wmaraci reklam

Hücresel Veri Nedir? Hücresel Veri Ne İşe Yarar ve Hücresel Veri Açma Android

Hücresel Veri Nedir? Hücresel Veri Ne İşe Yarar ve Hücresel Veri Açma Android

Hücresel veri, mobil cihazların telefon araması gerçekleştirirken eriştiği operatör alıcıları yardımıyla internete bağlanmanıza yardımcı olan bağlantı modelidir. Hücresel veri, Wi-Fi’nin aksine çok daha geniş çekim hacmine sahiptir. Wi-Fi kullanırken modemden birkaç metre uzakta bile çekim kalitesi, sinyali ve bağlantı hızı düşüş gösterirken hücresel veri seçeneğinde telefonunuzun çektiği hemen her yerden internet kullanımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hücresel veri bağlantısının kullanılabilir olması tamamen kullanılan operatörün sunduğu çekim kalitesiyle doğru orantılıdır. Eğer operatörünüzün hücresel veri çekim kalitesi çok yüksek değilse veya bulunduğunuz bölgede internet bağlantısı için vericileri yer almıyorsa hücresel veriyi kullanamayabilirsiniz.

Hücresel Veri Ne İşe Yarar?

Hücresel veri, daha basit şekilde tanımlamak gerekirse; operatörünüz aracılığıyla kullandığınız internet servisidir. Bu nedenle hücresel veri üzerinden gerçekleştirdiğiniz internet kullanımları operatör firmanız tarafından faturalandırılabilir veya varsa mevcut internet paketiniz üzerinden düşümü gerçekleştirilebilir. Yani, mobil cihazınızı kullanırken Wi-Fi üzerinden gerçekleştireceğiniz bağlantılar ücretsiz olacakken, (mevcut şartlara göre değişkenlik gösterebilir) hücresel veri ile yapacağınız kullanımın tümü ücretli veya sahibi olduğunuz veri paketi tutarınca olacaktır.

Peki, hücresel veriyi o halde neden ve hangi durumlarda tercih etmeliyiz? Hücresel veri bağlantılarını sıklıkla Wi-Fi bağlantısına erişimimizin olmadığı durumlarda ve basit işlemler için yönelmeliyiz. Örneğin uygulamalar üzerinden gelen bildirimlerimize bakmak, FaceTime görüşmeleri gerçekleştirmek, maillerimizi kontrol etmek veya web üzerinde sörf yapmak için hücresel veriyi kullanabiliriz.

Hücresel veri kullanırken yapacağımız her veri harcaması için faturalandırılacağımızdan, yüksek veri ihtiyacına gerek duyan işlemleri Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla gerçekleştirmeliyiz. Örneğin; mobil cihazımızdaki uygulamaları veya işletim sistemi sürümünü güncellemek, verilerimizi bulut servislere yedeklemek veya film, video izleme gibi durumlarda Wi-Fi’yi tercih etmemiz veri paketimizden tasarruf etmemize yardımcı olacaktır.

Mobil Nedir?
İlginizi Çekebilir!

Mobil Nedir?

Hücresel bağlantı ve diğer kablosuz bağlantı elemanlarını kullanarak radyo veya uydu sinyalleri üzerinden bağlantı gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olan cihazların tümüne mobil cihazlar denir. Günümüzde mobil cihazlar dediğimi...

Hücresel Veri Açma Android

Android cihazlarda hücresel veri kavramı daha çok Mobil Veri olarak kullanılır. Bu nedenle bazı cihazlarda hücresel veri seçeneği yerine mobil veri seçeneğiyle karşılaşabilirsiniz. Android cihazlarda mobil veriyi açmak cihazdan cihaza farklılık gösterebilecek bir işlem olsa da hemen tüm cihazlarda benzer aşamaları takip etmek yeterli olacaktır;

 • Öncelikle cihazın tuş kilidini açtıktan sonra parmağınızı ekranın üstünden aşağıya doğru sürükleyerek kontrol merkezine erişin. Burada yer alıyorsa mobil veri/hücresel veri açma butonuna basın.

Eğer yukarıdaki yöntemle hücresel veriyi aktif konuma getiremediyseniz;

 • Cihazınızın Ayalar menüsüne giriş yaptıktan sonra Hücresel veri veya Mobil Veri menüsü bulup giriş yapın, burada karşınıza çıkan seçenek ekranından hücresel veriyi açık konuma getirin.

Android cihazlarda hücresel veriyi açtığınız anda telefonunuzun üst kısmında yer alan bildirim menüsünde de hücresel verinin açık olduğunu anlayacağınız bir işaret belirecektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 2 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 3 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
 • 4 Home Ofis
  dilara Merhaba, nace kodu 62 01 01 işyerleri home ofis çalışabilir mi? ruhsat alma zorunluluğu var mı?... Home Ofis
 • 5 EULA
  elifnaz Google eula herhangi bir ücret almaktamidur yani paralı mıdır... EULA
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al