Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

Tuş takımı olarak da adlandırılan Klavye, bilgisayarın ve diğer elektronik aygıtların en önemli giriş ögesi olarak kabul edilir. Zira bilgisayar ve diğer aygıtlar üzerindeki birçok şey komutlardan meydana geliyor. Bu komutları bilgisayara verebilmemiz, bilgisayar üzerinde istediklerimizi yapabilmemiz için de mutlaka bir klavye kullanmamız gerekiyor.

Klavye

Klavye Şekilleri

Klavyeler her dil için ayrı şekillerde üretilmektedir. Türkçe için yaygın olarak kullanılan iki farklı klavye tipi mevcuttur. Bunlardan biri Q Tipi Klavye diğeriyse F Tipi Klavye'dir. Birçok devlet kurumunda ve resmi kuruluşlar içerisinde Türkçeye daha kolay şekilde uyum sağladığı kabul edildiği için F tipi klavye kullanılmaktadır. Ülkemizde bilgisayar kullanıcılarının büyük kısmı ise Q tipi klavyeyi kullanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Her iki klavyenin üzerinde de 91 adet tuş bulunmasına karşın bu klavyelerde harflerin dağılımı farklı yerlerdedir.

Klavye Sembolleri

Klavyelerin üzerinde gördüğümüz tuşların dışında bir de fonksiyonlarla meydana getirdiğimiz semboller bulunmaktadır. Bunların meydana getirilmesi için iki veya ikiden daha fazla tuş kombinasyonu kullanılmaktadır. İşletim sistemlerinin büyük bir kısmı (Windows dahil) bu tuşları nasıl kullanacağınıza dair içerisinde ekstradan bir yazılım bulundurmaktadır. Klavye seçeneğinden veya yardım menüsü içerisinden bu sembolleri nasıl meydana getireceğinizi öğrenebileceğiniz gibi internet üzerinde yer alan farklı kaynaklardan da faydalanabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.