kripto para yorum
wmaraci

Mavi Yaka Nedir?

Mavi Yaka Nedir?

Mavi yaka, çalışan insanlar grubunun bir parçasıdır. Mavi yakalı çalışanlar genellikle el emeğine ve yoğun güce dayalı işlerde çalışırlar. Beden gücüyle sermayenin kazanca dönüştüğü işlerde, işverene hizmet veren bu grubun mavi yakalı olarak adlandırılmasının da, bir sebebi var. Üretim tesislerinde bu kavram ortaya çıktığı dönemden bugüne kadar, güce dayalı işçilerin üniformaları yoğunlukla mavi renktedir. Bu renk bu işçi sınıfına adını kazandırmıştır diyebiliriz.

Tabii bu gruptaki işçilerin illa da bu renk üniformalarla çalışması ya da fabrikalarda görev almaları şart değildir. Restoranlarda yer alan garsonlar, otellerde görev üstlenen kat görevlileri ya da aşçılar da mavi yakalı çalışanlardır. Ayrıca kazandıkları ücret de bu durum için büyük bir değişken demek mümkün değil. Bugün göz attığımızda birçok masa başı çalışanla mavi yakalılar benzer ücretler kazanmaktadır. Elbette işi yönetmek olan insanlar masa başı ve beyaz yakalı işlerde çalıştıkları için yönetim kademesinde ücretlerde de değişiklik yaşanabilir tabii.

Mavi Yaka

Mavi yaka ve beyaz yaka kavramlarının elbette politik karşılıkları da vardır. Bu politik karşılıkları nedeniyle sendikalar ve siyasal partilerde işçi sınıfının önemi oldukça büyüktür ve birçok siyasi oluşum bu gruba yönelik çalışmalarla öne çıkmak ve bu grubun oyunu kazanmak ister. Sonuçta işçi sınıfı, yani çalışan insan sayısı her zaman sermaye sahiplerinden daha çok sayılarda olmuştur. Fakat günümüzde kavram daha çok işi betimlerken kullanılmakta ve işin ağır bir iş olup olmadığından bahsetmeyi kolaylaştırmaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al