wmaraci reklam

Özgün İçerik Nedir? Özgün İçerik Kontrolü ve Özgün İçerik Nasıl Yazılır?

Özgün İçerik Nedir? Özgün İçerik Kontrolü ve Özgün İçerik Nasıl Yazılır?

Özgün İçerik, internette daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış ve arama motorları tarafından taranmamış içeriklerdir. Bir içeriğin özgün kabul edilmesi için tek şart farklı kaynaklarda yayınlanıp yayınlanmaması değildir. İçeriğin uzunluğu, konuyla olan bağı, içeriğe katılan düşünceler, içeriğin yapısı ve kişiselleştirmeler gibi daha birçok kriteri özgün içeriklerin birer nişanesi olarak kabul edebiliriz.

İnternet dünyasındaki siteleri birbirinden ayıran en önemli fark sahip olduğu içeriklerdir. Daha çok kullanıcıya ulaşmak isteyen internet sitelerinin hem daha sık hem de daha özgün içerikler yayınlayarak kullanıcıları sayfasına davet etmesi ve uygulanabilecek çeşitli reklam metodlarıyla kullanıcıları gelire dönüştürmesi gerekir. Bir internet sitesinin gelir elde edebilmesi için özgün içerik şart değildir ancak sitenin tanınması, kalite standartlarının üzerinde kabul edilmesi için her internet sitesinin kendini diğerlerinden ayırt eden içeriklere sahip olması gerekir.

Özgün içeriklerin değer görüyor olmasının birçok farklı nedeninden söz edebiliriz;

 • Ziyaretçiyi etkilemedeki en önemli unsur olmaları
 • Arama motorlarının sonuç sayfalarında daha iyi sıralamalar elde etmesi
 • Yüksek reklam potansiyeline sahip olması

gibi nedenler her internet sitesinin özgün içeriğe sahip olmak istemesinin temel ve başlıca nedenleridir. 

Özgün İçerik Kontrolü

Özgün içerik kontrolü, sitelerinin içeriklerinin belli kısmını dışarıdaki makale yazarları tarafından satın alan Webmasterların internet sitelerine zarar vermemesi ve yayınlanacak içeriğe verilen bedelin doğrulanması için gerçekleştirdiği kontrollerdir.

Özgün içerik için kontroller elle yapılabileceği gibi internette bulabileceğiniz çeşitli araçlarla da sağlanabilir. Yapılan özgünlük kontrolü sonrasında içeriğin özgün veya özgün kabul edilebilecek bir dereceye sahip olması bu içerikten sitenizin ne düzlemde etkilenebileceği hakkında fikir sahibi olma açısından da oldukça önemlidir.

El ile bir içeriğin özgünlüğü kontrol etmek için;

 • İçeriğin belli bölümlerinden kopyaladığınız cümleleri birkaç farklı arama motoru üzerinden arayabilirsiniz. Arama sonucunda cümle ve kelime yapısı birebir veya birer bire yakınsa çıkan sonuçları inceleyerek içeriğin özgün olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • İçeriği okumak çoğu zaman satın almış olduğunuz bir içeriğin özgün olup olmadığı hakkında size fikir verebilir. Örneğin içeriği çok ucuz bir fiyata satın aldıysanız kalitesi hakkında şüpheye düşmeniz de son derece doğaldır. Bu gibi durumlarda içeriği okuduktan sonra herhangi bir nedenden dolayı içeriğin kopya olabileceğini düşünüyorsanız, içeriğin belli başlı paragrafları ile Google’da arama yaparak benzer içerik sonuçlarına ulaşabilir ve ulaştığınız içerikleri okuyarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Web yazılımlarıyla içeriğin özgünlüğünü kontrol etmek için;

İnternette bulabileceğiniz çeşitli yazılımlar sayesinde satın aldığınız içeriklerin veya internet sitenizde yayınladığınız içeriklerin özgün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu tarz siteler içeriğin belli bir kısmını Google ve Yandex gibi popüler arama motorları üzerinde tarayıp, içeriğin içinde birebir uyuşan kelime ve cümle bütünlüğünü göz önünde bulundurarak size bir özgünlük oranı sunar. Örneğin bu tür testlerde bir makale %60 oranının daha altında özgün çıkması durumunda içeriğin içerisinde alıntıların bolca yer aldığını ve sadece bu yazı üzerinde bir nevi özgünleştirme çalışmasının yapıldığını anlayabilirsiniz.

İçeriklerinizin özgün olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz bazı popüler özgünlük kontrolü yapabileceğiniz araçlar ise şunlardır;

Özgün İçerik Nasıl Yazılır?

Bu başlığı okuduğunuza göre muhtemelen birçok farklı kaynaktan özgün içeriğin sitenize ne kadar çok fayda katabileceğini öğrendiniz demektir. Özgün içerik her internet sitesini ayakta tutan, o internet sitesini diğer sitelerden farklı kılan ve internet sitesini internet sitesi haline getiren en önemli detaydır. Özgün bir içeriğin nasıl yazıldığını öğrenebilmek için öncelikle özgün olan ve özgün olmayan içeriğin arasındaki farkları bilmeniz gerekiyor.

Özgün içeriklerin özellikleri;

 • Birebir aynı olacak şekilde daha önce farklı bir kaynakta yayınlanmamıştır.
 • Farklı kaynaklar üzerinde yazılan bir konuyla konusu aynı olabilir ancak içeriğin kendisi ve kullanıcıya sunduğu aynı olmamalıdır.
 • İçeriğin içerisine farklı düşünceler ve kullanıcılara diğer kaynakların aksine katabileceği farklı bilgiler, yeni yöntem ve metodlar yer almalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz özellikler, bir içeriği özgün içerik sınıfına sokmamız için gereken en temel özelliklerdir. Özgün içerik dendiğinde insanların aklının karışmasının en önemli nedeni, o konuyu işleyen içeriğin daha önceden de yazılmış olmasıdır. Özgün içerikleri tıpkı kitaplar gibi düşünebilirsiniz. Aynı konu hakkında nasıl ki onlarca yazar farklı şekillerde kitap yazabiliyorsa web yazarları da pekala aynı konu üzerinde birbirinden bağımsız içerikler üretebilirler. Yine nasıl ki, bunca yazar aynı konuyu işleyen kitapları yazmasına karşın farklı eserler ortaya çıkartabiliyorsa özgün içeriklerin de benzeri konulardan kendini ayrıştırması ve en önemlisi fark yaratması gerekir.

Özgün İçerik Oluşturmanın Püf Noktaları;

 • Konuyu farklı bir açıdan ele alın.
 • İçeriği okuyucular için keyifle hale getirecek, kitlenize uygun yazım üslubu kullanın.
 • İçeriğe kendi fikir ve düşüncelerinizi katın.
 • Konu hakkında püf noktaları sunun.
 • Diğer kaynakların eksiklerini tarayıp, bu eksikleri kullanıcıya sunan içerikler hazırlayın.
 • İçeriklerinizi benzersiz ve özgün görsellerle tamamlayın.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al