri isyan ve hüzün müziğidir. Blues, o dönemde Amerika’da köle olarak yaşayan Afrikalı insanların kendilerini ifade etme biçimiydi. Afrikalı köleler, Kuzey Amerikalı kolonilerinde çalışmak üzere getirildiklerinde, müzikal geleneklerini de beraberlerinde getirdiler. Onların müziklerinde vokal uyumlu  olan dini şarkılar ve iş şarkıları yer almaktaydı. İş şarkılarında yapılan iş ile müziğin bir ritim uyumu vardı. Blues, genellikle gitar ve piyano eşliğinde solo olarak söylenmekteydi.

Blues Müziğinin Gelişimi

Blues, aynı Jazz müziğinde olduğu gibi Mississippi deltasında doğmuştur.  Jazz müziğin aksine Blues, belli bir döneme kadar Güney bölgesinin dışına yayılmamıştır. 19. yüzyılın sonuna kadar Amerika büyük ve kırsal bir ülkeydi . 20. yüzyılın başlarında çok sayıda insan sanayi kentlerine taşınmaya başladı. İç Savaş'tan ve kölelerin kurtuluşundan sonra, Blues müziği söyleyen ve çalan insanlar ülkenin farklı bölgelerine yayıldılar. Birçok eski köle, güney eyaletlerinin pamuk tarlalarından, Chicago ve Detroit gibi kuzey şehirlerine taşındı ve burada Blues ile popüler oldular. 1950’lerde Blues, siyahilerin gittiği kulüp ve barlarda çok popülerdi. O dönemde bazı Blues türleri Jazz’dan etkilenmişti. 1960’larda ise Blues, Amerika’nın ötesine giderek Britanya ve Batı Avrupa’ya yayıldı. Eric Clapton ve Stan Webb gibi bazı gitaristler bu türe özenerek Blues-Rock akımına önayak oldular. Blues, Rock müziğin ortaya çıkmasındaki en büyük itici güç olmuştur.

Blues Müzik Sözleri

Şarkı sözlerinde ham bir duygu, aşk ve yalnızlık teması vardır. Ayrıca adaletsizliği, ümitsizliği ve en önemlisi daha iyi bir yaşam özlemini anlatırlar. Sözlü gelenek ile müzisyenden müzisyene aktarılmıştır bu durum. Şarkı sözlerinde argo kelimelere de sık sık rastlanmaktadır.

Neden Blues Müziğine “Blues” denildi?

Blues Müziğinin isminin oluşması ile ilgili bir çok farklı teori vardır. Ancak bunlardan en kuvvetli olanı Mavi Hisler[feelings of blue] terimden çıktığıdır. Amerika’da mutsuzluk, kasvetli, kederli ve umutsuzluk gibi bir çok farklı anlama gelmektedir. Bir diğer terim olan “Maviyi Hissetmek”(feeling blue), haksızlıklara yakılan ağıt ve yitirilen yaşamlara duyulan özlem anlamına gelmektedir.  Bu sebep ile Afrikalı kölelerin söyledikleri şarkıların da temasının isyan ve hüzün olması, onların müziğinin adına “Blues” denmesine sebep olmuştur. 

Delta Blues Nedir?

Delta Blues, Blues müziğinin ilk tarzlarından birisidir. İsmini Mississippi Delta’sından almıştır. Mississippi Delta’sı verimli toprakları ve yoksulluğu ile ünlüdür.  Delta Blues, Blues’un bölgesellikten bütün ülkeye yayılmasına yol açmıştır. Delta Blues’ da gitar ve mızıka en çok kullanılan enstrümanlardır. Delta Blues’taki vokal stilleri aşırı duygusal ve tutkulu-ateşli gibi farklılıklar göstermektedir. Muddy Waters, Howlin' Wolf and Little Walter ise en ünlü isimlerindendir. 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.