reklam
geroxy

Rotatif Kredi Nedir? Rotatif Kredi Hesaplama ve Rotatif Kredi Faiz Oranı

Rotatif Kredi Nedir? Rotatif Kredi Hesaplama ve Rotatif Kredi Faiz Oranı

Rotatif kredi, kısa vadelerle kullanılan ve dönem boyunca vade ya da faiz oranının değişiklik gösterebildiği kredi türüdür. Spot kredilerin aksine Rotatif kredilerde faiz oranı piyasanın durumuna göre şekil alarak artış veya düşüş gösterebilmektedir.

Rotatif krediler bireyselden ziyade daha çok kurumlara ve işletmelere hitap etmekte olan kredi türüdür. Rotatif kredi ürünlerinde vadeler üç aylık dönemlerdedir ve bu kısa vadeler işletmeler için büyük avantajlar sağlar. Ayrıca spot kredinin aksine rotatif kredide taksitlerin tümünün ödemesi tek seferde yapılabileceği gibi banka tüm taksitleri talep etme hakkına da sahiptir.   Rotatif kredi kullanan firmalar kullandıkları kredilerin faizini üç ay sonra belirlenen faiz oranı üzerinden ödemekle yükümlüdür.

Rotatif Kredi Hesaplama

Diğer kredi türleriyle karşılaştırıldığında ne yazık ki rotatif kredinin hesaplanmasını kolaylaştıran net bir yöntem bulunmuyor. Zira rotatif kredilerde faiz oranları sabit değildir. Bu nedenle hesaplama işleminden önce ödenecek faiz oranının bulunması anapara ve zaman değerlerinin de göz önüne alınarak hesaplama işleminin yapılması gerekir. Tüm bu değerlere sahip olmanız durumundaysa

A: Anaparanız

F: Faiz oranınız

Z: Süre

olmak üzere A.N.T/36000 formülünü deneyebilirsiniz. Ayrıca bankanızın sunmuş olduğu rotatif kredi hesaplama aracı bulunuyorsa bu araç sizin için çok daha isabetli sonuçları kolayca verebilecektir.

Rotatif Kredi Faiz Oranı

Tanımda da bahsedildiği üzere rotatif kredi türlerinde uygulanacak faiz oranı dönem sonunda bankanın vereceği karara göre değişmektedir. Örneğin dönem içindeki faiz %10.5 olarak belirtilmişken dönem sonunda bu faiz oranı %11’e çekilebilmektedir. Dolayısıyla rotatif kredilerde faiz oranı sabit bir değer taşımamakla birlikte bankanın mevcut durum ve piyasaları göz önüne alınmasıyla belirlenir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al