wmaraci reklam

Klavye Nedir? Klavye Şekilleri ve Klavye Sembolleri

Klavye Nedir? Klavye Şekilleri ve Klavye Sembolleri

Tuş takımı olarak da adlandırılan Klavye, bilgisayarın ve diğer elektronik aygıtların en önemli giriş ögesi olarak kabul edilir. Zira bilgisayar ve diğer aygıtlar üzerindeki birçok şey komutlardan meydana geliyor. Bu komutları bilgisayara verebilmemiz, bilgisayar üzerinde istediklerimizi yapabilmemiz için de mutlaka bir klavye kullanmamız gerekiyor.

Klavye Şekilleri

Klavyeler her dil için ayrı şekillerde üretilmektedir. Türkçe için yaygın olarak kullanılan iki farklı klavye tipi mevcuttur. Bunlardan biri Q Tipi Klavye diğeriyse F Tipi Klavye'dir. Birçok devlet kurumunda ve resmi kuruluşlar içerisinde Türkçeye daha kolay şekilde uyum sağladığı kabul edildiği için F tipi klavye kullanılmaktadır. Ülkemizde bilgisayar kullanıcılarının büyük kısmı ise Q tipi klavyeyi kullanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Her iki klavyenin üzerinde de 91 adet tuş bulunmasına karşın bu klavyelerde harflerin dağılımı farklı yerlerdedir.

Klavye Sembolleri

Klavyelerin üzerinde gördüğümüz tuşların dışında bir de fonksiyonlarla meydana getirdiğimiz semboller bulunmaktadır. Bunların meydana getirilmesi için iki veya ikiden daha fazla tuş kombinasyonu kullanılmaktadır. İşletim sistemlerinin büyük bir kısmı (Windows dahil) bu tuşları nasıl kullanacağınıza dair içerisinde ekstradan bir yazılım bulundurmaktadır. Klavye seçeneğinden veya yardım menüsü içerisinden bu sembolleri nasıl meydana getireceğinizi öğrenebileceğiniz gibi internet üzerinde yer alan farklı kaynaklardan da faydalanabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 2 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
 • 3 Home Ofis
  Deniz Patent konusunda danışmanlık yapmak istiyorum. fiziki bir faaliyette bulunmayacağım (çalışmalarım ge... Home Ofis
 • 4 WayBack Machine
  Zulal Bu araştırmayı kim kurdu,şuan kim ilgileniyor,kime hizmet ediyor... WayBack Machine
 • 5 Muhasebe Programı
  eren akar eminönündeki mest hotelimiz için muhasebe programı arıyoruz bunun için tavsiye edebileceğiniz bir pr... Muhasebe Programı
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al