reklam
pst.net
fipek

Rektör Nedir? Nasıl Rektör Olunur?

Rektör Nedir? Nasıl Rektör Olunur?

Rektör, üniversitenin akademik ve idari kadrosunun başı ve yetkilisidir. Latince anlamı ‘Yöneten’ anlamına gelilr. Bununla birlikte rektörlere sadece üniversite kültüründe denk geldiğimiz söylenemez. Üniversite kavramının kendisi gibi, rektörlük de Hristiyanların kilise yapısından gelen bir kelimedir. Bazı Katolik kiliselerinde ve Anglikan kiliselerinde rektörlere denk gelebiliriz.

Ülkemizde üniversite kurumunun pek çok yönü gibi rektörlük makamı da kanunlarla etrafı çizilmiş bir makamdır. Buna göre ülkemizde bir rektör göreve başladıktan sonra görev süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir.

Üniversite kavramı gibi, rektör kavramı da kiliseden kopmuş bir kavramdır. Üniversiteler sivil bir hal aldığında, rektörler de bu kurumların başı olarak orta çağ itibariyle Üniversitelerin başındaki görevlerine gelmişlerdir. Bu noktadan önce rektörler de tıpkı üniversite kavramının kendisi gibi Katolik kilisesine hizmet etmekteydiler.

Nasıl Rektör Olunur?

Rektör olmanın çeşitli şartları bulunmaktadır. Bu şartlar görevin doğru kişiler tarafından yapılmasını garantiye almak için devletler tarafından belirlenmektedir. Ülkemizde de rektör olmak ve bu makama gelmek için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında yaş sınırları, akademik derece gereklilikleri ve aday gösterilme durumları bulunmaktadır. Ülkemizde rektör atamalarında son karar Cumhurbaşkanı kurumuna aittir.

Geçerliliğini sürdüren şartlara göre; rektörler atanmadan önce en fazla 67 yaşında olabilirler. Bu yaş sınırını görevi esnasında geçen rektörler görevlerinden alınmazlar. Bir rektör en fazla 2 kere seçilir. Rektör olarak atanacak akademik kadro üyesinin Cumhurbaşkanına Yüksek Öğretim Kurumu tarafından aday olarak gösterilmesi gerekmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al