Jenerik Nedir? Jenerik Domain (Alan Adı) Nedir?

Jenerik Nedir? Jenerik Domain (Alan Adı) Nedir?

Jenerik, kelime kökeni olarak Fransızca'dan (générique) dilimize ve diğer birçok farklı dile giriş yapmıştır. Kelimenin asıl anlamı “tanıtma yazısı veya genel” anlamına gelmektedir. Günümüzde filmlerin ve dizilerin başında gösterilen jenerikler de yine aynı şekilde izleyicilere yapımın ne hakkında olabileceği şeklinde bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.

Web Nedir? Web Siteleri ve Web Kayıt
İlginizi Çekebilir!

Web Nedir? Web Siteleri ve Web Kayıt

Web, internet üzerinde yayınlanan birbiriyle bağlantılı hiber metin elemanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Web kelimesi, İngilizce anlamıyla kumaş dokusundan esinlenerek verilmiş bir isimdir. Dilimizdeki karşılığı ise ağ kelimes...

Jenerik Domain

Alan adlarının temel ihtiyacı insanlara bu web sitesinde neyle karşılaşabilecekleri hakkında bir fikir vermektir. Ayakkabı ile ilgili bir web sitesinin soğan kelimesini içeren bir alan adı elbette kullanıcıya tam olarak içeriği hakkında bir bilgi sunamaz. Bu nedenle insanlar alan adlarının tam olarak içeriğiyle ilgili olmasına önem verirler. Jenerik alan adlarıysa daha genel bir kelimeyi kapsarlar ve ziyaretçiye genel bağlamda bir web sitesinin içeriği hakkında bilgi sunmayı hedeflerler.

Jenerik alan adını bir örnekle açıklayacak olursak şayet; siyah.com jenerik bir alan adıdır. Alan adı içerisinde tek bir kelime içerdiği gibi bu kelimenin sonuna veya başına getirilmiş olan herhangi bir yapım veya çekim eki bulunmamaktadır. Aynı alan adını siyahli.com olarak aldığımızdaysa kelimenin kökü değişmiş olduğu için bu alan adı artık jenerik bir alan adı olmayacaktır.

Daha genel bir örnek verecek olursak cocuk.com tamamen jenerik bir alan adı olurken kucukcocuk.com veya cocukgiyimi.com net bir jenerik alan adı olamayacaktır. Bir alan adının jenerik olduğundan tam olarak emin olabilmemiz için çoğu zaman sözlüğe bakmamız ve alan adının sözlükteki tam karşılığı olarak olduğunu görmemiz yeterli olacaktır.

Jenerik alan adları sadece alan adı kısmıyla ilgilidir. Bir alan adının uzantısı her ne olursa olsun jenerik olma özelliğini koruyabilir. Aktif olarak cocuk.com daha yüksek bir değere sahip ve jenerik bir alan adıyken cocuk.org adresi de jenerik olma özelliğine sahiptir.

Jenerik isimler daha geneldir, akılda kalıcıdır ve yüksek marka değerine sahiptir. Bu nedenle domain alırken birçok kişi jenerik olma özelliğine sahip olan, kullanıcıya ilk okunduğunda bir fikir sunan alan adlarını satın almak istemektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 IT
  feride Marmara univ.Gazetecilik mezunuyum IT de hangi alanlarda çalışma imkanımız olur acaba?... IT
 • 2 Fiverr
  Mehmet Ege Yetiş Sitede kart onaylaması yapmak istedim ve benden bir miktar para ödeme yapmamı istedi (önce 145 daha ... Fiverr
 • 3 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 4 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 5 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al