Giriş Yap / Kayıt Ol

Neuralink, Elon Musk’ın girişimlerinden bir diğeri olan şirkettir. 2016 yılında kurulan şirket nöroteknoloji alanında çalışmalar yürütmekte ve beyne implante edilebilecek çeşitli çipler üzerine araştırmalar yapmaktadır. İşin yönetim ve idaresinde Elon Musk’ın haricinde sekiz diğer nörolog da çalışmaktadır. 2020 yılında yaptıkları duyuruyla birlikte önemli aşamaların birçoğunu tamamladıklarını duyuran şirketin hedefleri arasında bu on yıl içerisinde projeyi hayata geçirebilmek de yer alıyor.

Neuralink sayesinde beynimizden alınacak olan verilerle birlikte insanların daha sağlıklı bir hayat sürmelerinin sağlanması hedefleniyor. Çiplerin temel prensipleri arasında bir hastalığı erken teşhis etmek gibi görevler yer alıyor ve çalışmalar bu yönde yoğunlaşmış durumda. Buna karşın medya ve halk duruma oldukça olumsuz ve şüpheci yaklaşıyor. Zihinlerimizin okunması ve ‘Büyük Birader’ benzeri konulara kadar ulaşabilen eleştirilere Elon Musk henüz net cevaplar verebilmiş değil. Gazeteciler bu popülist tavrın hisselerini yükseltmek için olduğunu da düşünüyorlar.

Neuralink

Şirket internet sitelerinde çalışmalarıyla ilgili olarak oldukça yüksek bant genişliği bulunan beyin-makine arayüzleriyle insanları ve bilgisayarları birbirlerine bağlayan teknolojiler geliştirdiklerini belirtmişler. Dolayısıyla şirketin ana amacının çipler olmadığını söylemek oldukça kolay. Şirketin kendisine görev olarak seçtiği asıl unsur bu bağlantıyı sağlamak, beyne çip yerleştirme metoduysa bu bağlantı yollarından ancak bir diğeri olarak sayılabilir. Yine de şirket bu yolu inkar etmiyor çünkü ekonomik anlamda şirketin piyasa değerlerini oldukça olumlu etkilediği de kuşku götürmez bir gerçek.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.