reklam
reklam

Mazeret İzni Nedir? Mazeret İzin Süreleri Nelerdir?

Mazeret İzni Nedir? Mazeret İzin Süreleri Nelerdir?

Mazeret izni, çalışanının işten bağımsız olarak özel veya sosyal hayatıyla ilgili bir durum söz konusu olduğunda yasal olarak tanımlanmış olan ücretli izin hakkıdır. Mazeret izni, yıllık izin haricinde tanınan bir haktır ve aşağıda sıralanan şartlar gerçekleştiğinde işverenin mazeret izni kullandırmama gibi bir seçeneği yoktur. Mazeret izni kullanan çalışanın ücretinden kesinti yapılmayarak, eksik gün bildirimi de yapılmamaktadır.

Mazeret İzin Süreleri Nelerdir?

  • Çalışanın evlenmesi veya evlat edinmesi durumunda 3 gün
  • Anne veya babasının, eşinin, kardeşinin ve çocuğunun ölmesi durumunda 3 gün
  • Eşinin doğum yapması durumunda 5 gün
  • Çocuğunun en az %70 oranında engelli olması veya süregelen hastalığının tedavisi sebebiyle hastalık raporuna dayalı olarak yalnızca eşlerden biri kullanacak şekilde, bir sene içinde toplamda 10 gün mazeret izni bir bütün veya bölümler halinde ücretli izin olarak verilir.

Çalışanın yukarıdaki maddeler dışında herhangi bir sebeple ücretli izin istemesi sonucunda insiyatif tamamen işveren tarafındadır. Bazı çalışanlar; söz, nişan, taşınma veya daha farklı sebepler ile ücretli izin kullanmayı talep etseler dahi ücretli izin kullandırmak işverenin vereceği karardır.

Kanunda belirtildiği üzere mazeret izinleri yalnızca iş günü olarak değil takvim günü üzerinden hesaplanır. Örnek olarak çalışan Cuma günü evlenecek ise cuma, cumartesi ve pazar günü evlilik izni kullandırılır. Mazeret izni ve yıllık izin iç içe geçemez. Mazeret izin hakkı doğduğu an itibariyle kullanılır ve kullanılmaması durumunda yıllık izin hakkına dönüşmez. Bu sebeple çalışan, mazeret iznini kullanmayacağını beyan ettikten sonra kullanılmayan izinlerin ücretini talep edemez.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al