Renk Körlüğü Nedir?

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, retinadaki renk pigmentlerinin eksikliği nedeniyle gözün bazı renkleri algılayamamasının sonucunda oluşan rahatsızlıktır. Bu pigmentler çoğunlukla doğuştan eksik olabilmekle birlikte bazı hastalıkların sonucu olarak da, eksilebilirler. Yani hastalığın doğuştan ya da sonradan oluşma ihtimali vardır.

Renk körlüğünün farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitler arasında tek renk görememe durumuyla birlikte, çift renk görememe ya da renk görememe gibi durumların olması da yer alır. Kişinin retinası hiçbir rengin pigmentine sahip olmadığında tamamen siyah, beyaz ve gri görme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu durumun adı ‘Tam renk körlüğü’dür.

Renk Körlüğü

Renk körlüğü çoğunlukla erkeklerde görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi hastalığın büyük oranda doğuştan ve kalıtsal bir şekilde gelmesiyle birlikte aktarım yolunun ‘X’ kromozomu olmasıdır. Dünya toplumunun geneline baktığımızda renk körü kadınların toplumda %1’den az yer aldığını görebiliriz. Ancak rahatsızlığı yaşayan erkekler %10’a yakın bir şekilde toplumda yer almaktadır.

Hastalık gündelik hayatı doğrudan etkilemektedir. Örneğin ehliyet için alınan sağlık raporunda şartlar arasında bu rahatsızlık da yer almaktadır. Bu nedenle testleri gerek internette, gerekse sağlık kuruluşlarında kolaylıkla bulunabilmektedir. Test yöntemi olarak ise ‘İŞARE’ testi ile sonuç alınması alışılageldik yöntemler arasında yer alır.

Rahatsızlığın ameliyatla ya da ilaçla bir tedavisi henüz mümkün olmasa da tıp dünyası bu konuda çalışmalara devam ediyor. Bu süreçte de hastaların renkleri daha kolay bir şekilde algılayabilmeleri ve seçebilmeleri amacıyla üretilmiş olan kontak lensler, gözlük camları da doktorlar tarafından tavsiye edilmekte. Eğer kırmızı, yeşil ve mavi renklerini ayırt edemiyorsanız hekiminizle görüşmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al