Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Ses kirliliği, diğer adı olan gürültü kirliliği ismiyle de anılan çıkan seslerin insanı rahatsız edebilecek kadar düzensiz, yüksek sesli ya da vızıltı halinde olması durumu açıklayan kirlilik türüdür.  Ses kirliliğine neden olan durum kimi zaman işlek bir caddedeki korna sesi olabilirken kimi zaman da yüksek bir vızıltı sesi ile çalışan trafo olabilir. Ortamda ses kirliliği olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Eğer çıplak kulaklarınızla rahatsız hissedeceğiniz karışık bir ses duyuyor ve bunun sonlanmasını istiyorsanız ses kirliliğinden bahsetmek mümkündür.

Gürültü kirliliği çoğu zaman inşaat, tadilat, araçlar gibi insan kaynaklı durumlarla oluşsa da böyle olmadığı durumlar da görülebilir. Bazı durumlarda yoğun kuş, köpek ya da diğer hayvanların sesleri de seslerin gürültü diyebileceğimiz şekilde rahatsız edici bir noktaya ulaşmasına neden olabilir.

Ses Kirliliği

Gürültü Kirliliği Sonuçları – Ses Kirliliği Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Elbette diğer kirlilik ve düzensizlik türlerinde olduğu gibi gürültünün de beden ve ruh sağlığımızı olumsuz etkilediği görülebilir. En basit haliyle sürekli ya da geçici duyma yetisi kaybı ya da bozukluğu durumundan bahsetmek mümkündür. Aynı zamanda sürekli olarak sese maruz kalan insanlarda düzenli baş ağrısı gibi sorunlar da görülebilmekle birlikte bunalım gibi ciddi psikolojik sıkıntılar oluşabilmektedir. Psikolojik etkileri bununla sınırlığı değildir ve değişiklikler gösterebilir. Bunlar arasında davranış bozuklukları ve stresten bahsedebiliriz.

Aynı zamanda yüksek ses vücudumuza sürekli ve gereksiz bir adrenalin hormonu salgılatır. Bu nedenle fizyolojik olarak da sorunlar meydana çıkar. Örneğin bu hormondan kaynaklı solunum hızlanması, kalp ritmi bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.