Giriş Yap / Kayıt Ol

ROI, internet yatırımlarında yaptığınız bir harcamanın veya yatırımın size geri dönüşü oranıdır. ROI sayesinde bir yatırımın size ne kadarlık yatırımla fayda veya zarar sağladığını anlayabilir ve bu yatırımın sürdürülebilir olup olmadığına kolayca karar verebilirsiniz. 

ROI bir yatırımın sürerliliğinin kararının verilmesi açısından son derece önemli verilerden biridir. ROI ile yatırımınızın ne kadarlık getiri sağladığını görüp, bu yatırıma devam etmenin karlı mı yoksa zararlı mı olduğunu tahminlerden sıyrılarak direkt net rakamlarla anlayabilirsiniz. 

ROI

ROI Açılımı

ROI İngilizce bir kelime olup, açılımı; “Return on Invesment” yani “Yatırım Getirisi” anlamına gelmektedir. Finansa dair birçok konuda kullanılan bir terim olan ROI, internet dünyasında da sıklıkla, yapılan yatırımlarda ve reklam harcamaları gibi konularda internet kullanıcıları ve yatırımcıların karşısına çıkmaktadır.

Örneğin, internet sitesine Google AdWords üzerinden bir reklam kampanyası oluşturan reklam verenin ROI’nin ne demek olduğunu bilmesi ve kampanya sona erdikten sonra ROI oranının ne olduğunu gözden geçirmesi gerekir. Bu sayede ROI oranını göz önünde bulunduran reklam veren, reklamların kendisine ne kadarlık kar veya zarar sağladığını görerek yatırımının geleceği hakkında net bir kanıya varabilir.

ROI Analizi

ROI Analizini artık Google AdWords gibi kullanılan birçok gelişmiş sistem sunuyor ancak bunun dışında kullanıcının basit bir hesaplama formülüyle de ROI analizini yapabilmesi mümkündür. ROI’yi hesaplamak için kullanılan temel formül şu şekilde olmalıdır;

ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırımın Masrafı) / Yatırım Masrafı

Bu formüle göre eğer ROI oranı %100’ün üzerinde kalıyorsa gerçekleştirilen harcama kar/getiri sağlamış demektir. Örneğin %130 olan ROI oranı ile yaptığınız 100 TL’lik harcamanın 130 TL olarak geri döndüğünü ve karda olduğunuzu söyleyebiliriz. %130 yerine alınan geri dönüşüm %75 oranında olsaydı, yatırdığınız ana paranın %25’i oranında yani 25 TL’lik zarar etmiş olduğumuzu görecektik.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.