reklam
reklam

Kalibrasyon Nedir? Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

Kalibrasyon Nedir? Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

Kalibrasyon, teknolojik ürünlerde varsayılan olarak belirlenmiş olan bir ayarın daha sonradan kullanıcının kendi alışkanlıklarına göre düzenlemesi ve yapılan bu düzenlemenin sistem tarafından kaydedilerek sonraki süreçler içerisinde kullanılmasıdır. Tanım olarak her ne kadar karmaşık görünse dahi kalibrasyon işlemini aslında bir çoğumuz farkında dahi olmadan teknolojik cihazlarımızı kullanırken gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin dokunmatik ekrana sahip bir cihaz satın aldık. Fakat dokunmatik sistem bizim parmağımızın dışında kalan yerine yapılan tıklamaları da kabul ediyor ve bu nedenle geçersiz işlem meydana geliyor.

Böylesi bir durumda ekran dokunmatiğini kalibre ederek ekranın bizim parmağımıza tam uyum sağlamasını sağlayabiliriz. Yada yeni almış olmadığımız bir bilgisayar ekranının tam olarak istediğimiz ölçülerde performans vermesi için ayarlayabiliriz. Bu durumda yapmış olduğumuz işlem kalibre etmek olacaktır.

Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

Her ürün ve her işlem için kalibrasyon ayarları farklı olabilir ve farklı, benzersiz şekillerde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle cihazınızla ilgili bilgi almak için kullanma kılavuzunu okumanız veya cihazın ayarlar menüsüne girerek ilgili kalibrasyon ayarı menüsüne ulaşmanız gerekebilir. Bu menüye ulaştıktan sonra size gösterilen talimatlar doğrultusunda kalibrasyon işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al