Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Faiz, en kısa tanımıyla para için ödenen kiradır. Bankalar veya şahıslar arasındaki yapılan anlaşmalar sonucunda paranın işletilmesi ve değer kazanması için belli bir oranda paranın kendini katlaması/kazanacağı değer belirlenir ve böylece paranın işletilerek kendini katlaması sağlanır.

Faiz

Faiz Hesaplama

Faiz bankalar tarafından başta krediler olmak üzere birçok ürüne yansıtılmaktadır. Ekonominin bir kanunu olarak bankalar size faiz uygulayacakları durumlarda yüksek faiz kendisinden faiz beklediğiniz durumlardaysa daha uygun faiz oranları uygularlar.

Faiz hesaplamasında takip edilmesi gereken matematiksel işlem Basit Faiz = Anapara * Faiz oranı * Süre şeklindedir. Örneğin hesabımızda 10.000 TL bulunuyor ve bankanın bize senelik olarak sunduğu faiz oranı %11 ise bir sene boyunca paramızın işletilmesi durumunda paramız 11.000 TL olacaktır.

Paranın işletileceği sürenin daha uzun süreler için taahhüt edilmesi halinde bankanın size vereceği faiz oranı daha yüksek olabilecekken daha az süreler için daha küçük faiz oranları verebilir. Aynı şekilde bir bankadan kredi aldığınızda faiz ne kadar yüksek olacaksa ödemeniz gereken faiz oranı da o kadar yüksek olacaktır.

Faiz Oranları

Faiz oranları genellikle yıllık olarak yapılan yüzdelik hesaplamalardır. Bankalar size kredi verirken veya sizin paranızı işletmek için aldıklarında yıllık belli bir faiz oranını baz alırlar. Bu oran yüzde cinsinden belirtilir ve yıl için uygulanır. Faiz oranının aylığa düşürülmesi durumundaysa aynı matematiksel rakam doğrusal olarak kullanılır. Örneğin 10.000 TL'yi bankanıza yatırdığınızda alacağınız yıllık faiz %11 ise ve bankanız aylık faizde oranı düşürmüyorsa, bir ay sonucunda 100 TL kadar değer kazandıracaktır.

Elbette bankalar ve kişiler daha kısa vadedeki paralar için daha küçük faiz oranları talep ederken daha uzun vadedeki işlemler için yüksek faiz oranları talep edebilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.