Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Maske, solunum yoluyla vücudumuza girebilecek maddeleri engelleme ya da vücudumuzdan çıkıp diğer insanları kötü etkileyebilecek maddelerin önüne geçme işini üstlenen tıbbi gereçtir. Özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan insanlar hastalık durumlarından daha kolay etkilenebildikleri için maske kullanırlar. Bunlar arasında AIDS hastaları, kanser tedavisi gören insanlar ve kalıtsal olarak bağışıklık sistemleri güçsüz olan diğer bireyler sayılabilir. Aynı zamanda hava yoluyla bulaşabilen hastalıkları taşıyan kişiler de halk sağlığını olumlu etkilemek adına maske kullanımı gösterirler. Son olarak cerrahi operasyonlarda da sağlık görevlileri bütün steril ortamı sağladıktan sonra eldiven ve maske kullanırlar. Burada da sebep, açık yaranın herhangi bir bakteri, mikrop ya da virüsten etkilenmemesidir.

Maskeleri virüsle mücadele kapsamında kullandığımızı ve toplumun sağlıklı bireylerini korumak adına bu eylemi uyguladığımızı unutmamalıyız. Kısacası maskeyi sadece ayıplanmamak adına kullanmamalıyız. Maskelerimizi temiz ortamlarda bulundurmalı ve mümkün olduğunca steril bir şekilde kullanmalıyız. Eğer bir maskeyi, birden fazla kullanmamız gerekiyorsa talimatlara uygun bir şekilde temizlememiz oldukça önemli.

Corona Maskesi

Piyasaya ‘Nano’ olarak sunulan maskelerin, maskesiz çıkmaktan herhangi bir farkı olmadığını belirtmemiz lazım. Eğer amacımız gerçekten toplumsal sağlığı düşünerek hareket etmek ve hem kendimizi hem de çevremizi korumaksa etkili maske kullanımı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Coronavirüs yayılırken direk olarak solunum yolları üzerinden bulaşıyor ve yapılan gözlemlerde damlacık yolu ile işi tamamladığı görülmüş durumda.

Damlacık yoluyla ve solunum sistemimizden bulaşabilen virüsleri önlerken, en önemli olan noktalardan birisi ellerimizi sık sık yıkamak ve sıvı temasından uzak durmaktır. Dolayısıyla şeffaf koruyucu maskelerin de Koronavirüs ile mücadele konusunda etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Marketlerden ya da eczanelerden maske alışverişi yaparken özellikle sertifikalı ve başarısı kanıtlanmış maskeleri tercih etmeliyiz. Sıkı dokunmuş, steril bir şekilde satışı gerçekleştiren maskeleri kullanmalıyız. Özellikle cerrahi maskeler bu konuda oldukça başarılı görülmektedir. Tekli maskelerin ise steril ortamlarda saklanıp saklanmadığını bilemeyeceğimiz için alışveriş yaparken tercih etmememiz ya da daha dikkatli davranmamız gerekliliğini belirtmemiz lazım. Yine de en az maske kullanımı kadar önemli olan başka bir şey söylememiz gerekiyorsa, maskeleri taktıktan sonra elimizi yüzümüze götürmememiz, temas etmememiz lazım.

Maske

N95 Maske

N95 maskeler özellikle sağlık alanında aerosol içeren işlemler sırasında sağlık çalışanları tarafınca kullanılmaktadır. N95 maske kullanımı sivil halka ise tıbbi maskelerden daha az önerilmektedir, virüsle mücadele konusunda tıbbi maske kullanımının yeterli olduğu ve N95 maskelerin abartıya kaçmak olduğu belirtilmektedir. N95 maskeler orta kısımlarında çıkıntı (Hava filtresi) olan ve tıbbi maskelere nazaran daha sert bir yapıya sahip olan maskelerdir. Eğer virüsle mücadele ederken, dışarıda N95 türündeki maskeleri kullanacaksanız nefes alışverişinizi zorlaştırıp zorlaştırmamalarına dikkat etmeniz önerilir. Aynı zamanda hava filtresi ya da yapısı zarar görmüş, yıpranmış maskeleri kullanmamanız gerekmektedir.

Diğer Maske Türleri

Elbette maskeler sadece sağlık alanında kullanılmamakta. Özellikle eğlence sektörü ve kimya alanı da maskelerin yoğunlukla kullanıldığı diğer alanlar olarak karşımıza çıkmakta. Örneklendirmek gerekirse bir kostümün maskesi, ya da paintball işaretleyicilerinden zarar görmemek için kullanılan maskeler eğlence sektörünün maske kullanımına örnek gösterilebilir. Diğer bir yandan gaz maskeleri ve türleri de kimya alanında maskelerin nasıl kullanıldığını bizlere hatırlatmaktadır.

Elbette kask yapısına sahip maske türlerini de es geçmemek lazım. Özellikle uzay seyahatlerinde kullanılan astronot kaskları da işlevleri gereğince maske ve koruyucu sınıflarının üyesidir. Tabii ki yapısal olarak çok daha karmaşık olan bu maskeler yabancı maddelerin insan vücuduna erişmesini sağlarken kıyafetlerle birlikte oksijenin vücudun tamamında dolaşmasını ve vücudun belli bir sıcaklıkta tutulmasını da sağlarlar.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.